REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Światowa Organizacja Zdrowia popiera podatek od cukru

2016-10-12 06:03
publikacja
2016-10-12 06:03

Światowa Organizacja Zdrowia poparła kraje, które wprowadzają specjalny podatek od słodzonych napojów. To nowy sposób walki z globalną otyłością.

fot. / / ingimage

Nowy raport WHO stwierdza, że podniesienie cen słodkich napojów o co najmniej 20 procent zmniejsza ich spożycie i poprawia odżywianie. Organizacja już wcześniej apelowała o mniejsze spożycie cukru, ale do tej pory nie wspierała rozwiązań podatkowych. Dodatkowa opłata za słodkie napoje obowiązuje w Meksyku i na Węgrzech, a w przyszłym roku wprowadza ją RPA.

Nową kampanię rozpoczęto też w Australii. Jej koordynator, profesor Peter Brukner mówi australijskiemu radiu ABC, że produkty żywnościowe są niewłaściwie oznaczane, a ludzie ciągle nie wiedzą, jaka ilość cukru jest bezpieczna.

"To, ile cukru spożywają dzieci i nastolatki, jest przerażająca, a przecież to prowadzi do wielu chorób" - mówi profesor. Te choroby to cukrzyca czy otyłość i wynikające z niej dolegliwości serca, a nawet nowotwory.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ludzie powinni spożywać nie więcej niż sześć łyżeczek cukru dziennie; to mniej więcej tyle, ile zawiera mała puszka słodzonego napoju.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk/dyd/dj

Źródło:IAR
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~maltodekstryna
Cukier z buraka lub trzciny to pół biedy. Najgorsze są te sztuczydła zwane syropami fruktozowo maltozowo dekstryno coś tam. A na opakowaniu"bez cukru"
~endi
Niech WHO wprowadzając podatki na cukier czy tłuszcze jednocześnie obniży ceny w sklepach na zdrową żywność tak aby np litr chudego mleka kosztował 50 groszy a nie 3 zł itd
~MacGawer
Jak boją się cukru niech jeszcze zalecą dzieciom ograniczenie spozywania owoców. Niedawno robiłem sok gruszkowy i przy okazji sprawdziłem zawartość cukru. Wyniosła ok. 16%, czyli w pzreliczeniu ok. 8 kostek na ćwierć litra! Po prostu cukier jest w naszej diecie od zawsze. Co prawda w gruszkach sacharozy jest mało, przeważa Jak boją się cukru niech jeszcze zalecą dzieciom ograniczenie spozywania owoców. Niedawno robiłem sok gruszkowy i przy okazji sprawdziłem zawartość cukru. Wyniosła ok. 16%, czyli w pzreliczeniu ok. 8 kostek na ćwierć litra! Po prostu cukier jest w naszej diecie od zawsze. Co prawda w gruszkach sacharozy jest mało, przeważa glukoza i mają sporo fruktozy ale np. zdrowa marchewka ma odwrotnie proporcje i sacharozy jest najwięcej ;)

Cukier jako taki nie jest szkodliwy ale jego nadmiar. Dokładnie to samo można powiedzieć o dowolnej rzeczy, tlenu i wody nie wyłączając.
~bum
Sokowirówek kiedyś nie było. Ile gruszek trzeba na ćwierć litra soku ? Zjesz tyle gruszek dziennie ?
~MacGawer odpowiada ~bum
Na ćwierć lita soku trzeba ok. 0.5kg czyli dwie gruszki.
~Tomeczek_888
A kiedy opdatkują Aspartam? Nie dość że słodkie to jeszcze rakotwórcze, a jest w co drugim napoju.
~Rozwielitek
Dlatego ja ten cukier fermentuje i powstaje substancja zwana z staropolskiego aque vitae która jest zdecydowanie zdrowsza a dodatkowo poprawia samompoczucie :)
~dassda
dowalić 100% akcyzy na żywność GMO i od razu amerykusom rura zmięknie!
~konsument
Przydałby się bardziej podatek od syropu glukozowo-fruktozowego - bardziej szkodliwy od cukru
~Człowiek
A "Utwardzony Tłuszcz Palmowy"??? Ile czego w maśle? Ile śprycy w mięsie?

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki