REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Mężowie zaufania, kamery i przezroczyste urny. Sejm uchwalił prezydencką nowelizację kodeksu wyborczego

Katarzyna Sudaj2015-05-14 13:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-05-14 13:23
Mężowie zaufania, kamery i przezroczyste urny. Sejm uchwalił prezydencką nowelizację kodeksu wyborczego
Mężowie zaufania, kamery i przezroczyste urny. Sejm uchwalił prezydencką nowelizację kodeksu wyborczego
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER / / EastNews

Przezroczyste urny, mężowie zaufania i kadencyjność członków PKW. Sejm uchwalił prezydencki projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Prezydencką nowelę poparło 286 posłów, 1 był przeciw, 148 wstrzymało się od głosu. Tuż przed głosowaniem wstrzymanie się zapowiedział klub PiS.

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do izby niższej parlamentu już na początku stycznia br. Wówczas była to reakcja za zarzuty o możliwość fałszowania wyników wyborów samorządowych z 2014 roku. Intencją prezydenta Komorowskiego było, by znowelizowany Kodeks wyborczy obowiązywał już przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Prezydenckie pomysły na zmianę Kodeksu wyborczego
Prezydenckie pomysły na zmianę Kodeksu wyborczego (fot. Andrzej Hulimka/REPORTER / EastNews)

Nie będzie imiennej informacji dla każdego wyborcy o terminie i sposobie głosowania

Pierwotnie prezydencki projekt zakładał wprowadzenie zasady obligatoryjnego informowania wyborców o terminie, systemie organizacji i technice głosowania. Imienne zawiadomienie o takiej treści miał otrzymać każdy wyborca najpóźniej 10 dni przed wyborami, a obowiązek wysłania tych powiadomień miał spaść na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od razu rodzi się pytanie o ogromy koszt takiej akcji i jej sens oraz skuteczność. Jednak Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, która wstępnie rozpatrywała projekt, zmodyfikowała ten zapis.

W zamian ogólne ulotki informacyjne

Zaproponowano, by do wyborców przesyłać niezaadresowane informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, najpóźniej 21 dni przed wyborami. Odpowiedzialna byłby za to Państwowa Komisja Wyborcza. Dodatkowe informacje o tym, kiedy oddany głos jest ważny, zostaną zamieszczone na samych kartach do głosowania.

Pojedyncze karty do głosowania, a nie wielostronicowe książeczki

Prezydent chce powrotu do jednostronnych kart do głosowania (z nadrukiem wyłącznie na jednej stronie), które są bardziej czytelne dla wyborców. Przewidziano jednak odstępstwa od tej zasady w przypadku bardzo dużej liczby zarejestrowanych list kandydatów. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach zaproponowała, by w przypadku zbyt dużych rozmiarów jednostronnej karty do głosowania, karta miała jednak formę broszury.

Kiedy wrzucimy głos do przezroczystej urny wyborczej?

Przezroczyste urny wyborcze - od kiedy?

I tu nowość, pewna awangarda w polskiej rzeczywistości. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewiduje, że  ścianki urn wyborczych będą przezroczyste. Aby zapewnić tajność głosowania, dla wyborców zostaną wyłożone w lokalach wyborczych koperty, do których będzie można włożyć karty do głosowania przed ich wrzuceniem do urny.

Jednak te urny to daleka przyszłość. Nie zobaczymy ich w jesiennych wyborach parlamentarnych. Członkowie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach zaproponowali, aby ta konkretna zmiana weszła w życie dopiero od 1 lipca 2016 r. Zwracają uwagę na spore koszty z tym związane oraz procedurę ogłoszenia przetargu i ustalenia wzoru urny, gdyż będzie on musiał być ujednolicony dla całego kraju przez Państwową Komisję Wyborczą.

Mężowie zaufania mogą nagrać video, ale bez prawa upubliczniania go

Kolejna ciekawa zmiana to dopuszczenie możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu przez mężów zaufania podczas procesu liczenia głosów w obwodowych komisjach wyborczych i ustalania wyników. Nagrywać będzie można do momentu otwarcia lokalu wyborczego oraz od momentu zamknięcia lokalu wyborczego do momentu podpisania protokołu. Sam proces oddawania głosów przez wyborców pozostaje i pracy komisji w trakcie godzin głosowania nie podlega rejestracji.

Istotny jest warunek, który stanowi, że będzie można takie nagranie wideo zrobić, ale nie będzie można go upubliczniać. Komisja wprowadziła do prezydenckiego projektu karę grzywny od 1 tys. do 10 tys. zł za złamanie tego zakazu. Zarejestrowane materiały będzie można udostępnić tylko w sądzie lub prokuraturze.

Komisja chce też, aby najbliższa rodzina kandydata nie mogła pracować w komisji wyborczej, a ustalenie wyników głosowania obowiązkowo dokonywane było wspólnie przez wszystkich członków komisji.

Klasyfikacja głosów nieważnych

Prezydent chce, by treść protokołów obwodowych komisji wyborczych była uzupełniana o przyczyny nieważności głosów. - Chodzi o możliwość osobnego liczenia głosów nieważnych z powodu błędów w technice głosowania oraz tzw. głosów pustych – niepopierających żadnego z kandydatów -  wyjaśnił Bronisław Komorowski. Ten postulat przywraca istniejącą wcześniej, a wyeliminowaną w kodeksie z grudnia 2010 r. konieczność sporządzenia informacja o przyczynach nieważności oddanych głosów.

Wprowadzenie kadencyjności dla członków PKW

Obecnie członkowie Państwowej Komisji Wyborczej powoływani bezterminowo. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewiduje, że ich kadencja powinna trwać 9 lat, a członkiem PKW nie będzie mogła zostać osoba, która ukończyła 70 lat. Jeśli osiągnie ten wiek w trakcie trwania kadencji, to mandat wygaśnie z mocy ustawy.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~seo
Szukamy pracy dla Bronka. Może sprzątanie w więzienach? Wśród kryminalistów ma ok 70% poparcia.
~zs8329k
Ten dupek zrobił więcej przez ostatnie 5 dni, niż przez ostatnie 5 lat.
~PKW_do_kryminału
Idziemy po Was!
~ketman
pani Bronkowa powiedziała,że cyt. "...emigracja to szansa dla młodych ", doprawdy bardzo ciekawe ujęcie tematu.
A kiedy ONI skorzystają z tej szansy bo Polska nie może sie już tego doczekać.
~szaman
W tym kierunku nie kombinuj bo i tak na remis wyjdzie kotku.
~gimbaza
Jak żyć za 2000 - zostać trolem i pluć na forach prosta odpowiedz Bronek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bwt
elektroniczny _pastuH................nick masz odpowieni do siebie ,to posprzataj te kupy w klozecie.
~EUROMANIAK
Ten kraj mnie przeraża nikt nikomu nie ufa. Każdy to złodziej lub coś gorszego. Obywatel niema za grosz zaufania do urzędnika a urzędnik do obywatela. TO JEST CHORA SYTUACJA TAKIE PAŃSTWO NIE MA PRAWA BYTU. No chyba, "że istnieje teoretycznie" - tu cytuje klasyka gatunku.
~skowronek
bo tu jest taka rzeczywistosc od wiekow ,kiedy mniejszosc ktora zlapala wladze ,dy........a wiekszasc,zaloze sie o kazda sume gdyby gajowy znow jakims cudem wygral ,znowu by nic nie robil juz teraz w ogole ,bo na niczym temu leniowi by nie zalezalo ,widac teraz ze mozna jak sie chce ,tyle ustaw projektow a co bylo przez 5 lat ???bo tu jest taka rzeczywistosc od wiekow ,kiedy mniejszosc ktora zlapala wladze ,dy........a wiekszasc,zaloze sie o kazda sume gdyby gajowy znow jakims cudem wygral ,znowu by nic nie robil juz teraz w ogole ,bo na niczym temu leniowi by nie zalezalo ,widac teraz ze mozna jak sie chce ,tyle ustaw projektow a co bylo przez 5 lat ?????zero dzialania ,przyklad mamy bufetowej z ratusza warszawskiego ,jak jej zalezalo to byla nawet rano na ulicy ,w metro wszedzie bylo jej pelno a teraz .................cisza nikt nic nie wie nie widzi ,oni z nas sie smieja maja nas za nic ,a my nie mozemy duzo prawie nic ale wywalic ich od zloba mozemy i to w sposob demokratyczny ,wiec wszyscy na poklad ,zmiany sa w zasiegu reki ,teraz male a na jesieni mozemy zrobic pokojawa rewolucje ....................................

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki