Trump: Fed powinien obniżyć stopy do zera lub niżej

Donald Trump ponownie krytykuje amerykański bank centralny. Jego zdaniem, gdyby nie opór kierownictwa Fed, to USA mogłyby taniej finansować swój dług publiczny.

- Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe DO ZERA lub niżej, a wtedy powinniśmy zacząć refinansować nasz dług. KOSZTY OBSŁUGI DŁUGU MOGŁYBY BYĆ OBNIŻONE, podczas gdy jednocześnie wydłużyłby się okres spłaty. Mamy wielką walutę i jesteśmy mocni. USA powinny płacić najniższe odsetki. Bez inflacji! – napisał prezydent USA na Twitterze.

- Tylko naiwność Jaya Powella i Rezerwy Federalnej nie pozwala nam robić tego, co inne kraje już robią. Omija nas okazja zdarzająca się raz w życiu – dodał.

Donald Trump jest na wojennej ścieżce z Rezerwą Federalną już od dłuższego czasu, chociaż to on w 2018 r. powierzył kierowanie bankiem centralnym Jerome’owi Powellowi. Do znaczącego obniżania stóp procentowych Trump wezwał Fed już w kwietniu. Na pierwszy krok w tym kierunku przyszło mu czekać do lata. 

31 lipca tego roku Rezerwa Federalna po raz pierwszy od 2008 r. obniżyła stopy procentowe w USA, do 2,00-2,25 proc. Cięcie o 25 punktów bazowych wpisywało się w oczekiwania większości analityków, jednak Donald Trump już wtedy był mocno niezadowolony. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, amerykański przywódca zarzucał Fedowi brak aktywności (czyt. cięcia stóp) w sytuacji, w której Europa i Chiny liberalizują politykę monetarną.

- Rynek chciał usłyszeć od J. Powella, że Rezerwa Federalna rozpoczyna długi i agresywny cykl cięcia stóp procentowych, aby dotrzymać kroku Chinom, Unii Europejskiej i innym krajom. Jak zwykle, Powell nas zawiódł, jednak przynajmniej zakończył zacieśnianie ilościowe, którego w ogóle nie powinno się rozpoczynać (brak inflacji). Wygramy i tak, ale z pewnością nie dostaję zbyt wielkiego wsparcia od Fedu – napisał wówczas Trump.

Z kolei czerwcu Trump powiedział, że polityka banku centralnego Chin "daje im kolosalną przewagę konkurencyjną". Dodał: "My nie mamy tej przewagi, bo mamy Fed, który nie obniża stóp procentowych (...) Fed jest dla nas bardzo, bardzo destrukcyjny" - oznajmił prezydent. "Nie zapominajmy, że w Chinach szefem Fed jest prezydent Xi, prezydent Chin. I jako szef Fed może robić to, co chce" - podkreślił.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Tajemnicą poliszynela jest, że Donald Trump zabiega o niższe stopy procentowe w nadziei, że przyczynią się one do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego (lub spowolnią jego hamowanie) oraz złagodzą negatywne skutki rozpętanej przez niego wojny handlowej z Chinami. Wszystko to analizowane jest w amerykańskich mediach przez pryzmat przyszłorocznych wyborów, w trakcie których Trump będzie ubiegał się o reelekcję. Jak na ironię, w trakcie poprzedniej kampanii prezydenckiej, nowojorski miliarder krytykował ówczesne władze monetarne USA za prowadzenie zbyt łagodnej polityki i doprowadzanie do powstawania „baniek” w gospodarce.

Odnosząc się do oprocentowania amerykańskiego długu publicznego, Donald Trump miał zapewne na myśli to, że rentowność np. 10-letnich obligacji rządu USA wynosi 1,7 proc., podczas gdy np. w przypadku Niemiec jest ujemna i sięga -0,5 proc. Sytuacja ta możliwa jest ze względu na to, że stopy procentowe w strefie euro sprowadzone są do zera, podczas gdy w USA wynoszą 2,00-2,25 proc. Tymczasem zegar amerykańskiego długu publicznego wciąż tyka – obecne wskazanie pokazuje 22,5 biliona dolarów, co odpowiada 105 proc. PKB.

Kolejne posiedzenie decyzyjne Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (gremium złożonego z gubernatorów Rezerwy Federalnej decydującego o polityce monetarnej) zaplanowano na 17-18 września. Będzie to posiedzenie rozszerzone, co oznacza, że poza decyzją i konferencja prasową, inwestorzy czekają także na projekcje makroekonomiczne członków FOMC. Na jutro z kolei zaplanowano posiedzenie decyzyjne EBC.

Michał Żuławiński

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 phol

Jak ma fed tego dokonać, skoro inflacja napędzana wzrostem ceł na importowane z Chin i reszty świata towary dopiero się rozkręca.

! Odpowiedz
8 2 silvio_gesell

Nawet FED zastanawia się czy obniżanie stóp nie powoduje niskiej inflacji w długim terminie.

https://www.stlouisfed.org/publications/regional-economist/july-2016/neo-fisherism-a-radical-idea-or-the-most-obvious-solution-to-the-low-inflation-problem

! Odpowiedz
2 9 pull_up_terrain_ahead

Buhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Wyższe stopy to wyższe odsetki to wyższa podaż pieniądza to wyższa inflacja. W długim terminie znaczenie ma potęgowanie czyli procent składany.

! Odpowiedz
4 11 talmud

stopy musza byc wyzsze bo inaczej $$ jest nieatrakcyjny & upadnie a to koniec stanow zlajdaczonych....wszystkie normalne kraje odchodza od $$ bo wiedza ze koniec jest bliski......

! Odpowiedz
1 39 kimdzongtusk

Co tak zachowawczo ? Od razu dać -5% i wszystkie bolączki znikną jak ręką odjął .

! Odpowiedz
0 0 zops

9,5% jak ten Bruce Willis =3626zł. PACZYŁEM i nie ma. www.new.keep.pl
.
.
__________________________________________________________________________________________
.
ciapaty odpowiada biedronka123 2019-09-11 20:04
.
Silvio to jest ostrzeżenie. Prawdąm? Za cuchnącą żywność z Biedronki. PACZYSZ?

! Odpowiedz
4 0 silvio_gesell odpowiada zops

Patrzę. Tylko nie wiem o co kaman.

! Odpowiedz
0 4 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Bo ty nie wiesz nic.

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Po co mam się obciążać, jeśli ty wiesz wszystko?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil