Szef KBW podał się do dymisji

Szef Krajowego Biura Wyborczego podał się do dymisji. Kazimierz Czaplicki, będący także sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej, podkreśla, że jego rezygnacja wynika z poczucia odpowiedzialności.

(fot. Andrzej Stawinski / EastNews)


W oświadczeniu szef KBW zaznacza, że to awaria systemu informatycznego "nie pozwala na spełnienie oczekiwań klasy politycznej i społeczeństwa na niemal bezzwłoczne, po zamknięciu lokali wyborczych, ogłoszenie wyników tych wyborów".

Kazimierz Czaplicki dodaje również, że jako stojący na czele KBW, jest odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, w tym zapewnienie sprawnego systemu informatycznego.

"Poczucie tej odpowiedzialności skłania mnie do złożenia przed PKW rezygnacji z pełnionej funkcji" - pisze Kazimierz Czaplicki. Jak dodaje, pragnie by rezygnacja z funkcji nastąpiła z dniem ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Ma do tego dojść 1 grudnia, po II turze głosowania.

PKW przyjęła już stosowną uchwałę w tej sprawie. Kazimierz Czaplicki pełnił funkcję szefa Krajowego Biura Wyborczego od 1991 roku. W PKW zasiadał od 1989 roku.

Zadaniem Krajowego Biura Wyborczego jest zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów i referendów.

Do dymisji Kazimierza Czaplickiego dochodzi po zamieszaniu w związku z brakiem opublikowania oficjalnych wyników wyborów samorządowych przez Państwową Komisję Wyborczą. W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do awarii systemu informatycznego, który miał zapewnić sprawniejsze zliczanie głosów. Z kolei wczoraj PKW poinformowała o włamaniu na jej stronę internetową.

Do tej pory PKW podała jedynie oficjalne wyniki wyborów wójtów burmistrzów, burmistrzów i prezydentów miast. Nadal nie ma pełnych rezultatów głosowania do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

Według sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu, PiS zdobył 31,5 procent poparcia w głosowaniu do sejmików wojewódzkich. Drugie miejsce przypadło PO, która zanotowała wynik na poziomie 27,3 procent. Trzecie miejsce dla PSL z wynikiem 17 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/EP & wcześn./kd/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xxl

sPOkojnie-to tylko awaria...

! Odpowiedz
0 1 ~powtórzyć_wybory

tutaj możecie z wójta Kobylnicy zrobić prezydenta Szczecina, a z Jasia Fasoli prezydenta Warszawy:http://klk.kbw.gov.pl/kalkulator/20141116/000000/SMD/

! Odpowiedz
4 4 ~obieżyświat

Podał się do dymisji po tym jak nie udało się do końca sfałszować wyborów.I tak komisja zrobiła wszystko ,żeby uratować PO.Przegrana była tak miażdżąca ,że nie dało się nic z tym zrobić.Nie wywiązał się z obowiązków wobec PO i musi odejść.

! Odpowiedz
1 2 ~zn3

Jaką dostanie karę, a jaką odprawę

! Odpowiedz
1 7 ~Tło-

Poczekaj na resztę członków tek komisji. Oni także podadzą się do dymisji i lewaki wygrają wybory. Już nikomu w kraju nie można ufać.

! Odpowiedz
1 7 ~antykomuch

a kiedy reszta dymisji???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil