REKLAMA
Tylko u nas

Tajwan chce powrócić do Światowej Organizacji Zdrowia. Minister: jesteśmy gotowi pomóc

2022-05-17 16:33
publikacja
2022-05-17 16:33
Tajwan chce powrócić do Światowej Organizacji Zdrowia. Minister: jesteśmy gotowi pomóc
Tajwan chce powrócić do Światowej Organizacji Zdrowia. Minister: jesteśmy gotowi pomóc
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Minister zdrowia i opieki społecznej Tajwanu Chen Shih-chung apeluje do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o włączenie kraju do pełnego uczestnictwa w spotkaniach, działaniach i mechanizmach tej organizacji oraz o zgodę na uczestnictwo w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA). Jak zaznaczył, Tajwan jest gotowy pomóc innym krajom i pomaga.

Minister podkreślił osiągnięcia władz Tajwanu w walce z pandemią, w tym wykorzystanie technologii, powszechny dostęp do opieki zdrowotnej, oraz cyfryzację usług opieki zdrowotnej.

„Tajwan zdołał powstrzymać pandemię, jednocześnie prowadząc normalne życie i osiągając pozytywny wzrost gospodarczy dzięki wykorzystaniu technologii, przejrzystości informacji, ścisłym kontrolom granic oraz precyzyjnym metodom wykrywania i śledzenia przypadków Covid-19 " - pisze Chen, podkreślając, że pomimo pandemii, która uderzyła w światową gospodarkę, tempo wzrostu gospodarczego Tajwanu w 2021 r. osiągnęło 6,45 proc.

"Dzisiejszy świat nadal mierzy się z wyzwaniami pandemii, podaży szczepionek i odbudowy po pandemii. Państwa powinny współpracować i przygotować się na ryzyko możliwych przyszłych pandemii. Tajwan jest nieodzownym partnerem w zapewnieniu pomyślnego ożywienia po pandemii. Aby powstrzymać transmisję wirusa, Tajwan kontynuował współpracę z innymi krajami w zakresie badań i rozwoju szczepionek oraz leków przeciwko Covid-19. Ponadto przekazał potrzebującym krajom materiały medyczne, między innymi maski i leki. To udowodniło, że Tajwan jest gotowy pomóc i pomaga" - przekonuje Chen.

„Dbając o to, aby Tajwan nie pozostał w tyle i aby nie powstała luka w globalnej ochronie zdrowia, Tajwan zabiega o uczestnictwo w tegorocznym WHA w sposób profesjonalny i pragmatyczny. W ten sposób pragnie wnieść swój wkład w globalne wysiłki na rzecz realizacji wizji WHO zmierzającej do utworzenia ogólnoświatowej sieci zapobiegania chorobom” - podkreślił Chen, wzywając WHO do umożliwienia mu pełnego uczestnictwa w spotkaniach, mechanizmach i działaniach WHO oraz do udziału w corocznym, 75 Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, które rozpocznie się 22 maja.

Tajwan został formalnie wykluczony z WHO w 1972 roku po tym, jak utracił członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W latach 2008-2016, pomimo braku statusu członka organizacji, kraj ten był zapraszany do udziału w WHA jako obserwator, pod nazwą Chińskie Tajpej.

Po dojściu do władzy prezydent Tsai Ing-wen z Demokratycznej Partii Postępowej, stosunki Tajwanu z Chinami uległy znacznemu oziębieniu, co poskutkowało utratą statusu obserwatora w WHA. Od tego czasu Tajwan aktywnie zabiega o udział w spotkaniach organizacji. W listopadzie zeszłego roku, pomimo starań rządu i wsparcia międzynarodowego, Tajwan również nie został zaproszony na obrady.

Tajwański rząd, który przez dwa lata pandemii utrzymywał politykę zero Covid która polegała na prawie całkowitym zamknięciu granic i rygorystycznych strategiach testowania, w związku z rozpowszechnieniem się bardziej zaraźliwego wariantu Omikron zdecydował się na stopniowe znoszenie restrykcji. Od kwietnia wprowadzono nowy model walki z Covid-19 polegający na odizolowaniu ciężkich przypadków, kontroli łagodnych zakażeń, zminimalizowania ogólnych skutków pandemii. Zmniejszono również obowiązkową kwarantannę dla wszystkich, również niezarażonych podróżujących z 15 do 8 dni.

Jak podaje Tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób, od wybuchu epidemii w 23,5 milionowym kraju potwierdzono 896 059 przypadków zakażeń, 1135 osób zmarło. Do końca kwietnia około 80 procent mieszkańców Tajwanu otrzymało pełną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a 60 procent otrzymało trzecią dawkę przypominającą.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

abie/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki