Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza nową stopę procentową

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na zmianę skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej. Istotna zmiana zaszła na polu "technicznym" - SNB zastąpił docelowy przedział dla stawki Libor 3M własną stopą procentową.

(fot. Denis Balibouse / Reuters)

Czerwcowe posiedzenie kierownictwa SNB nie przyniosło zmian ekspansywnej polityki monetarnej w Szwajcarii.

Nowością jest wprowadzenie stopy polityki monetarnej SNB, ustalonej obecnie na -0,75%. "Oprocentowanie depozytów utrzymywanych przez banki w SNB obecnie koresponduje ze stopą polityki monetarnej SNB i wynosi -0,75%. SNB będzie dążył do utrzymania krótkoterminowych stóp rynku pieniężnego dla franka na zbliżonym poziomie do stopy SNB" - czytamy w dzisiejszym komunikacie banku centralnego Szwajcarii. Nowa stopa procentowa SNB zastępuje używany poprzednio docelowy przedział trzymiesięcznego Liboru (-1,25 proc. do -0,25 proc.).

 - Przyczyną wprowadzenia stopy polityki SNB jest to, że przyszłość Liboru nie jest zagwarantowana. Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii jedynie zapewnia funkcjonowanie Liboru do końca 2021 roku – wyjaśnił SNB. W swoich prognozach bank centralny Szwajcarii posługuje się trzyletnim horyzontem, obecnie wykraczającym poza rok 2021. Stąd konieczna była zmiana instrumentu stosowanego w polityce pieniężnej.

Ponadto bank centralny Szwajcarii podtrzymał deklarację o „gotowości do bezpośrednich interwencji na rynku walutowym”, jeśli tylko uzna je za konieczne. Takie zapewnienie Szwajcarzy utrzymują od pamiętnego „frankogeddonu” ze stycznia 2015 roku.

Przez te niemal cztery lata delikatnym modyfikacjom ulegała jedynie treść komunikatu SNB. Od dwóch lat Helweci piszą, że frank pozostaje „wysoko wyceniany”. Wcześniejsza fraza mówiła o „znacząco przewartościowanym” franku. Także w czerwcowym komunikacie SNB pojawiła się drobna zmiana.

"Frank szwajcarski jest nieco mocniejszy niż w marcu i wciąż jest wysoko wyceniany. Sytuacja na rynku walutowym pozostaje delikatna. Ujemne stopy procentowe i gotowość SNB do interwencji na rynku walutowym w razie konieczności pozostaje kluczowa w celu utrzymania niskiej atrakcyjności inwestycyjnej franka" - napisano w komunikacie SNB.

Warunkowa projekcja inflacji CPI w Szwajcarii. Stan na czerwiec 2019 r.
Warunkowa projekcja inflacji CPI w Szwajcarii. Stan na czerwiec 2019 r. (SNB.)

Podniesieniu uległa za to projekcja inflacyjna. SNB spodziewa się, że przy utrzymaniu obecnych stóp procentowych inflacja CPI w 2019 roku wyniesie 0,6% wobec 0,3% prognozowanych kwartał wcześniej. Dopiero w roku 2021 wzrost cen konsumpcyjnych w Szwajcarii ma przekroczyć 1%. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to na pierwszą podwyżkę stóp u Helwetów zapewne poczekamy minimum dwa lata.

Pomimo dość "gołębiego" wydźwięku czerwcowego komunikatu SNB, po jego publikacji frank umocnił się względem euro. O 9:56 kurs EUR/CHF zniżkował o 0,1%, schodząc do 1,1218. Na polskim rynku przekładało się to na wzrost ceny franka o blisko jeden grosz, do przeszło 3,79 zł.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 rubikk

Przyczyną wprowadzenia stopy polityki SNB jest to, że przyszłość Liboru nie jest zagwarantowana. Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii jedynie zapewnia funkcjonowanie Liboru do końca 2021 roku – wyjaśnił SNB.
Jak należy rozumieć powyższe? Co się stanie z oprocentowaniem kredytów, jesli w umowie jest napisane, że obowiązuje marża+libor3m?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 32 infinum

Tak jak dodatnie stopy procentowe świadczą o rosnącej gospodarce, tak ujemne o tym, że się ona kurczy.

Problem w tym, że nadmierne zadłużenie można redukować na dwa sposoby:
1) Produktywny, gdy bankrutują podmioty, które źle wykorzystują ten kredyt
2) Szkodliwy, gdy delewarowana jest cała gospodarka, a zła część długu podtrzymywana jest przez państwo/bank centralny

Na świecie przeważa ten drugi model, bo banki są "zbyt duże by upaść", co jest rzecz jasna bzdurą, bo tak czy tak w końcu upadną tylko przy większych kosztach społecznych, bo przy okazji dusi się całą gospodarkę kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 kzabor

Trzeba najpierw dojść do ściany, by można było przeprowadzić reformy, bez względu na jej koszta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,15% 4,0472
2020-05-27 05:49:00
EUR/PLN 0,11% 4,4369
2020-05-27 05:49:00
EUR/USD -0,12% 1,0963
2020-05-27 05:49:00
CHF/PLN 0,20% 4,1875
2020-05-27 05:49:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil