REKLAMA

Szwajcaria: Podatek spadkowy odrzucony w referendum

2015-06-14 20:39
publikacja
2015-06-14 20:39
fot. Karol Serewis / EastNews

Jak oficjalnie podano, 71 proc. uczestników przeprowadzonego w niedzielę w Szwajcarii referendum wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu ogólnopaństwowego 20-procentowego podatku od spadków przekraczających wartość 2 mln franków.

(fot. Karol Serewis / EastNews)

Inicjatywa ta wyszła z kręgów socjaldemokracji i związków zawodowych. Przeciwstawiły się jej koła gospodarcze i partie mieszczańskie, twierdząc, że stworzyłoby to problemy zwłaszcza przy dziedziczeniu firm. Referendum potwierdziło jednocześnie wyłączną kompetencję poszczególnych kantonów w sprawach opodatkowania spadków i darowizn.

Na terenie niemal całej Szwajcarii dziedziczenie przez bezpośrednich potomków jest wolne od podatku.

W tym samym referendum blisko 62 proc. głosujących zgodziło się na to, by dopuszczalna liczba zarodków tworzonych drogą zapłodnienia in vitro została przy każdej takiej procedurze zwiększona z trzech do 12. Rozszerzono ponadto dostępność badań zarodków przed ich implantacją pod kątem wykrywania chorób genetycznych.

72,5 proc. uczestników referendum odrzuciło wprowadzenie w całej Szwajcarii jednolitych zasad udzielania stypendiów studenckich, natomiast minimalną większością 50,5 proc. głosów wsparto obowiązkowe opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wszystkie gospodarstwa domowe. Abonament został jednocześnie zmniejszony z dotychczasowych 462 franków rocznie do 400 franków. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~myślący
i jeszcze jedno - czy moze ktos logicznie wytlumaczyc zamysł tego podatku ??? Skoro majątek zdobywa sie cale zycie, na bieząco jest podatkowany - to co sie uda zaoszczedzic to pieniadze juz PO wselkiej masci podatkach to jakim prawem socjalisci wyciągają po to swoje lepkie łapska ???
~oferma
Podatki na świecie są od wszystkiego, od każdego przepływu pieniądza. Władza w swej pazerności nie ma umiaru. O podatkach decydują lobbyści.

Skupiając się na podatku od darowizn, można wyobrazić sobie przekazanie banknotu: dajesz znajomemu banknot 200zl, a on natychmiast ci go oddaje. Po przekazaniu go sobie
Podatki na świecie są od wszystkiego, od każdego przepływu pieniądza. Władza w swej pazerności nie ma umiaru. O podatkach decydują lobbyści.

Skupiając się na podatku od darowizn, można wyobrazić sobie przekazanie banknotu: dajesz znajomemu banknot 200zl, a on natychmiast ci go oddaje. Po przekazaniu go sobie 25 razy przekracza się limit zwolnienia 4902 zł i należy się podatek. Podatek od 12% do 20% zależny od kwoty przekroczenia limitu. Po 4 kolejnych pomacaniach banknotu staje się on własnością skarbu. Podatek przekroczył wartość. Dzięki temu ktoś ważny może za moje iść się ożreć do knajpy i wymyslic nową kradzież, nowy podatek.
~bulba odpowiada ~oferma
Władza może sama w sobie nie być pazerna :) Ale każdy chce służby zdrowia za darmo, leków za darmo, przedszkoli za darmo, szkół za darmo, dopłaty do hektara, ubezpieczenia czy nawet do dziecka, rocznego macierzyńskiego, odśnieżonych ulic a nawet ostatnio ścieżek rowerowych itd. Więc mam złe wieści, Państwo będzie Władza może sama w sobie nie być pazerna :) Ale każdy chce służby zdrowia za darmo, leków za darmo, przedszkoli za darmo, szkół za darmo, dopłaty do hektara, ubezpieczenia czy nawet do dziecka, rocznego macierzyńskiego, odśnieżonych ulic a nawet ostatnio ścieżek rowerowych itd. Więc mam złe wieści, Państwo będzie coraz bardziej pazerne czy się to komuś podoba czy nie.
~ccc odpowiada ~bulba
nie każdy ... ja nie chcę ... to co piszesz to kompletna demagogia ... wynika pewnie z tego, że nie rozumiesz jak powinno funkcjonować nowoczesne państwo i na jakich zasadach być oparte ...
~myślący odpowiada ~bulba
ja rowniez nie chce nic za darmo. Chce tak jak kupic komorke, obiad, buty kupic sobie ubezpieczenie zdrowotne, zaplacic za szkole, odlozyc bez udzialu panstwa ktore zabierając pieniadze na te ,,darmowe" uniemowliwia ludziom dokonania tego wyboru. Za drogi tez moge placic wtedy kiedy korzystam. Nie wmoisz mi ze bez posrednika ja rowniez nie chce nic za darmo. Chce tak jak kupic komorke, obiad, buty kupic sobie ubezpieczenie zdrowotne, zaplacic za szkole, odlozyc bez udzialu panstwa ktore zabierając pieniadze na te ,,darmowe" uniemowliwia ludziom dokonania tego wyboru. Za drogi tez moge placic wtedy kiedy korzystam. Nie wmoisz mi ze bez posrednika w postaci panstwa bylo by drozej
~myślący
natomiast w Polsce teoretycznie mozemy miec referendum o wszystkim - w praktyce jednak głosy sa mielone i niszczone a referendów na temat podatków prawo nie przewiduje. Mozemy sobie pogadac o wszystkim ale nie o tym ile, na co i kiedy zabiorą. Taka ,,demokracja"

frekwencja jest wysoka bo swiadomosc ze głos cos znaczy
natomiast w Polsce teoretycznie mozemy miec referendum o wszystkim - w praktyce jednak głosy sa mielone i niszczone a referendów na temat podatków prawo nie przewiduje. Mozemy sobie pogadac o wszystkim ale nie o tym ile, na co i kiedy zabiorą. Taka ,,demokracja"

frekwencja jest wysoka bo swiadomosc ze głos cos znaczy i mozna wypowiedziec sie w waznych kwestiach to co innego niz u nas i kazdy rozgarniety czlowiek to zrozumie
~ccc
tak wygląda prawdziwa demokracja ... w odróżnieniu od atrapy demokracji stworzonej na "zielonej wyspie" przez słońce peru, króla cygar, win, ośmiorniczek, majtek dla żony za publiczne pieniądze oraz mielenia milionów głosów obywateli ...
~azet
Komuchów jak zwykle najbardziej interesują cudze pieniądze. Mówcie co chcecie, ale socjalista to synonim złodzieja.
~plazowicz
Nie do końca. To złodziej, dziecko lub idita.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki