REKLAMA

RAPORTTransformacja branży IT. Teraz o wiele łatwiej znaleźć pracownika niż rok temu

2023-12-03 12:35
publikacja
2023-12-03 12:35

Obecnie łatwiej znaleźć pracownika w branży IT niż przed rokiem - wynika z badania przeprowadzonego wśród rekruterów. Wpływ na to miało wstrzymanie rekrutacji oraz zwolnienia, co skutkuje dużą liczbą osób poszukujących pracy - wyjaśniono w raporcie.

Transformacja branży IT. Teraz o wiele łatwiej znaleźć pracownika niż rok temu
Transformacja branży IT. Teraz o wiele łatwiej znaleźć pracownika niż rok temu
fot. SvetaZi / / Shutterstock

Zgodnie z wynikami badania "Poszukuję talentów do IT. Perspektywa rekruterek i rekruterów 2023”, przeprowadzonym przez No Fluff Jobs, znalezienie kandydata lub kandydatki do pracy w IT jest obecnie łatwiejsze niż przed rokiem. Wskazała tak połowa respondentów w przeprowadzonym badaniu, natomiast 27 proc. pytanych uważa, że jest to trudniejsze.

Skąd ta zmiana?

W raporcie poinformowano, że w ciągu ostatniego roku, w wyniku wstrzymania rekrutacji oraz zwolnień, na rynku pojawiło się więcej pracowników. W najpopularniejszej wśród aplikujących do branży IT kategorii Frontend (specjalizacja IT polegająca na projektowaniu wygodnego dla użytkowników wyglądu i układu aplikacji i stron internetowych - PAP) liczba aplikacji wysyłanych na jedno ogłoszenie wzrosła aż o 340 proc. w stosunku do 2022 r. i wynosi średnio 88 CV.

"Miniony rok namieszał w branży IT, a zmiany odczuli nie tylko specjaliści i specjalistki, ale również osoby rekrutujące. Z jednej strony fala zwolnień i wstrzymane rekrutacje sprawiły, że HR miał mniej pracy" - skomentowała, cytowana w informacji, Paulina Król z No Fluff Jobs.

Jej zdaniem dlatego prawie jedna czwarta respondentów i respondentek badania obawia się o swoją przyszłość w branży rekrutacyjnej. "Z drugiej strony liczba osób aktywnie poszukujących pracy znacznie wzrosła, stąd 50,2 proc. rekrutujących uważa, że znalezienie kandydata/kandydatki IT jest łatwiejsze niż rok temu" - dodała.

W raporcie poinformowano, że około jedna czwarta badanych prowadzi ponad 7 procesów rekrutacyjnych jednocześnie, 88,5 proc. rekruterów bierze udział w pierwszej rozmowie, a 87,1 proc. koordynuje przebieg rekrutacji. No Fluff Jobs zaznacza, że 37,3 proc. rekruterów ma wpływ na wszystkie elementy publikowanych ogłoszeń, a 52,3 proc. na niektóre. 70 proc. badanych odpowiedziało, że namawiało pracodawcę do podania widełek wynagrodzeń w ofercie.

Prawie 60 proc. rekrutujących korzysta w pracy z AI - wskazano. "Specyfika pracy zespołów HR przechodzi teraz dużą rewolucję. Zmienia się zakres obowiązków, a także używane narzędzia – blisko 60 proc. korzysta już z pomocy AI przy codziennych obowiązkach. Warto inwestować w swój reskilling (zdobywanie nowych kompetencji z obcych dziedzin - PAP) i upskilling (zdobywanie nowych kompetencji w obrębie swojego zawodu - PAP) oraz podnosić kompetencje, aby wciąż pozostać konkurencyjnym na rynku pracy" – zaznaczyła Paulina Król.

Jako najczęstsze sposoby użycia AI w pracy rekrutera respondenci wskazują pomoc w pisaniu wiadomości mailowych i smsów (36,9 proc. badanych) oraz tworzenie briefów ogłoszeń (30,7 proc.). Wykorzystanie AI w przygotowywaniu całego ogłoszenia deklaruje 23,3 proc. pytanych, natomiast wykorzystanie AI do wstępnej selekcji kandydatów zgłasza 7,1 proc. ankietowanych. Całkowity brak wykorzystania AI w procesach rekrutacyjnych deklaruje 41 proc. badanych.

No Fluff Jobs zwraca uwagę, że 4,2 proc. badanych rekruterów denerwuje się, kiedy zauważają, że kandydaci korzystają ze sztucznej inteligencji do wykonywania zadań rekrutacyjnych, a 7,7 proc. deklaruje, że odrzuca kandydaturę, jeśli kandydat korzysta z AI w trakcie zadań rekrutacyjnych, gdy jest to zabronione.

Dlaczego pracownicy są odrzucani?

Najczęstszymi przyczynami odrzucenia kandydatury wskazywanymi przez respondentów są: niewystarczające kompetencje (85,4 proc. badanych), zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów (81 proc. ankietowanych), oraz lekceważące zachowanie w trakcie rozmowy (60,3 proc. badanych).

Badanie przeprowadzono w okresie wrzesień–październik 2023, metodą CAWI, na próbie 588 respondentów i respondentek (486 osób z Polski, 102 z Węgier). Błąd maksymalny oszacowano na poziomie 4 proc. W raporcie uwzględniono dane dotyczące Polski. (PAP)

bk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (8)

dodaj komentarz
_aj_waj_
"lekceważące zachowanie w trakcie rozmowy (60,3 proc. badanych)"
2 na 3 osoby zachowuje się lekceważącą na rozmowie kwalifikacyjnej. Ciekawe, czy to kwestia pokolenia, czy branży.
bojo125
Ta statystyka odnosi się do osób odrzuconych, a nie do wszystkich biorących udział w rekrutacji
w_tym_antyludzkim_panstwie
A może kwestia subiektywnego odbioru rekrutera? Niektórych może boleć to, że z realnymi kompetencjami łatwiej znaleźć pracę i zarobić więcej, niż rzucając nazwami technologii bez żadnej wiedzy i kontekstu, więc nie trzeba włazić w tyłek każdemu potencjalnemu pracodawcy.
bankero
Branża IT już się nasyciła pracownikami i jest już inna. Wirusowa łąpanka każdego jak leci była poważną anomalią, której efekt już się skończył i pozostaje teraz jedynie leczenie kaca. I żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.
diewelt
Zaklinanie rzeczywistości. To, że Bankier, Rzeczpospolita i inne portale zaczną pisać, że programistów już nie brakuje i że ogłoszeń jest mniej to nie znaczy, że tak jest lub tak się stanie. Firmy po prostu doszły do wniosku, zresztą słusznego, że lepiej więcej zapłacić seniorom, żeby nie odeszli niż ciągle zatrudniać juniorów i Zaklinanie rzeczywistości. To, że Bankier, Rzeczpospolita i inne portale zaczną pisać, że programistów już nie brakuje i że ogłoszeń jest mniej to nie znaczy, że tak jest lub tak się stanie. Firmy po prostu doszły do wniosku, zresztą słusznego, że lepiej więcej zapłacić seniorom, żeby nie odeszli niż ciągle zatrudniać juniorów i ich szkolić. Ot, cała tajemnica.
piotr76
Do niedawna pod wpływem mitu o tanich i wysoko wykwalifikowanych pracownikach w Polsce otwierało się dużo nowych SSC w branży IT, na początku brali kandydatów jak leci, bo wakatów do obsadzenia było sporo. W ten sposób łatwo naściągali juniorów i trochę midów, tylko teraz okazuje się, że takie zespoły nie dowożą. Więc rynek zmienia Do niedawna pod wpływem mitu o tanich i wysoko wykwalifikowanych pracownikach w Polsce otwierało się dużo nowych SSC w branży IT, na początku brali kandydatów jak leci, bo wakatów do obsadzenia było sporo. W ten sposób łatwo naściągali juniorów i trochę midów, tylko teraz okazuje się, że takie zespoły nie dowożą. Więc rynek zmienia się w kierunku poszukiwania seniorów lub przynajmniej dobrych midów, którzy zrobią robotę, a tych nadal jest mniej niż wakatów.
infinityhost
"około jedna czwarta badanych prowadzi ponad 7 procesów rekrutacyjnych" - bo za to biorą pieniądze. Ja bym prowadził 100.
infinityhost
"wygodnego dla użytkowników wyglądu" xD doooobre xD

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki