REKLAMA

Bezrobocie w Polsce jednak nie było najniższe w UE

Michał Żuławiński2021-07-01 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-01 12:00
Bezrobocie w Polsce jednak nie było najniższe w UE
Bezrobocie w Polsce jednak nie było najniższe w UE
fot. danielo / / Shutterstock

W ostatnich miesiącach stopa bezrobocia w Polsce jednak nie była najniższa w Unii. Nowe dane Eurostatu z rynku pracy zawierają sporą dawkę rewizji, które obniżyły pozycję naszego kraju.

Przez ostatnie miesiące informowaliśmy Państwa o tym, że to właśnie Polska może pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w Unii Europejskiej. Obraz wyłaniający się z danych Eurostatu doczekał się sporej korekty – według najnowszych ustaleń w maju 2021 r. Polska znalazła się dopiero na piątym miejscu wśród państw wspólnoty. Co więcej, rewizją objęto też dane z poprzednich miesięcy, przez co okazało się, że stopa bezrobocia w Polsce nigdy nie była niższa niż np. w Czechach, które wróciły na fotel lidera.

Tym samym potwierdziło się nasze ostrzeżenie zawarte w artykule dotyczącym pierwszego „zwycięstwa” Polski w rankingu Eurostatu.

 Jednocześnie warto pamiętać, że dane publikowane przeze europejskich statystyków bywają rewidowane, więc w kolejnych miesiącach może się okazać, że Polska wcale nie wyszła na pierwsze miejsce – pisaliśmy w marcu.

Według szacunków Eurostatu liczba bezrobotnych w Polsce od początku roku przekraczała 650 tys. i w maju ustabilizowała się właśnie na tym poziomie. Wcześniejsze raporty mówiły tymczasem o nieco ponad 500 tys. bezrobotnych. W efekcie tej zmiany, stopa bezrobocia w Polsce wzrosła z 3,1 proc. do 3,8 proc.

Rewizjami objęte zostały także dane z innych krajów. Przykładowo, w Irlandii kwietniowa stopa bezrobocia wzrosła o 2,1 punktu procentowego, w Austrii o 1,7 p.p., w Bułgarii o 1,5 p.p., w Belgii o 1,4 p.p., a w Polsce o 0,8 p.p. W Niemczech z kolei kwietniowy wynik (i wynikająca z niego sytuacja w maju) zostały poprawione w dół o 0,6 punktu procentowego.

Koniec końców stopa bezrobocia w maju 2021 r. w całej UE wyniosła 7,3 proc. wobec 7,4 proc. w kwietniu oraz 6,9 proc. w maju 2020 r. W przypadku strefy euro UE majowy wynik to 7,9 proc. wobec 8,1 proc. w kwietniu oraz 7,5 proc. w maju 2020 r.

Statystyczna łamigłówka

Dzisiejsza rewizja Eurostatu koresponduje z ubiegłotygodniowym komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego. W przypisie do danych BAEL napisano: "w związku ze zmianami metodologicznymi wprowadzonymi w BAEL od I kw. 2021 r. dane nie mogą być porównywane z poprzednimi okresami".

Zmiany dotyczyły m.in. zmiany zakresu wiekowego osób podlegających badaniu. Wcześniej brano pod uwagę wszystkie osoby w wieku 15 lat i więcej, obecnie zawężono tę grupę do przedziału 15-89. Dodatkowo z grona pracujących wyłączono osoby, które „pracują na własny rachunek w rolnictwie indywidualnym, a efekty pracy przeznaczają wyłącznie lub głównie na własną konsumpcję i jednocześnie nie posiadają innej pracy”.

Do grupy pracujących włączono natomiast pomagających członków rodziny wykonujących pracę na rzecz rodziny spoza własnego gospodarstwa domowego; osoby wykonujące część swojej pracy poza sezonem oraz osób posiadających pracę ale jej niewykonujących w badanym tygodniu (np. urlop wychowawczy).

Zdaniem ekonomistów sama zmiana sposobu liczenia stopy bezrobocia nie wyjaśnia wszystkiego – kluczowa mogła być także aktywizacja zawodowa osób pozostających poza rynkiem pracy, które pracy szukać zaczęły, ale jeszcze jej nie znalazły.

 Bardziej uprawniona jest więc naszym zdaniem hipoteza, że przepływ ten związany był z aktywizacją osób, które dotychczas pozostawały poza rynkiem pracy i jej nie poszukiwały (np. ze względu na sytuację chorobową, opiekę na dziećmi/rodziną czy przekonaniem, że znalezienie pracy w pandemii skończy się fiaskiem). Rozpoczęcie poszukiwania pracy poskutkowało wzrostem liczby osób bezrobotnych i w konsekwencji wzrostem stopy bezrobocia. Tu mógł być odnotowany również ewentualny wpływ spadku liczby pracujących, który poskutkował spadkiem mianownika i wzrostem stopy bezrobocia. Jednak głównym "winnym" jest wzrost liczby osób bezrobotnych. Tym samym wzrost stopy bezrobocia nie ma negatywnych konotacji. Te osoby zdezaktywizowały się już wcześniej i ekonomiczne efekty tej dezaktywizacji widzieliśmy już wcześniej. Teraz na powrót aktywizują się, choć znalezienie pracy chwilę potrwa – napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.

Na początku lipca powinniśmy poznać dane o stopie bezrobocia rejestrowanego, które jako pierwsze zaprezentuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pod koniec lipca finalne dane na ten temat znajdziemy w biuletynie statystycznym GUS-u.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lorelie
co tam gospodarka, liczy się kto z kim sypia ! należy się z tym obnosić i każdego informować.
lorelie
w Hiszpanii i Grecji realne bezrobocie to ponad 17% !!! to więcej niż w Polsce za rządów PO... na dokładkę oni cały czas wmawiają nam że potrzebują pracowników z Afryki.. sprowadzają ich setkami tyś
nikielek
było pewno jeszcze lepiej niż to 3.7%. Duża część ludzi dalej pracuje na czarno/szarej strefie natomiast zarejestrowani są jako bezrobotni. Skala zjawiska jest dużo wyższa niż np. w Niemczech. Pewno z Czechami konkurowaliśmy o pierwsze miejsce.
bha
Na elastycznym na Maxa od lat rynku zatrudniania czasowego, zleceniowego na niby dzieła, wymuszane samozatrudnienia niskie bezrobocie to tylko niezbyt pewne pojęcie względne wygodne pod publikę.
and00
Uf, wreszcie jakaś radosna wiadomość dla opozycji
tytush
JA OD MIESIECY TO PISZE BEZROBOCIE W pOLSCE SPADLO BO SPALDLA LICZBA ZATRUDNIONYCH - BYLA NAJNIZSZA BO NAJBARDZIEJ SPADLA LICZBA UBEZPIECZONYCH I ZATRUDNIONYCH I BYLA NAJNIZSZA LICZBA OFERT PRACY I NAJWYZSZE BEZROBOCIE WSROD MLODYCH
koperytko
Co szokuje to 9 % bezrobocia w Szwecji - czyli jakby liczyc metodą GUS to by było 15% albo 20% - co sie dzieje w tym lew,ackim raju ?? brak interacji pewnie przez rasizm
tytush
TAM MAJA SOZIAL ich praca to chodzic i zebrac o pieniadze po urzedach
koperytko
Na 8 państw z najniższym bezrobociem jest 6 państw z własna waluta i dwa ze strefy EURO ktore jako jedyne zyskuja na wspólnej walucie - przypadek ??? (malte pomijam)
Niemcy i Holandia dzięki strefie EURO maja zanizona walutę do potencjalu gospodarczego. Gdyby EURO by było tyko w Niemczech to za EURO trzeba by było płacic
Na 8 państw z najniższym bezrobociem jest 6 państw z własna waluta i dwa ze strefy EURO ktore jako jedyne zyskuja na wspólnej walucie - przypadek ??? (malte pomijam)
Niemcy i Holandia dzięki strefie EURO maja zanizona walutę do potencjalu gospodarczego. Gdyby EURO by było tyko w Niemczech to za EURO trzeba by było płacic 2 USD a nie 1,2
marok
Żeby wypchnąć Polskę z pierwszego miejsca musieli zmienić metodologię pomiaru.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki