REKLAMA

Szydło: Nie słyszałam, by Tusk jako szef RE myślał o reformowaniu Unii

2016-10-21 16:11
publikacja
2016-10-21 16:11

Osoba, która stoi na czele Rady Europejskiej, powinna widzieć potrzebę reformy UE - oceniła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Brukseli. Jak dodała, na razie nie słyszała, by obecny szef RE Donald Tusk myślał o reformowaniu Unii.

/ fot. Grażyna Myślińska / FORUM

Według Szydło na zakończonym w piątek szczycie UE Donald Tusk nie zwrócił się do niej o rozmowę na temat możliwości poparcia przez polski rząd przedłużenia jego kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej o kolejne 2,5 roku.

"Natomiast czego my oczekujemy od przewodniczącego Rady Europejskiej, osoby, która taką funkcję będzie pełnić w przyszłości? UE stoi w tej chwili przed ważnymi wyzwaniami. Kryzysy kolejne, które się pojawiają, wymagają bardzo jasnego i zdecydowanego przywództwa. Dlatego musimy jasno sobie powiedzieć, że UE potrzebuje zdecydowanych reform" - oświadczyła Szydło, pytana, w jakich sprawach stanowisko Tuska było niezgodne z oczekiwaniami polskiego rządu.

W ocenie Szydło w obliczu wyzwań UE nie powinna unikać dyskusji o możliwych zmianach traktatu unijnego oraz nie może przechodzić do porządku dziennego nad kryzysami czy próbować "poprawnością polityczną rozwiązywać prawdziwe problemy".

"Nie da się utrzymać status quo. Jeżeli będziemy nadal prowadzili politykę w UE tak jak do tej pory, to będą kolejne kryzysy i być może kolejne państwa będą zastanawiały się, czy nie opuścić UE. Być może w kolejnych państwach nie będzie zgody na podejmowanie kolejnych ważnych przedsięwzięć, jak ratyfikacja umowy (stowarzyszeniowej) z Ukrainą. To są fundamentalne sprawy" - powiedziała Szydło.

"Tutaj musi być jasno określona sytuacja. UE, a więc i osoba, która będzie przewodziła Radzie Europejskiej, musi widzieć potrzebę zmian i reform, jeżeli chcemy myśleć o przyszłości i rozwoju Unii" - dodała.

Jej zdaniem do tej pory nie ma propozycji w sprawie prowadzenia polityki unijnej inaczej niż przez minione 2,5 roku. "Ja na razie nie słyszałam o tym, by Tusk myślał o reformowaniu Unii" - powiedziała Szydło.

Kadencja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej upłynie w maju przyszłego roku. Możliwe jest jej przedłużenie o kolejne 2,5 roku. Wymaga to zgody kwalifikowanej większości przywódców państw UE.

Znak zapytania nad poparciem byłego polskiego premiera przez rząd w Warszawie postawił niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla "Polska The Times" Kaczyński powiedział m.in., że wyobraża sobie, iż polski rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję na funkcji szefa Rady Europejskiej, i że uważa, iż szefem RE nie powinien być człowiek, wobec którego być może będą stawiane poważne zarzuty. (PAP)

awi/ mc/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~Pablog
Szydło - nic nie znacząca marionetka
~gh
Bo Jarosław myśli nie o Tusku postępowym tylko jak mu się do d y dobrać
~jurek35
szydło jak taki pionek prezia i ojca rydzyka chce reformować Unię,wy robicie wszystko by tą Unię osłabic,a nawet rozbic ją, tym samym wpisujecie się w politykę Rosji Putina
~lolo
Baba ze wsi będzie reformować UE? Tak, ale tylko z Macierewiczem ojcem Ryzyko i małym Jarkiem.
~miro
donald, "krul" europy dostrzeże potrzebę reformowania ue jak mu nakaże angela
~rer
Żeby rozmawiać o reformie UE trzeba być przy stole a nie na kolanach przed Zbawicielem i klerem. I taki drobiazg, trzeba przedstawić konkretny pomysł a nie pustosłowie i obelgi.
~ed
Gospodarczo UE jest szyta pod Niemcy...To tak jak Biedronka (Niemcy) w miasteczku skasuja lub podetną sklepiki (inne kraje) w okolicy. Wiele powaznych inwestycji w UE robia firmy niemieckie, bo od dawna maja mocny przemysl. Widac to szczegolnie na roznych targach przemyslowych w Poznaniu czy Warszawie, tam wiele stoisk filli Gospodarczo UE jest szyta pod Niemcy...To tak jak Biedronka (Niemcy) w miasteczku skasuja lub podetną sklepiki (inne kraje) w okolicy. Wiele powaznych inwestycji w UE robia firmy niemieckie, bo od dawna maja mocny przemysl. Widac to szczegolnie na roznych targach przemyslowych w Poznaniu czy Warszawie, tam wiele stoisk filli niemieckich. Jak Polska chce np zmodernizowac automatykę na koleji imusi praktycznie skorzystac z firm niemieckich... po to zlkwidowano nasz przemysl.
Niemcy lobbuja za permantna zmiana standarow przemyslu, norm EU. Za tymi zmianami tylko duze firmy moga nadazyc, praktycznie niemieckie......takze pozycja Nimecow, kosztem innych, jest mocna i trwala.
~endi
Biedronka jest niemiecka ? myślałem że chińska ...
~ed odpowiada ~endi
Chodzilo mi tylko o pokazanie, ze silna firma czy kraj skasuja slaby. Taka paralela.
~razdwatrzy
Taaa Polacy potrafią reformować tzw cztery reformy Buzka do d...... Nikt cie w Unii ni będzie słuchał premierze szydło dlatego że dzięki Bogu są tam mądrzy ludzie którzy nie dopuszczą pomysłów polaczków. Polak potrafi ale raczej spieprzyć niż naprawić. Może zreformujemy naszą służbę zdrowia to przecież prostsze Taaa Polacy potrafią reformować tzw cztery reformy Buzka do d...... Nikt cie w Unii ni będzie słuchał premierze szydło dlatego że dzięki Bogu są tam mądrzy ludzie którzy nie dopuszczą pomysłów polaczków. Polak potrafi ale raczej spieprzyć niż naprawić. Może zreformujemy naszą służbę zdrowia to przecież prostsze niż reformować UE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki