Mężowie zaufania, kamery i przezroczyste urny. Sejm uchwalił prezydencką nowelizację kodeksu wyborczego

redaktor Bankier.pl

Przezroczyste urny, mężowie zaufania i kadencyjność członków PKW. Sejm uchwalił prezydencki projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Prezydencką nowelę poparło 286 posłów, 1 był przeciw, 148 wstrzymało się od głosu. Tuż przed głosowaniem wstrzymanie się zapowiedział klub PiS.

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do izby niższej parlamentu już na początku stycznia br. Wówczas była to reakcja za zarzuty o możliwość fałszowania wyników wyborów samorządowych z 2014 roku. Intencją prezydenta Komorowskiego było, by znowelizowany Kodeks wyborczy obowiązywał już przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Prezydenckie pomysły na zmianę Kodeksu wyborczego
Prezydenckie pomysły na zmianę Kodeksu wyborczego (fot. Andrzej Hulimka/REPORTER / EastNews)

Nie będzie imiennej informacji dla każdego wyborcy o terminie i sposobie głosowania

Pierwotnie prezydencki projekt zakładał wprowadzenie zasady obligatoryjnego informowania wyborców o terminie, systemie organizacji i technice głosowania. Imienne zawiadomienie o takiej treści miał otrzymać każdy wyborca najpóźniej 10 dni przed wyborami, a obowiązek wysłania tych powiadomień miał spaść na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od razu rodzi się pytanie o ogromy koszt takiej akcji i jej sens oraz skuteczność. Jednak Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach, która wstępnie rozpatrywała projekt, zmodyfikowała ten zapis.

W zamian ogólne ulotki informacyjne

Zaproponowano, by do wyborców przesyłać niezaadresowane informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, najpóźniej 21 dni przed wyborami. Odpowiedzialna byłby za to Państwowa Komisja Wyborcza. Dodatkowe informacje o tym, kiedy oddany głos jest ważny, zostaną zamieszczone na samych kartach do głosowania.

Pojedyncze karty do głosowania, a nie wielostronicowe książeczki

Prezydent chce powrotu do jednostronnych kart do głosowania (z nadrukiem wyłącznie na jednej stronie), które są bardziej czytelne dla wyborców. Przewidziano jednak odstępstwa od tej zasady w przypadku bardzo dużej liczby zarejestrowanych list kandydatów. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach zaproponowała, by w przypadku zbyt dużych rozmiarów jednostronnej karty do głosowania, karta miała jednak formę broszury.

Kiedy wrzucimy głos do przezroczystej urny wyborczej?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~seo

Szukamy pracy dla Bronka. Może sprzątanie w więzienach? Wśród kryminalistów ma ok 70% poparcia.

! Odpowiedz
1 2 ~zs8329k

Ten dupek zrobił więcej przez ostatnie 5 dni, niż przez ostatnie 5 lat.

! Odpowiedz
0 4 ~PKW_do_kryminału

Idziemy po Was!

! Odpowiedz
1 15 ~ketman

pani Bronkowa powiedziała,że cyt. "...emigracja to szansa dla młodych ", doprawdy bardzo ciekawe ujęcie tematu.
A kiedy ONI skorzystają z tej szansy bo Polska nie może sie już tego doczekać.

! Odpowiedz
0 1 ~szaman

W tym kierunku nie kombinuj bo i tak na remis wyjdzie kotku.

! Odpowiedz
1 8 ~gimbaza

Jak żyć za 2000 - zostać trolem i pluć na forach prosta odpowiedz Bronek.

! Odpowiedz
7 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~bwt

elektroniczny _pastuH................nick masz odpowieni do siebie ,to posprzataj te kupy w klozecie.

! Odpowiedz
1 15 ~EUROMANIAK

Ten kraj mnie przeraża nikt nikomu nie ufa. Każdy to złodziej lub coś gorszego. Obywatel niema za grosz zaufania do urzędnika a urzędnik do obywatela. TO JEST CHORA SYTUACJA TAKIE PAŃSTWO NIE MA PRAWA BYTU. No chyba, "że istnieje teoretycznie" - tu cytuje klasyka gatunku.

! Odpowiedz
2 9 ~skowronek

bo tu jest taka rzeczywistosc od wiekow ,kiedy mniejszosc ktora zlapala wladze ,dy........a wiekszasc,zaloze sie o kazda sume gdyby gajowy znow jakims cudem wygral ,znowu by nic nie robil juz teraz w ogole ,bo na niczym temu leniowi by nie zalezalo ,widac teraz ze mozna jak sie chce ,tyle ustaw projektow a co bylo przez 5 lat ??? ??zero dzialania ,przyklad mamy bufetowej z ratusza warszawskiego ,jak jej zalezalo to byla nawet rano na ulicy ,w metro wszedzie bylo jej pelno a teraz .................cisza nikt nic nie wie nie widzi ,oni z nas sie smieja maja nas za nic ,a my nie mozemy duzo prawie nic ale wywalic ich od zloba mozemy i to w sposob demokratyczny ,wiec wszyscy na poklad ,zmiany sa w zasiegu reki ,teraz male a na jesieni mozemy zrobic pokojawa rewolucje ....................................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil