REKLAMA

Szefowa EBC: Gospodarka eurolandu nadal wymaga wsparcia ze względu na skutki pandemii

2021-04-14 18:40
publikacja
2021-04-14 18:40
Parlament Europejski

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde oznajmiła w środę, że gospodarka strefy euro nadal wymaga bodźców fiskalnych i monetarnych, by wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Jak zauważa Reuters, wypowiedź Lagarde na temat kondycji gospodarczej eurolandu jest ostrożniejsza niż podczas marcowego spotkania EBC.

Lagarde podkreśliła, że EBC nie może się wycofać z programu skupowania aktywów, który przyspieszono w marcu, by ograniczyć wzrosty rentowności obligacji na rynkach i utrzymać tanie kredyty dla rządów, firm oraz gospodarstw domowych dotkniętych kryzysem związanym z pandemią.

Szefowa EBC podkreśliła, że na rynku utrzymuje się duża niepewność w związku z epidemią i zwolnieniem programu szczepień w krajach Unii Europejskiej ze względu na wątpliwości dotyczące stosowania szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

"Pomyślcie o pacjencie, który wyszedł już z głębokiego kryzysu, ale wciąż chodzi o kulach. Nie należy ich zabierać (...) dopóki pacjent nie zacznie dobrze chodzić, a to znaczy, że potrzebne jest wsparcie (EBC), aż pojawi się pełne ożywienie (gospodarcze)" - powiedziała Lagarde.

Reuters podkreśla, że środowa wypowiedź szefowej EBC stanowi rzadki przypadek jej ingerencji w debatę polityczną i jest sygnałem, że nie przyjęła ona dobrze sugestii gubernatorów niektórych banków centralnych strefy euro, którzy proponują ograniczenie programu skupowania obligacji już w lipcu.

Szef banku centralnego Holandii Klaas Knot i jego austriacki odpowiednik Robert Holzmann sugerowali w ubiegłym tygodniu w wywiadach dla agencji Reutera, że program ten powinien zostać ograniczony w trzecim kwartale 2021 roku. (PAP)

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
langdon25
Zapytajcie Susła i SASYNA - oni powiedzą co UE ma zrobić by wyjść z kryzysu .
the_mind_renewed
Był czas, kiedy rządy starały się nie przekraczać swojej podstawy opodatkowania. Współczesna teoria ekonomiczna pokazuje, że wszystko, czego potrzebują, to rządowe prasy drukarskie.
itso_jedenproc_na_wolnosc
a tym samym możliwość kontrolowania kryzysu a co za tym idzie kreowanie kryzysów na swoja korzyść
itso_jedenproc_na_wolnosc
Z tymi u władzy nawet góra pieniędzy nic nie pomoże

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki