REKLAMA

Wrzesień pod znakiem strajków

Weronika Szkwarek2021-08-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-08-25 06:00
Wrzesień pod znakiem strajków
Wrzesień pod znakiem strajków
/ www.solidarnoscgornicza.org.pl

Budżetówka, Polska Grupa Zbrojeniowa czy ochrona zdrowia. Zapowiada się gorący wrzesień, a setki zatrudnionych wyjdzie na ulice.

„Coraz więcej ludzi odchodzi z pracy”, „Hamowanie rozwoju państwa”, „Zamierzamy walczyć, korzystając z naszych praw” – głoszą slogany protestów zapowiedzianych na najbliższe tygodnie. Kolejne organizacje związkowe mówią o decyzjach o wszczęciu akcji protestacyjnych.

Protest pracowników ochrony zdrowia

Drugiego sierpnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej podczas spotkania przedstawicieli samorządów zawodów medycznych oraz przedstawicieli związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia powołano Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Strajk zapowiedziano na 11 września na godzinę 12:00.

Jakie żądania mają zatrudnieni w ochronie zdrowia? Według informacji podanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wystosowano 5 głównych postulatów poza pilnym spotkaniem z premierem.

  1. Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7 proc., ale 8 proc. PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8 proc. PKB).
  2. Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.
  3. Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń.
  4. Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE, a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej.
  5. Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Obecnie gorąca sytuacja ma miejsce wśród ratowników medycznych. Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl, coraz więcej zespołów ratownictwa medycznego nie ma obsady, a SOR-y muszą zawieszać działalność. Problemem są wynagrodzenia – zatrudnieni wypowiadają umowy lub przechodzą na zwolnienia lekarskie.

– Mamy teraz sezon urlopowy, jest czas wyciszenia epidemii, sytuacja była w zeszłym roku podobna. Spora część osób uznała, że czas zadbać o własne zdrowie. Pracownik medyczny jest obarczony ogromnym stresem, bo pracujemy na ludzkim organizmie. Ten stres był zwielokrotniony przez liczbę chorych. To się przekłada teraz na braki kadrowe, SOR-y są zamykane, zespoły pracują w niepełnej obstawie – mówił Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w rozmowie z Bankier.pl.

Pracownicy budżetówki szykują się do protestów

Oliwy do ognia dolali ostatnio politycy, którzy przyznali sobie podwyżki wynoszące ok. 40 proc., podczas gdy pracownicy budżetówki walczą o wzrost na poziomie 12 proc.

„Jako związkowcy i obywatele rozumiemy to. Chcemy, aby rządzili nami ludzie kompetentni i nie żałujemy im wysokich pensji. Ale nie rozumiemy, dlaczego w tym samym czasie zamraża się płace ponad półmilionowej rzeszy pracowników sfery budżetowej: nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, policjantów, strażaków, pograniczników, żołnierzy, urzędników, asystentów sądowych i przedstawicieli wielu innych zawodów, bez których polskie państwo nie byłoby w stanie funkcjonować”, piszą sygnatariusze 20 organizacji związkowych w liście skierowanym do premiera.

Podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski mówił, że średnio o 900 zł są niższe płace w budżetówce w odniesieniu do średniego wynagrodzenia w Polsce. Jak dotąd nie podano daty protestu, podano jednak, że akcja może zostać przeprowadzona już we wrześniu. – Jesteśmy po rozmowach z przewodniczącą Forum Związków Zawodowych, która deklaruje gotowość do wspólnych akcji protestacyjnych we wrześniu. Wszystko wskazuje na to, że do naszych działań przyłączy się również „Solidarność” – mówi przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Strajk w zbrojeniówce

Na ostrzu noża przedstawia się również sytuacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niezadowolenie i sprzeciw wyrażono wobec konsolidacji spółek i powrotu pomysłu Centrum Usług Wspólnych. Zdaniem pracowników taka decyzja doprowadzi do chaosu oraz do licznych zwolnień.

Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego w piśmie skierowanym do PGZ wyraził stanowczy protest przeciwko przejmowaniu pracowników ze spółek zależnych przez PGZ. W liście żądają przedstawienia umowy z firmą zewnętrzną wynajętą do przeprowadzenia konsolidacji i ujawnienia cen tych usług, radykalnego zmniejszenia zatrudnienia w PGZ i dostawania go do realizacji głównych celów, dla których została powołana spółka, zaprzestania wyciągania ze spółek córek środków pieniężnych i środków z kapitałów.

Z powodu postępującego i niekorzystnego procesu działań w polskiej zbrojeniówce, zdaniem OPZZ, postanowiono o wszczęciu akcji protestacyjnej.

„W obliczu zmian, które wprowadza aktualny zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej, grożących totalnym chaosem w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej 20 sierpnia 2021 r. Rada Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE – grupująca związki Zawodowe z przeważającej większości spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej – podjęła decyzję o AKCJI PROTESTACYJNEJ w celu niedopuszczenia do przeprowadzania dalszego procesu konsolidacji i tworzenia tzw. Centrum Usług Wspólnych, grożących destabilizacją procesów produkcyjnych, zwolnieniami pracowników i podniesieniem kosztów wytwarzania! Akcja protestacyjna będzie prowadzona w systemie narastającym. Rozpocznie się od oflagowania przedsiębiorstw, poinformowania załóg o skutkach przeprowadzanych przez Zarząd PGZ S.A. zmian, w tym zwłaszcza skali możliwych wypowiedzeń warunków pracy i zwolnień pracowników. W przypadku braku reakcji ze strony Zarządu PGZ S.A. akcja nasili się z wykorzystaniem wszystkich prawnie dopuszczalnych form protestu ze strajkiem włącznie”, czytamy w komunikacie Rady Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE.

Pracownicy sądów również mają dość

15 minutowe przerwy – tyle wystarczy, aby przeprowadzić protest. Takie działania podjęli pracownicy sądów i prokuratur w całej Polsce. Zatrudnieni wykorzystują 15-minutowe przerwy na wspólne „śniadania sądowe”, w czasie których, jak podaje KNSZZ Rem, pracownicy stoją przed zakładami z transparentami i kartkami z postulatami. Jednak to nie koniec działań związków.

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP ogłosiła przystąpienie do II etapu protestu poprzez udziału w manifestacji pod budynkami rządowymi w dniu 10 września 2021 roku oraz kontynuowanie zebrań przed budynkami prokuratur w każdą środę do 1 września 2021 roku w ramach przerwy przewidzianej przez przepisy Kodeksu pracy.

„Apelujemy do całego naszego środowiska i innych grup zawodowych wchodzących w skład sfery budżetowej o czynny i solidarny udział w proteście. Nie oglądajcie się na innych. Weźcie sprawy w swoje ręce i dołączcie do protestu”, podaje Rada w stanowisku.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaguar_61
zaczynają się naciski i strajki płacowe,w marcu będzie trzeba wysoko zwaloryzować renty i emerytury dla kilku mln Polaków,a Glapo i s-ka dalej kłamią,że inflacja jest przejściowa....
demeryt_69
Co ma piernik do wiatraka?

300_pala odpowiada demeryt_69
Co ma pochodzenie etniczne do zdolności i inteligencji ?
jaguar_61 odpowiada demeryt_69
gdybyś się choć trochę znał to byś wiedział,że ma.....
scuti1986
I znów tępy naród na rękę rządzącym w odpowiedzi na inflację domaga się podwyżek pensji napędzając inflację... Zjawisko stare jak świat i wciąż 100-procentowo skuteczne w grabieniu całych społeczeństw, a w zasadzie w "samograbieniu" się społeczeństwa własną chciwością i głupotą... problem jest I znów tępy naród na rękę rządzącym w odpowiedzi na inflację domaga się podwyżek pensji napędzając inflację... Zjawisko stare jak świat i wciąż 100-procentowo skuteczne w grabieniu całych społeczeństw, a w zasadzie w "samograbieniu" się społeczeństwa własną chciwością i głupotą... problem jest na Wiejskiej i w NBP... tam trzeba skierować oczy szukając winowajcy spadającej siły nabywczej pieniądza i coraz mniejszej wartości pracy !!! Brawo kredyciarze !!! Do zadłużania marsz !!!
kenn
Rząd już się przygotował na strajki medyków, więc aby interes zachodnich firm kwitł, szczepienia będą mogły być przeprowadzane przez (cytuję tu jednego z doktorów) "byle kogo, byle gdzie i byle jak":

https://www.youtube.com/watch?v=PwzpfZ5T89E
demeryt_69
Poza faktem, że Reagan obniżył podatki najbogatszym, odebrał ubogim zasiłki, obciął świadczenia socjalne oraz wydał absurdalną kasę na zbrojenia, to również upokorzył związki zawodowe kontrolerów lotów PATCO, którzy latem 1981 r. podjęli strajk. Zwolnił 11345 kontrolerów, którzy mimo wezwań rządu nie wrócili Poza faktem, że Reagan obniżył podatki najbogatszym, odebrał ubogim zasiłki, obciął świadczenia socjalne oraz wydał absurdalną kasę na zbrojenia, to również upokorzył związki zawodowe kontrolerów lotów PATCO, którzy latem 1981 r. podjęli strajk. Zwolnił 11345 kontrolerów, którzy mimo wezwań rządu nie wrócili do pracy. Obowiązki kontrolerów przejęli wojskowi do momentu gdy wyszkolono nowych cywilnych kontrolerów.
demeryt_69 odpowiada 300_pala
Z kim?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki