REKLAMA

Te kraje UE są największymi importerami rosyjskiego gazu na świecie. "Wkładają pieniądze do kieszeni Putina”

2023-09-03 06:00
publikacja
2023-09-03 06:00

Hiszpania jest obecnie drugim, a Belgia trzecim co do wielkości importerem rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie pomimo inwazji Rosji na Ukrainę - informuje "Brussels Times". "Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni Putina” - mówi Jonathan Noronha-Gant z organizacji Global Witness.

Te kraje UE są największymi importerami rosyjskiego gazu na świecie. "Wkładają pieniądze do kieszeni Putina”
Te kraje UE są największymi importerami rosyjskiego gazu na świecie. "Wkładają pieniądze do kieszeni Putina”
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Według raportu opublikowanego przez Global Witness, organizację pozarządową zajmującą się ochroną środowiska i prawami człowieka, Belgia zakupiła 17 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu LNG w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, przy czym jedynie Chiny (20 proc.) i Hiszpania (18 proc.) kupowały więcej.

Badanie wykazało również, że w ostatnich latach UE jako całość znacznie zwiększyła import rosyjskiego skroplonego gazu. W okresie od stycznia do lipca 2023 r. kraje UE zakupiły 22 mln metrów sześciennych rosyjskiego LNG, czyli o 7 mln m sześc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r.

UE kupuje obecnie ponad połowę (52 proc.) całego eksportowanego rosyjskiego LNG – w porównaniu z 49 proc. w 2022 r. i 39 proc. w 2021 r.

Część rosyjskiego LNG importowanego przez Belgię jest następnie eksportowana do innych państw członkowskich UE.

Według firmy zajmującej się analizą rynku ICIS w ubiegłym roku przez belgijski terminal LNG w Zeebrugge w drodze do innych krajów UE przepłynęło 4,3 mln m. sześc. rosyjskiego paliwa kopalnego, co oznacza wzrost o 70 proc. w porównaniu z 2022 r.

W oświadczeniu Jonathan Noronha-Gant, działacz Global Witness, potępił zarówno moralne, jak i środowiskowe konsekwencje decyzji państw Europy o zwiększeniu zakupów rosyjskiego LNG.

„Europejski system energetyczny oparty na gazach kopalnych powoduje katastrofę klimatyczną i zagrożenie dla bezpieczeństwa, finansuje reżimy podżegające do wojny i podsyca zabójcze ekstremalne warunki pogodowe. Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni [prezydenta Rosji Władimira] Putina” – powiedział cytowany przez "Brussels Times" Noronha-Gant.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zops
Gaz ziemny jest niezwykle wybuchowy i trujący.
1984
Co innego LNG co innego gaz z rury. W/g najnowszych informacji Gazprom w pierwszej połowie roku miał straty. Oznacza to, że każdy kto od niego kupuje LNG nie tyle wkłada pieniądze do kieszeni Putina ale je z niej wyjmuje. Po prostu koszt produkcji i przesyłu LNG wyrównuje sie z gazem z rury po przekroczeniu pewnego dystansu. Jamał Co innego LNG co innego gaz z rury. W/g najnowszych informacji Gazprom w pierwszej połowie roku miał straty. Oznacza to, że każdy kto od niego kupuje LNG nie tyle wkłada pieniądze do kieszeni Putina ale je z niej wyjmuje. Po prostu koszt produkcji i przesyłu LNG wyrównuje sie z gazem z rury po przekroczeniu pewnego dystansu. Jamał jest zbyt blisko EU aby LNG był tańszy więc ruskie sprzedając SKROPLONY gaz po aktualnych cenach tracą. Gdyby w UE wrócili do zakupu gazu z rur byłby problem ale na szczęscie NS w powietrze wyleciało więc alternatyw niet.

Jak długo gaz nie podrożeje tak długo mogą LNG od Gazpromu kupować - na dumpingu nikt się jeszcze nie wzbogacił. Rosja traci na SKROPLONYM gazie więc w to graj!
samsza
O mało pomyślałem, że ta inflacja 1,7%, tak niska w Hiszpanii, to przez ten gaz...
:)
gordon-gekko
Ciekawe czym ten nawiedzony ekolog dom ogrzewa? Prąd też ma z gniazdka, on z tamtąd się bierze.
darius19
smutne. A trolle Putlera juz swoje robią. Dezinformacja, napuszczanie, kłamstwa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xqwztsa
Jakiej produkcji? Na froncie ruscy używają T-62 i T-54, a ty o jakiejś produkcji. Może te słynne niewidzialne i niematerialne T-14 produkują i dlatego ich nie widać? xD
darthrage odpowiada xqwztsa
https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/468264/rosja-nadal-otrzymuje-z-ukrainy-surowce-do-produkcji-broni.html

https://energia.rp.pl/ropa/art38801401-ukrainskie-czolgi-napedzane-rosyjska-ropa

https://energia.rp.pl/ropa/art38556201-ukraina-uderza-w-rosyjska-rope-cena-za-tranzyt-skoczyla-drastycznie

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki