REKLAMA

Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce najniższa w UE

Michał Żuławiński2021-03-04 12:11analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-04 12:11
Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce najniższa w UE
Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce najniższa w UE
fot. alexfan32 / / Shutterstock

Przez długie miesiące Polska znajdowała się w czołówce państw o najniższej stopie bezrobocia w UE, lecz dopiero w styczniu 2021 r. wysunęła się na pierwszą lokatę.

Na koniec stycznia liczba bezrobotnych w UE wynosiła 15,663 mln osób, z czego 13,282 mln zamieszkiwało państwa należące do strefy euro – wynika z danych opublikowanych dziś przez Eurostat. Oznacza to wzrost w ciągu roku o 1,465 mln bezrobotnych w skali całej UE oraz o 1,010 mln biorąc pod uwagę jedynie strefę euro.

Stopa bezrobocia w całej UE sięgnęła 7,3 proc. wobec również 7,3 proc. w grudniu 2020 r. oraz 6,6 proc. w styczniu 2020 r. W przypadku samej strefy euro najnowsze wskazania pokazały 8,1 proc. wobec takiego samego wyniku w grudniu oraz 7,4 proc. w styczniu 2020 r.

Najciekawszym elementem najnowszego raportu Eurostatu o unijnym rynku pracy jest zmiana na fotelu lidera. Czechy, które przez wiele miesięcy były krajem o najniższej stopie bezrobocia w UE, spadły na drugie miejsce z wynikiem 3,2 proc. Wyprzedziła ich Polska, gdzie Eurostat oszacował stopę bezrobocia na 3,1 proc. Miesiąc wcześniej polskie i czeskie bezrobocie przyjmowało odwrotne wartości.

Styczniowy wynik w przypadku naszego kraju przekłada się na 531 000 bezrobotnych. To o 11 000 mniej niż miesiąc wcześniej oraz 23 000 więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie warto pamiętać, że dane publikowane przeze europejskich statystyków bywają rewidowane, więc w kolejnych miesiącach może się okazać, że Polska wcale nie wyszła na pierwsze miejsce.

Jak zauważają ekonomiści PKO BO, w ciągu ostatnich 19 lat Polska przeszła długą drogę od kraju o najwyższej stopie bezrobocia w UE.

Krajami o największej stopie bezrobocia na koniec stycznia 2021 r. były Hiszpania (16 proc.), Litwa (9,6 proc.) i Szwecja (8,8 proc.). Do grona tego dołączy z pewnością Grecja, gdzie najnowsze dostępne dane pochodzą z listopada (16,2 proc.) oraz Włochy z grudniowym wynikiem na poziomie 9 proc. Danych za grudzień 2020 r. nie pokazały ponadto jeszcze Estonia, Rumunia i Finlandia.

Analizując europejskie wskaźniki bezrobocia warto mieć w pamięci, że poszczególne kraje różnie podeszły do zwalczania ekonomicznych skutków pandemicznych ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre rządy postawiły na wypłacanie ludziom zasiłków (co premiowało statystyki bezrobocia), a inne przeznaczyły pieniądze podatników na wypłatę „postojowego” czy innych dotacji skutkujących utrzymaniem etatów, co skutkowało niższym przyrostem statystyk bezrobocia.

W gronie państw członkowskich najciekawszy jest przypadek Italii, a więc państwa które wiosną jako pierwsze w UE zostało mocno dotknięte pandemią koronawirusa. W tragicznym dla Włochów 2020 r. stopa bezrobocia spadła – w grudniu 2019 r. wynosiła bowiem 9,6 proc. wobec 9 proc. rok później. O „pułapce” w danych Eurostatu pisaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku. W skrócie: spadek stopy bezrobocia spowodowany jest nie poprawą warunków na rynku pracy, lecz rosnącą rzeszą osób, które rezygnują z poszukiwania zarobkowego zajęcia (a taki jest wymóg uznania za osobę bezrobotną).

Dane Eurostatu o stopie bezrobocia są oparte o inne założenia od danych GUS-u o stopie bezrobocia rejestrowanego (6,5 proc. w styczniu). Więcej na temat tego, kogo można uznać za osobę bezrobotną, przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (71)

dodaj komentarz
do_niczego
I co z tego,a zarobki i zasiłki w Hiszpanii i tak są wyższe niż w Polsce
jas2
"Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce najniższa w UE"

Lemingi niezadowolone.
tytush
Aktywnosc zawodowa w wielu produkcyjnym w Polsce i w Hiszpanii na zblizonym poziomie - a nas bezrobocie na papierze najnizsze w UE a w Hiszpanii najwyzsze a to dlatego tylko ze w Polsce nie walczy sie z bezrobociem a z bezrobotnymi az tylko 16,6% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasilku - a W Hiszpanii Czas trwania Aktywnosc zawodowa w wielu produkcyjnym w Polsce i w Hiszpanii na zblizonym poziomie - a nas bezrobocie na papierze najnizsze w UE a w Hiszpanii najwyzsze a to dlatego tylko ze w Polsce nie walczy sie z bezrobociem a z bezrobotnymi az tylko 16,6% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasilku - a W Hiszpanii Czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Hiszpanii zależy od stażu pracy bezrobotnego i wynosi minimalnie 4 miesiące, maksymalnie dwa lata, z reguły jednak jest udzielany na pół roku, a następnie przedłużany o kolejne półrocza.
Wysokość zasiłku przez pierwsze 6 miesięcy wynosi 70% średniej pensji za ostatni rok, potem zostaje obniżony do 60% - zrobcie ta\kie same zasady i taki sam zasilek jak u nich to u nas bezrobocie wzrosnie rejestrowe do 5 000 000 ludzi
demeryt_69
Znam Hiszpana, który od 3 lat mieszka w Polsce i twierdzi, że uwielbia Półki :)

PS. Zasiłek wpływa mu na konto - życie jak w Madrycie tylko ceny 4-krotnie niższe!

jas2
Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasiłku dla bezrobotnych, bezterminowego, w wysokości dwukrotnej płacy minimalnej.
trybuch
PiStrolle jak zwykle aktywne taki mamy teraz czas obłuda i zakłamanie w cenie.
demeryt_69
Status bezrobotnego w PRL-bis traci się poprzez niestawienie się na wyznaczony dzień w bidzie. Ponadto circa 2 mln Polaków wyjechało w poszukiwaniu zatrudnienia do WB, Rajchu, Szwajcu i innych krajów ... poziom merytoryczny tekstów na tym portalu zwala z nóg!
jas2
Jasne. Jak ktoś pracuje za granicą to jest bezrobotnym. :)
Genialna definicja bezrobocia. Czyli ja jestem bezrobotnym w ponad 200 krajach świata!!! Powinni i w każdym kraju płacić zasiłek!!!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki