REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PKW: informatyczny system wsparcia będzie użyty podczas wyborów

2015-10-19 15:18
publikacja
2015-10-19 15:18

System informatyczny, wspierający pracę komisji wyborczych, przeszedł testy i zostanie użyty podczas niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu - poinformowała w poniedziałek PAP Maria Kołtunowska z biura prasowego Państwowej Komisji Wyborczej.

W piątek - po przeprowadzeniu dwudniowych testów, sprawdzających m.in. wydajność systemu - Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że system informatyczny, który ma być wykorzystany w czasie wyborów parlamentarnych, działa poprawnie. Według KBW system zapewnia sprawną obsługę informatyczną wyborów.

Użycie systemu informatycznego do obsługi wyborów uzależnione było od wyników testów.

System informatyczny tworzony w KBW jedynie wspomaga pracę komisji wyborczych - umożliwia przesyłanie danych z protokołów drogą elektroniczną oraz obliczanie wyników wyborów. Głosy w wyborach w Polsce zawsze są liczone ręcznie: członkowie komisji obwodowych po zakończeniu głosowania wyjmują głosy z urny, a następnie je podliczają a dane wprowadzają do papierowych protokołów z głosowania (oraz do systemu informatycznego). PKW ogłasza wyniki wyborów na podstawie papierowych protokołów.

Budowa systemu informatycznego w KBW rozpoczęła się po tym, gdy w ubiegłym roku zawiódł system przygotowany w KBW we współpracy z wyłonioną w przetargu firmą Nabino. Opóźniło to podanie przez PKW wyników jesiennych wyborów samorządowych. (PAP)

wni/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Powiązane: Awaria systemu PKW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki