REKLAMA

Szwed: W Polsce pracuje obecnie ok. 1,5 mln obcokrajowców

2018-07-11 09:28
publikacja
2018-07-11 09:28

W Polsce pracuje obecnie ok. 1,5 mln obywateli państw trzecich - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Dodał, że resort rozważa rozszerzenie możliwości pracy na podstawie tzw. oświadczenia na obywateli Filipin i Wietnamu, choć brak jeszcze konkretnej propozycji.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Obecnie składki w ZUS-ie opłaca ponad 400 tys. obcokrajowców, a łącznie (...) na polskim rynku pracy jest ok. 1,5 mln osób z państw trzecich" - powiedział Szwed na konferencji prasowej.

Wiceminister dodał, że prowadzone są prace ws. rozszerzenia listy państw, których obywatele mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia.

"Nie ma w tej chwili propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa, chociaż są wnioski ze strony pracodawców, żeby to zrobić. Rozmawialiśmy o dwóch państwach, które moglibyśmy brać pod uwagę - obywatelach Filipin i Wietnamu. Jesteśmy na wstępnym etapie rozmów z ministerstwem Filipin ws. podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianie pracowników, ale nie ma jeszcze na tyle wypracowanej propozycji, żeby można było coś więcej powiedzieć" - powiedział.

Od 1 stycznia 2018 r. obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jeśli okres pracy wyniesie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

"Chcemy wydłużyć te okresy z 12 miesięcy na 18 miesięcy. Chcemy też ułatwić ubieganie się o pozwolenie na pracę w tym okresie" - powiedział.

pud/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
karbinadel
A jednocześnie mamy milion bezrobotnych (czy racz nierobotnych). Czy tylko według mnie coś tu jest nie halo?
zenonn
Nie martwiłbym bym sie polskimi bezrobotnymi. Nie chce im się, nie opłaca.
"bezrobotni". Zarejestrowani, pracujący na gębę.
Nie ma polskich luźnych fachowców.
Fachowców pozyskuje się wyłącznie od konkurencji płacąc więcej
matpoz1 odpowiada zenonn
Nie we wszystkich przypadkach tak jest, nadal są regiony z dwucyfrowym bezrobociem, bezrobotni z nich musieli by się przeprowadzić do dużych ośrodków miejskich gdzie jest pracy w bród lub codziennie dojeżdżać. Aby ich bardziej zmotywować do szukania pracy daleko po za miejscem zamieszkania, można by im dopłacać do kosztu Nie we wszystkich przypadkach tak jest, nadal są regiony z dwucyfrowym bezrobociem, bezrobotni z nich musieli by się przeprowadzić do dużych ośrodków miejskich gdzie jest pracy w bród lub codziennie dojeżdżać. Aby ich bardziej zmotywować do szukania pracy daleko po za miejscem zamieszkania, można by im dopłacać do kosztu dojazdu co by było znacznie tańsze niż wypłacanie socjalu itp. Bo na jego zniesienie, raczej nie mamy co liczyć.
matpoz1
Zastanawiam się co się stanie z pracownikami z Filipin czy Wietnamu kiedy przyjdzie kryzys, a oni stracą pracę?
matpoz1
A wiadomo że oni pierwsi ją stracą bo nie mają w większości stałych umów.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki