

Po szalonej sesji na Wall Street spadki dotarły na parkiety azjatyckie. Wyraźnie w dół szły główne indeksy z Japonii, Chin czy Korei Południowej. Zniżkują też kontrakty na indeksy amerykańskie. Tymczasem lekko odbijają notowania na GPW.
W trakcie poniedziałkowej sesji Nasdaq tracił już nawet blisko 5 proc., a S&P500 niemal 4 proc., a mimo to oba indeksy zakończyły dzień na plusie. Takiego powrotu nie obserwowano na Wall Street od października 2008 r. Wśród przyczyn ostatnich spadków analitycy wskazują zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed oraz rosnące obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
We wtorek niepokój przejawili inwestorzy z Azji i Pacyfiku. Koreański Kospi zamknął sesję ponad 2,5 proc. na minusie, a australijski ASX200: blisko 2,5 proc. pod kreską. Zbliżona była skala spadków na parkietach w Chinach kontynentalnych. Nieco lepiej radziły sobie Hang Seng i Nikkei225, zniżkujące o 1,7 proc., oraz singapurski Straits Times, idący w dół o 1,4 proc. Poniżej 1 proc. traciły główne indeksy giełd z Nowej Zelandii i Tajlandii. Na plusie był za filipiński PSEi i Sensex z Indii.
Poza czynnikami globalnymi na wyceny w regionie mogły mieć wpływ także kwestie lokalne. Inflacja w Australii okazała się zaskakująco wysoka (3,5 proc. wobec oczekiwań 3,2 proc.), co może skłonić tamtejszy bank centralny do szybszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Z kolei PKB Korei Południowej wzrósł w IV kwartale o 1,1 proc., a w całym 2021 r. - o 4 proc., najmocniej od 11 lat.
We wtorek po 10 polskiego czasu w dół o ponad 1 proc. szły kontrakty na indeksy amerykańskie. Po gwałtownych spadkach w poniedziałek o przeszło 2 proc. odbijał za to rosyjski RTS. Moex był natomiast ponad 1,5 proc. pod kreską.
Odrabianie strat na GPW również szło niemrawo. Kwadrans po 10 WIG20 zyskiwał 1,1 proc. Dzień wcześniej stracił aż 4,55 proc. Spośród dużych spółek najmocniej w górę - o ponad 5 proc. - szło CCC, które w ostatnich tygodniach zaliczyło sporą przecenę. na minusie było z kolei PGNiG, tracące blisko 1 proc. mWIG40 rósł o 0,7 proc., a sWIG80 o 1,3 proc.
MKa
