Trump zawiesza decyzję o wprowadzeniu ceł na import z Meksyku

Stany Zjednoczone i Meksyk porozumiały się w piątek ws. zdecydowanych działań, jakie podejmie Meksyk, by powstrzymać napływ imigrantów do USA. W zamian za to Biały Dom zobowiązał się do nienakładania 5-proc. taryf celnych na towary z tego kraju.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

O odstąpieniu do planu obłożenia od poniedziałku 5-procentowymi karnymi taryfami celnymi towarów z Meksyku o wartości ponad 350 mld dolarów USA poinformował w piątek wieczór prezydent Donald Trump, który napisał na Twitterze, że zawiesił bezterminowo decyzję o wprowadzeniu ceł w związku z osiągnięciem amerykańsko-meksykańskiego porozumienia ws. imigracji.

Jest to "porozumienie na piśmie" - podkreślił w swym tweecie Donald Trump. "Z swej strony Meksyk zobowiązał się do zdecydowanych kroków, które mają powstrzymać napływ migrantów przemierzających Meksyk, by dotrzeć do USA przez ich południową granicę" - wyjaśnił amerykański prezydent.

"Kroki te pozwolą zasadniczo zmniejszyć, a nawet wyeliminować, zjawisko nielegalnej imigracji z Meksyku do Stanów Zjednoczonych" - wskazał.

Trump zapowiedział, że szczegóły porozumienia zostaną wkrótce przedstawione przez Departament Stanu w osobnym komunikacie.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył w piątek na wieść o podpisaniu umowy, że jest szczęśliwy, bo udało się uniknąć wprowadzenia 5-proc. taryf celnych USA na towary z Meksyku, co zapowiadał Biały Dom. "Udało się to osiągnąć dzięki poparciu wszystkich Meksykanów" - zaznaczył.

Meksykański prezydent zapowiedział, że w sobotę uda się do Tijuany - miasta w północno-zachodnim Meksyku, w stanie Kalifornia Dolna, oddalonego 10 km od amerykańskiego San Diego - by tam o godz. 17 czasu miejscowego świętować podpisanie umowy.

Rozmowy z udziałem władz USA i delegacji meksykańskiej, której przewodzili minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard oraz ambasador tego kraju w Waszyngtonie Martha Barcena, toczyły się w Waszyngtonie od czwartku. Stronę amerykańską reprezentował sekretarz stanu Mike Pompeo i specjalny pełnomocnik ds. handlu Robert Lighthizer.

Ambasador Barcena napisała na Twitterze, że ostatnia runda rozmów w Departamencie Stanu trwała ponad 12 godzinach. Wyjaśniła też, co uzgodniono.

"Meksyk podejmie działania na rzecz konsekwentnego egzekwowania przepisów prawa migracyjnego" - napisała Martha Barcena. "Osoby ubiegające się o azyl w USA, a przebywające w okresie rozpatrywania wniosku na terytorium Meksyku, będą mieć możliwość zatrudnienia oraz edukacji i zapewnioną opiekę zdrowotną" - wskazała.

Oba kraje zamierzają też pogłębić "współpracę na rzecz rozwoju i pomnażania dobrobytu w prowincjach Meksyku, które bezpośrednio graniczą ze Stanami Zjednoczonymi oraz w całym regionie Ameryki Środkowej" - wyjaśniła meksykańska ambasador.

W ramach porozumienia zawartego w piątek ze Stanami Zjednoczonymi Meksyk skieruje na obszary przy granicy z Gwatemalą jednostki Gwardii Narodowej - powiedział po zakończeniu rozmów szef meksykańskiego MSZ Marcelo Obrado. Dodał, że jest to jeden z wielu kroków, obok zaakceptowania przez Meksyk zasady, że osoby ubiegające się o azyl w USA, a przybyłe do tego kraju przez granicę z Meksykiem mogą być odsyłane do tego kraju, by tam czekać na decyzję ws. ich wniosku. Ponadto - Meksyk zamierza się zdecydowanie zaangażować w walkę z gangami zajmującymi się przemytem ludzi do USA.

Wszystkie te posunięcia te pozwolą na zmniejszenie żywiołowego napływu imigrantów z krajów Ameryki Środkowej do USA.

Marcelo Ebrador ocenił, że warunki porozumienia uzgodnione w Waszyngtonie gwarantują "uczciwe i zbalansowane uwzględnienie interesów każdej ze stron".

Minister spraw zagranicznych zaznaczył też, że wbrew oczekiwaniom Białego Domu Meksyk nie przystał na to, by Gwatemalczycy, którzy już złożyli w USA wnioski o azyl, mieli być wysłani do Meksyku zgodnie z zasadą "bezpieczny kraj trzeci" ("safe third country"), która umożliwia danemu krajowi odesłanie osoby ubiegającej się o azyl do państwa trzeciego po rozpatrzeniu wniosku o azyl w trybie przyspieszonym.

"Tak samo - podkreślił - nie ma mowy o tym, by obywatele Hondurasu czy Salwadoru mieli być odsyłani do Gwatemali".

Granica Meksyku z Gwatemalą ma długość 962 km.

W deklaracji podpisanej w piątek w Waszyngtonie zaznaczono, że po upływie 90 dni porozumienie zostanie poddane ocenie. Wtedy też zostanie ono rozszerzone o rozdział dotyczący wspólnych działań na rzecz zwalczania nielegalnej imigracji.

Losy porozumienia ważyły się do ostatniej chwili. Komentatorzy polityczni wskazywali, że w rozmowach "nie było przełomu". Na kilka godzin przed podpisaniem dokumentu, prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył: "Nie chcemy konfrontacji z władzami USA, chcemy przyjaźni z Trumpem i przyjacielskich relacji z narodem amerykańskim".

Jeśli stronom nie udałoby się uzgodnić stanowisk, od poniedziałku cały meksykański eksport do Stanów zostałby obłożony 5-proc. cłem z możliwością podniesienia taryf aż do 25 proc. już od października. (PAP)

mars/ pr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 14 raficus

Congrats Mr. President Trump! You are just awesome! The world need more such a great politicians like you!

! Odpowiedz
9 23 talmud

smieszne jest ze ktokolwiek jeszcze wierzy marionetce sterowanej przez AIPAC pod nazwa trump........

! Odpowiedz
7 21 ajwaj

Za kazdym politykiem u kal-bojów stoi kasiora.
Prez. Trump ma zadanie, które wlasnie wykonuje:

""Były oficer CIA: Trump prowadzi „historyczną bitwę” przeciwko „zdradajcom z deep state”
Były oficer CIA Kevin Shipp uważa wydarzenia w Waszyngtonie za bezprecedensowe.
To historyczna bitwa między prezydentem Stanów Zjednoczonych a tym, co nazywam rządem cieni”, powiedział Shipp.
Deep State, w tym CIA, FBI i NSA. Prezydent Trump jest pierwszym prezydentem, który zbuntował się przeciwko temu rządowi cieni.
Z powodu Trumpa ich kolana się trzęsą""
itd.itp.

To kuratorzy sekt, lozy Polin w PL > Neocon - PISa i globalisci Sorosa PO.

https://kopp-report.de/ex-cia-offizier-trump-fuehrt-historische-schlacht-gegen-den-verraeterischen-deep-state/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ajwaj odpowiada ajwaj

Trudno bylo podejrzewac, ze to co tu bankier.pl bylo dawno, dawno,
potwierdzi oficer CIA

! Odpowiedz
6 28 mooooo

Dane jakie podał komitet centralny USA !! Import z Chin do USA to 300 miliardów ,, import z mexico do USA to 372 miliardy , nadwyżka uni europejskiej w handlu z USA to 140 miliardy ? USA nie ma czym handlować w ręku ma tylko cła !

! Odpowiedz
5 33 ajwaj

Kolejne zwyciestwo prez. Trumpa nad deep state > tu demsi.

""Z politycznego punktu widzenia dobry interes dla Trumpa to zła umowa dla demokratów, którzy prowadzili kampanię w ciągu ostatnich kilku dni, aby zapobiec porozumieniu, które spowolniłoby napływ migrantów. (jak i partie systemowo-betonowe w Europie)

Demokraci sprzeciwiają się porozumieniu, po części, ponieważ zmniejsza to ich siłę przetargową w wewnętrznej walce z Trumpem, by zdobyć amnestię dla milionów nielegalnych obywateli. ""

https://www.breitbart.com/politics/2019/06/07/trump-deal-with-mexico-likely-ends-catch-and-release-defunds-cartels/

Migranci w wyborach chca tam demokratów, w Europie gl. ""zielonych"" (teraz 1. partia w Niemczech). Chca zwiekszyc inwazje muzulmanska, w ramach patologicznej ideologii globalistów Sorosa, Hilaryji C., Buraka O. & co tj liwidacji religii, narodów, panstw i wprowadzenia NWO=Nowego Porzadku Swiata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil