"The Observer": banki planują wyprowadzkę w związku z Brexitem

Dyrektor Stowarzyszenia Brytyjskich Bankowców Anthony Browne ujawnił na łamach tygodnika "Observer", że największe banki planują wyprowadzkę z Wielkiej Brytanii ze względu na narastające obawy o przyszłe relacji gospodarcze kraju z Unią Europejską.

(fot. Stefan Wermuth / Reuters)

"Większość banków ma zespoły projektowe pracujące na tym, jakie operacje (finansowe) należy przenieść (z Wielkiej Brytanii), aby dalej móc skutecznie służyć klientom oraz nad tym, do kiedy musi się to wydarzyć i jak najlepiej to przeprowadzić" - powiedział Browne.

Jak zapowiedział, wiele mniejszych banków planuje wyprowadzić przynajmniej część swoich operacji z Wielkiej Brytanii jeszcze przed końcem roku, a te większe - na początku 2017 roku. Główną przyczyną tych decyzji jest niepokój związany z brakiem planów dotyczących zasad obrotu handlowego Wielkiej Brytanii z Europą i świadczenia usług finansowych po wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

Browne ostrzegł, że "opinia publiczna i dyskusja o polityce ciągnie nas w złym kierunku, (...) ustawienie barier dla handlu i usług finansowych sprawi, że wszyscy na tym gorzej wyjdziemy".

Jak dodał, niepokoi go postawa polityków po obu stronach kanału La Manche gotowych podczas negocjacji rozbić jednolity europejski rynek finansowy, który "sprawia, że francuskim farmerom, niemieckim technikom i włoskim producentom ubrań jest łatwiej pozyskać niezbędne finansowanie".

"The Observer", niedzielne wydanie dziennika "The Guardian", podkreśla, że wśród banków, które miałyby rozważać przeniesienie części operacji do Europy, jest Goldman Sachs.

Organizacja branżowa TheCityUK oszacowała, że łącznie nawet 70 tys. miejsc pracy w sektorze finansowym może być zagrożonych, jeśli negocjacje i potencjalne przyszłe porozumienie nie wzbudzą zaufania szefów banków.

Zgodnie z zapowiedziami premier Theresy May, brytyjski rząd planuje oficjalnie rozpocząć negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ fit/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~Fred

Oby sie nie ptrzeniosly.

! Odpowiedz
0 6 ~ben

czemu ? może częśc przeniesie się do Polski

! Odpowiedz
1 1 ~bankowiec_s odpowiada ~ben

pytanie tylko po co żeby Jacek kierowników znów mógł robić 200% kosztem pracowników najniższego szczebla wyzyskiem kłamstwem>?

! Odpowiedz
2 1 ~Fred odpowiada ~ben

Nie grozi nam to. W PL malo kto mowi dobrze po angielsku. Senkju nie wystarczy.

! Odpowiedz
9 5 ~Marta

A ja i tak uwazam, ze wyjdzie to UK na dobre. odlaczenie sie od systemu i regulacji UE pomoze sektorowi bankowemu. Teraz to jeszcze proba zastraszenia, by moze jeszcze sprobowac przekonac UK do zostania w Unii...

! Odpowiedz
7 5 ~silvio_gesell

W gruncie rzeczy zrobili to co Polska w pod koniec lat 80 gdy wyszliśmy z bankrutującego ZSRR. Na początku będzie krucho.

! Odpowiedz
13 5 ~2bkb

Młody i stary aktor Stuhr to najlepszy przykład co dzieje się teraz w Polsce i jakie procesy społeczne w niej zachodzą.....Te szczekające p () sy są najlepszym dowodem na to że, Polska jednoznacznie rozstaje się k () muną i post k () muną... Rocznie umiera w PL ok 400 000 Polaków, czyli w ciągu kadencji PIS zniknie z Polski 1,6 mln ludzi, którzy w 80 % są skażeni k () munistyczną mentalnością tak jak Stuhr. Ludzie którzy nigdy nie byli wolni bo nie pamiętają już czasów II RP i nie mają już wokół siebie pokolenia z tamtych czasów... Tym obecnym Polakom podczas długiego czasu pracy zawodowej jaką realizowali w Pe eR () eL wycięto mózgi i stali się zwykłymi sł () gusami i niewolnikami dawnego reżimu s () wieckiego, a nawet do dzisiaj boją się ciągle, że Rosja znowu powróci i wprowadzi swoje porządki.... Oprócz tego u tych osób ujawniają się zwykłe żenujące i prymitywne cechy ludzkie.... Żądza władzy , splendoru, popularności, pozycji w społeczeństwie, bogactwa, i innych patologi które mieli w PRL....Tego jednak nie da się już utrzymać w dzisiejszym otwartym społeczeństwie w którym np zwykły mechanik samochodowy umorusany co dziennie od stóp do głów osiąga często podobny status majątkowy i pozycję w społeczności lokalnej, podobną jak aktorzy i politycy na najwyższych szczeblach w państwie .... Nadszedł bardzo trudny czas dla kolejnego młodego pokolenia post k ()muny...jak np młodego Stuhra... Ci ludzie nie mają już wzorców przedwojennych, i nie mają skąd czerpać wartości... Pozostał im jedynie konsumpcjonizm, walka o wpływy splendor i władzę a nie praca dla przyszłości Narodu i Państwa w oparciu o historyczne i narodowe wartości. To jest bardzo niebezpieczny czas dla Polski ale mimo to dzisiaj z pewnością można powiedzieć że ta groźna Rosja, już ostatkiem swoich sił wojuje w Świecie i grozi jej rzeczywisty upadek ze względu na niskie ceny surowców i wywołanie w całym świecie negatywnych nastawienia pozostałych krajów... Następne 50 lat nie będzie otwartej wojny w Europie, przetrwa NATO, czy inny sojusz krajów Europy Środkowej i w Polsce nikt nie będzie już pamiętał co to k () muna. To oznacza nic innego jak powolną marginalizację ludzi z czerw () nym rodowodem jak nasi bohaterowie Panowie Stuhr....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~ben

pie..lenie kotka za pomocą młotka, obecne pokolenie wychowane po 89 r jest dużo bardziej roszczeniowe niż poprzednie

! Odpowiedz
5 7 ~Peti

Ano, ruska ciężka praca propagandowa się opłaciła i skutecznie zniechęciła Angoli do UE. Teraz wszyscy za to zapłacimy - a Putin się śmieje.

! Odpowiedz
15 3 ~babciaPutler

tak nagle bank co zatrudnia 5 czy 10 tys osob powie wszystkim ze jutro wyprowadzka a oni jak skulone gimbusy wraz z rodzinami pakuja manele i jada w zabojadow czy kartoflarzy zza naszej zachodniej gronicy i beda patrzec na Helge.

Po pierwsze niechec bedzie ze nagle taki pseudoangol bedzie musial pracowac w kraju gdzie tak doprawdy go politycy z EU nie chcieli bo Tusk pogrozki sobie urzadzil. Babcia Merkel tez kiedys kiwala paluszkiem i calej EU grozila w sprawie kwot imigrantow ale wszyscy ja oleli. Koniec koncow powiedzialyby kraje ze niech zabiera sobie swoje EU, EUR i grozi palcem Putlerom albo turasom co ma ich u siebie za gosci od 30 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil