WAŻNE

Tauron uzgodnił warunki rozszerzenia prac przy Jaworznie; przejęcie bloku do eksploatacji do 31 stycznia

2019-10-17 15:50, akt.2019-10-17 16:15
publikacja
2019-10-17 15:50
aktualizacja
2019-10-17 16:15
Tauron

Nowe Jaworzno Grupa Tauron i konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa zakończyły główną część negocjacji w sprawie rozszerzenia zakresu prac przy budowie bloku energetycznego w Jaworznie - poinformował Tauron w komunikacie. Ustalono, że cena netto określona w umowie zostanie zwiększona o 52,3 mln zł, a przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r.

Rozszerzenie zakresu umowy nie spowoduje przekroczenia zakładanych łącznych nakładów na inwestycję.

"W wyniku negocjacji uzgodniono, że konsorcjum wykona dodatkowe zadania, w tym: przeprowadzi działania optymalizacyjne w kierunku rozszerzenia pola paliwowego celem uelastycznienia warunków pracy bloku oraz zagwarantowania spełnienia przyszłych wymagań środowiskowych, m.in. dostarczy dodatkową warstwę katalizatora i instalację dozowania addytywu do instalacji odsiarczania spalin w celu redukcji emisji rtęci" - napisano w komunikacie Tauronu.

"Dodatkowo konsorcjum po oddaniu bloku do eksploatacji przeprowadzi działania optymalizacyjne mające na celu weryfikację spełniania przez blok zmienionych parametrów technicznych" - dodano.

Jak podał Tauron, wdrożenie zmian pozytywnie wpłynie na parametry techniczno-środowiskowe bloku oraz umożliwi optymalizację kosztową w trakcie jego eksploatacji.

"Takie rozwiązanie pozwoli na dodatkowe obniżenie poziomu emisji szkodliwych substancji do środowiska, a rozszerzone pole paliwowe umożliwi grupie Tauron większą elastyczność kontraktacji węgla" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes Tauronu Jarosław Broda.

Strony uzgodniły, że niezbędne będzie wprowadzenie zmian do umowy, w szczególności dotyczących jej wartości oraz harmonogramu realizacji budowy bloku. Ustalono, że cena netto określona w umowie zostanie zwiększona o kwotę 52,3 mln zł do kwoty 4.537,8 mln zł, a przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r.

Wcześniej zakładano zakończenie budowy w czwartym kwartale 2019 roku.

Wprowadzenie zmian do umowy wymaga stosownych zgód korporacyjnych.

Jednocześnie Tauron poinformował, że zmiana warunków umowy nie spowoduje przekroczenia zakładanego łącznego poziomu nakładów, jakie przewidziano na realizację inwestycji, tj. 6,2 mld zł.

Zaawansowanie projektu budowy bloku energetycznego o mocy 910 MWe wynosi ponad 95 proc.

Jak podano, prace rozruchowe zostały rozpoczęte w drugim półroczu 2018 r. Aktualnie projekt jest w fazie rozruchu gorącego.

Formuła realizacji budowy bloku obejmuje podział projektu na kontrakt główny - kotłownia, maszynownia, obiekty IOS - realizowany przez konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

880 mln zł w projekt Jaworzno zainwestował Polski Fundusz Rozwoju. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki