REKLAMA

Szef KRRiT: Uchylenie kary dla TVN nie rozwiązuje problemu

2018-01-12 02:01
publikacja
2018-01-12 02:01

Uchylenie kary dla TVN nie rozwiązuje problemu i liczę na dużo skuteczniejsze jego rozwiązanie na drodze samoregulacji i trochę "opamiętania się" środowiska- powiedział w rozmowie z piątkową "Rzeczpospolitą" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Witold Kołodziejski / fot. Jerzy Dudek / FORUM

Pytany był o uchylenie decyzji ws. nałożenia kary na spółkę TVN SA. "Decyzja musiała zapaść do 10 stycznia, bo inaczej zostałaby wszczęta procedura sądowa i sprawa trwałaby wiele lat, a tyle czasu niepewności z pewnością nie służyłoby uspokojeniu nastrojów społecznych i wyjaśnieniu sytuacji" - powiedział przewodniczący.

Jego zdaniem "opinia publiczna zrozumiała, że to nie była kara za jednostronny przekaz czy relacjonowanie kontrowersyjnych wydarzeń, ale za sposób sformułowania przekazu i działanie nadawcy". W ocenie KRRiT działanie to "nie było neutralne i mogło podsycać żywe wtedy niebezpieczne nastroje".

Na pytanie "po co była ta kara", Kołodziejski podkreślił: "Bo problem nie ustępuje". "Uchylenie kary nie rozwiązuje problemu i liczę na dużo skuteczniejsze rozwiązanie problemu na drodze samoregulacji i trochę +opamiętania się+ środowiska" - ocenił szef KRRiT.

Jego zdaniem "media na pewno nie stają na wysokości zadania", jeśli chodzi o łagodzenie sporów politycznych. "Nie stawiam tu konkretnych oskarżeń, wolałbym rozmawiać o tym na wspólnym forum" - dodał.

Powiedział również, że chciałby rozpocząć "rozmowę nad stworzeniem narzędzi samoregulacyjnych i kodeksu medialnego dobrych praktyk". "Jak każdy kodeks, także ten może być przez środowiska przyjmowany niechętnie, więc KRRiT zainicjuje ten proces - zamówi ekspertyzy ze środowisk naukowych +od lewa do prawa+ - od UW przez UJ, UKSW czy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, po to, by był obiektywny i uniwersalny" - wyjaśnił szef KRRiT.

Kołodziejski podkreślił, że KRRiT chce, aby taki kodeks zaakceptowali nadawcy telewizyjni, a potem - jak dodał - "także inni". "Mam deklaracje współpracy w tej sprawie z TVN, będę też rozmawiał z TVP i Polsatem" - poinformował.

Zapytany, jaki jest cel utworzenia takiego kodeksu, szef KRRiT odparł: "Chodzi o to, by media nie zaostrzały żadnych konfliktów i byśmy postępowali według jakichś zasad i norm".(PAP)

agzi/ pru/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
tu trzeba egzekwowac prawo DOSLOWNIE i za kazde podrzeganie wytaczac proces - tak samo jak ci drudzy w imie "demokracji" pozwalaja sobie na lamanie tego prawa

tylko wtedy zwykli ludzie ktorzy sa miesem armatnim aka wyborczym wtedy zrozumieja ze tu idzie walka o ustroj prawicowo-kapitalistyczny przeciwko lewacko-
tu trzeba egzekwowac prawo DOSLOWNIE i za kazde podrzeganie wytaczac proces - tak samo jak ci drudzy w imie "demokracji" pozwalaja sobie na lamanie tego prawa

tylko wtedy zwykli ludzie ktorzy sa miesem armatnim aka wyborczym wtedy zrozumieja ze tu idzie walka o ustroj prawicowo-kapitalistyczny przeciwko lewacko-komunistycznemu
antybolszewik
Słabe szkolenia mieliście bo każdy Polak wie jak zapisać "podżegać"
Zawnioskuj jeszcze aby Ci czcionki łacińskie z polskimi literami zainstalowali tam w Olgino
palestrina
hehe, to w takim razie jaka kara należy się TVPis??? za te brednie...
antybolszewik
Pewnie, że nie rozwiązuje im problemu.
Na TV_Kurskiego z kasy podatnika dali miliard złotych a ludzie nie chcą jej oglądać. Proponuję rozwiązania putinowskie wobec nieposłusznych władzy mediów.
karbinadel
Ciekawe, czy ktoś poszedł po rozum do głowy, czy po prostu przypomnieli sobie, że właścicielami TVN są Amerykanie i boją się procesu

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki