REKLAMA

Pół miliona pracowników bez podwyżek. Budżetówka nie odpuszcza

Weronika Szkwarek2021-07-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-15 06:00
Pół miliona pracowników bez podwyżek. Budżetówka nie odpuszcza
Pół miliona pracowników bez podwyżek. Budżetówka nie odpuszcza
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Średnio o 900 zł – o tyle niższe są płace w budżetówce od średniego wynagrodzenia w Polsce – mówił podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. W ubiegłym roku udało się wynegocjować sześcioprocentowy wzrost płac, w tym roku – pomimo nacisku ze strony pracowników – pensje będą zamrożone.

– Zamrożenie kwoty bazowej nie oznacza braku możliwości podwyżek. Dostrzegamy problem niskich wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych, dzisiaj wspomniano pracowników sądów i prokuratur. Nie wykluczamy indywidualnie kierowanych strumieni pieniędzy na podwyżki dla pracowników takich grup. Docelowo chcemy ten problem rozwiązać dzięki reformie wynagrodzeń w administracji publicznej – powiedział Piotr Patkowski podczas ostatniego spotkania w Radzie Dialogu Społecznego.

Podczas ostatnich dyskusji w ramach RDS nie wypracowano wspólnego stanowiska w sprawie założeń budżetu na 2022 rok. Związkowcy proponują, aby wynagrodzenia w sferze budżetowej wzrosły o 12 proc., sami pracodawcy proponują 5,1 proc. – rząd z kolei zapowiedział, że rozpocznie prace nad nowymi zasadami wynagradzania w tym sektorze.

Sektor publiczny według GUS

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosło 5681,56 zł, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku o 6,6 proc. Średnia płaca w sektorze publicznym była wyższa niż w sektorze prywatnym i wyniosła 6749,78 zł (w prywatnym 5276,28 zł). To oznacza, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym w pierwszym kwartale 2021 r. było o 18,8 proc. wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem, natomiast w sektorze prywatnym niższe o 7,1 proc.

„Całościowy obraz administracji publicznej nie wygląda tak źle w stosunku do sytuacji rynkowej. W 2020 r. średnie wynagrodzenie w administracji publicznej wynosiło 6 800 zł brutto w stosunku do 5 400 zł wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw” – powiedział Piotr Patkowski podczas ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Jak czytamy w opracowaniu GUS, odsetek zatrudnionych w sektorze publicznym w Unii Europejskiej pozostawał względnie stabilny od 2000 r., wahając się od 15 proc. do 17 proc. wszystkich pracujących. Natomiast w przeciętne wynagrodzenie brutto w administracji publicznej i obronie narodowej (bez służby zdrowia i edukacji publicznej) w Unii Europejskiej wyniosło 2600 euro.

Zasadnicze plus dodatki

Wynagrodzenie zasadnicze w budżetówce to zupełna podstawa, do której doliczane są dodatki. Od funkcyjnych, stażowych, za pracę w warunkach szkodliwych, po wysługę lat, zadaniowych czy zmianowych. Dochodzą jeszcze nagrody jubileuszowe, trzynastki, wysokie odprawy emerytalne czy nagrody za specjalne osiągnięcia.

Dla przykładu zawodowy strażak w Państwowej Straży Pożarnej poza wynagrodzeniem podstawowym otrzymuje premię za stopień (od 400 zł do 1000 zł brutto), dodatek służbowy, stażowy, dodatek motywacyjny czy dodatek za pracę w szkodliwych warunkach, który wynosi od 5 do 20 proc. stawki godzinowej i dodatek funkcyjny. Strażakowi przysługuje również szereg świadczeń pieniężnych – zasiłek na zagospodarowanie, zapomogi, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe czy świadczenie motywacyjne.

Zasadnicze wynagrodzenia w poszczególnych zawodach w sektorze publicznym (bez dodatków)

Stanowisko

Wynagrodzenie

Strażnik w Służbie więziennej

1137 zł **

Starszy wychowawca w Służbie więziennej

1771 zł**

Szeregowy (Wojsko Polskie)

4110 zł brutto

Starszy szeregowy (Wojsko Polskie)

4180 zł brutto

Kapral (Wojsko Polskie)

4660 zł brutto

Nauczyciel stażysta z tytułem zawodowym magistra  bez przygotowania pedagogicznego

2818 zł brutto

Nauczyciel stażysta z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym

2949 zł brutto

Lekarz stażysta

4186 zł brutto

Lekarz bez specjalizacji

5478 zł brutto

Pielęgniarka lub położna bez tytułu specjalisty

3772 zł brutto

Fizjoterapeuta ze średnim wykształceniem

3772 zł brutto

Strażak stażysta

1450 zł brutto

Kursant w Policji

2824 zł netto*

Policjant

3858 zł netto*

*średnie uposażenie netto, stan na czerwiec 2020 r.
**stawka uposażenia zasadniczego dla funkcjonariuszy objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym

Stawki lekarzy i pielęgniarek uwzględniają podwyżki od lipca 2021 roku

Dla przykładu pensje nauczycieli podawane przez resort nauki pokazywane są jako średnie płace. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił, jak wygląda struktura w przypadku nauczyciela kontraktowego – co poza wynagrodzeniem zasadniczym przysługuje na takim stopniu zawodowym:

 • dodatek za wysługę lat: 4,98 proc. (152 zł),
 • dodatek wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej: 0,08 proc. (2,31 zł),
 • dodatek dla opiekuna stażu: 0,01 proc. (0,22 zł),
 • dodatek dla wychowawcy klasy: 1,90 proc. (58,16 zł),
 • dodatek dla nauczyciela doradcy: 0 proc. (0 zł),
 • dodatek dla nauczyciela konsultanta: 0 proc. (0 zł),
 • dodatek za warunki pracy: 1,30 proc. (39,72 zł),
 • dodatek za uciążliwość pracy: 0,14 proc. (4,38 zł),
 • nagroda jubileuszowa: 0,10 proc. (2,92 zł),
 • zasiłek na zagospodarowanie: 0,06 proc. (1,75 zł),
 • nagroda ze specjalnego funduszu nagród: 0,99 proc. (30,32 zł),
 • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej: 0,05 proc. (1,43 zł),
 • dodatek motywacyjny: 4,41 proc. (134,78 zł),
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne: 6,27 proc. (191,66 zł),
 • odprawa emerytalno-rentowa oraz odprawy z tytułu rozwiązywania stosunku pracy: 0 proc. (0 zł),
 • godziny ponadwymiarowe (czyli praca ponad jeden etat): 10,39 proc. (317 zł).

Podobnie sprawa wygląda w innych zawodach w sektorze publicznym. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie zasadnicze nie równa się minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Przy określaniu, czy dany pracownik otrzymuje najniższą krajową wlicza się wszystkie składniki płacy.

Jak nie podwyżki – to ulica

Związkowcy nie ukrywają rozczarowania, jeśli chodzi o plan zamrożenia płac w sferze budżetowej w 2022 roku. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ostrzega, że pracownicy są gotowi do protestów.

– Otrzymujemy mnóstwo sygnałów niezadowolenia ze strony pracowników budżetówki, którzy są gotowi do różnych form akcji protestacyjnych. Prowadzimy w tej sprawie konsultacje w ramach OPZZ-u, ale również z pozostałymi partnerami związkowymi – powiedział przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski, cytowany na stronie internetowej OPZZ.

„Poza tym przy inflacji sięgającej 3-4 proc. brak podwyżki oznacza de facto realną obniżkę wynagrodzeń. Centrale związkowe zrzeszone w RDS-ie  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność i Forum Związków – domagają się podwyżki sięgającej 12-proc. Konieczność podniesienia płac urzędnikom dostrzegają nawet sami pracodawcy, domagając się wyrównania im strat poniesionych w wyniku inflacji”, podaje OPZZ.

Źródło:
Tematy
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (52)

dodaj komentarz
daniel_1
Pracownicy Kościoła Katolickiego nie protestują.
Budżetówka pełną gębą.
slawekqs
Zawsze można zmienić pracę jak się nie podoba kawka i inne przywileje sektor prywatny szybko wyjsani jak to się na was robi bo to chyba jesne ,że wy n nas nie robicie
demeryt_69
Ciekawe jak kształtuje się ilość zatrudnionych w budżetówce na przestrzeni ostatnich 30 lat?
henk54
Rządowi eksperci zaraz Wam doradzą: "chcecie podwyżki to zróbcie sobie dziecko, dostaniecie 500zł zasiłku."
henk54
Ojej. A Glapiński mówił żeby w ogóle nie przejmować się rekordową ponad 5% inflacją, bo pensje rosną szybciej.
Zapomniał jeszcze że oszczędności wielu osób też nie rosną w tempie ponad 5% rocznie. Więc okradanie ludzi podatkiem inflacyjnym trwa w najlepsze.
andregru
Kto będzie pracował na te podwyżki w budżetówce ? Urzędnicy nie maja świadomości ile podatnika kosztuje miejsce pracy jednego urzędnika , widzą tylko swoją wypłatę na rękę . Ja prowadząc JDG widzę jak z zarobionych np. 8 tyś. zł po zapłaceniu czynszu za lokal ,ZUS,prądu, internetu , podatków zostaje mi w kieszeni Kto będzie pracował na te podwyżki w budżetówce ? Urzędnicy nie maja świadomości ile podatnika kosztuje miejsce pracy jednego urzędnika , widzą tylko swoją wypłatę na rękę . Ja prowadząc JDG widzę jak z zarobionych np. 8 tyś. zł po zapłaceniu czynszu za lokal ,ZUS,prądu, internetu , podatków zostaje mi w kieszeni 3-4 tyś a moja teoretyczna emerytura będzie najniższa nie to co w budżetówce .
demeryt_69
Skarbówka, PIH, PIP, Sanepid i najprzeróżniejsze 'inspektoraty' czy liczne wydziały miejsko-gminne to istne przechowalnie znajomych królika. Nie wspomnę nawet o urzędach centralnych.

Buzek czyli jeden z największych szkodników 'wolnej' Polski stworzył 300 powiatów i dziesiątki tysięcy nikomu niepotrzebnych
Skarbówka, PIH, PIP, Sanepid i najprzeróżniejsze 'inspektoraty' czy liczne wydziały miejsko-gminne to istne przechowalnie znajomych królika. Nie wspomnę nawet o urzędach centralnych.

Buzek czyli jeden z największych szkodników 'wolnej' Polski stworzył 300 powiatów i dziesiątki tysięcy nikomu niepotrzebnych etatów!

tomkooo
jak to kto, politycy, co tyle g. prawa tworza ;)
mknowak
To niech idą na ulicę kogo to obchodzi będą mniej szkodzić obywatelom....

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki