REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Spadki na Wall Street. S&P500 w dół trzecią sesję z rzędu

2017-12-06 00:04
publikacja
2017-12-06 00:04
Spadki na Wall Street. S&P500 w dół trzecią sesję z rzędu
Spadki na Wall Street. S&P500 w dół trzecią sesję z rzędu
fot. REUTERS / / FORUM

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. S&P500 zanotował trzy spadkowe sesje z rzędu pierwszy raz od sierpnia.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,45 proc. do 24 180,64 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,19 proc. do 6762,21 pkt. S&P 500 spadł o 0,37 proc. do 2629,57 pkt.

W DJI najmocniej spadał Disney, zaś w S&P500 najgorzej radził sobie sektor telekomunikacyjny.

Spółkom technologicznym nie udało się odrobić poniedziałkowych spadków. Mimo zwyżek w pierwszej części sesji Facebook, Amazon, Alphabet i Netflix zakończyły dzień lekko nad kreską, nieznaczne spadki odnotował zaś Apple.

Końcówka listopada i początek grudnia upływają na Wall Street pod znakiem podwyższonej zmienności notowań spółek technologicznych. Analitycy wskazują, że trwa rotacja w kierunku sektorów, które mogą więcej skorzystać na ostatecznym wejściu w życie ustawy reformującej amerykański system podatkowy.

Spółki z S&P 500 z najmniejszą efektywną stopą podatkową z ostatnich 12 miesięcy zachowywały się w listopadzie relatywnie gorzej od spółek najwyżej opodatkowanych.

Analitycy Jefferies prognozują, że indeks S&P500 wzrośnie do końca 2018 r. do 2.885 pkt., czyli o 8 proc. względem poniedziałkowego zamknięcia. Ich zdaniem, reforma podatkowa może zwiększyć zyski przedsiębiorstw o 4-5 proc.

Rynek akcji w USA bacznie obserwuje działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy.

Izba Reprezentantów (IR) powołała członków komisji, która negocjować będzie z Senatem wspólny tekst legislacji. Wyższa izba Kongresu przedstawi skład w ciągu kilku dni.

Oprócz znanych dotychczas punktów spornych, na pierwszy plan wybiła się kwestia minimalnego progu opodatkowania przedsiębiorstw (AMT). Amerykańskie firmy wyliczają obecnie dwie kwoty podatku - jedną na podstawie aktualnego CIT (35 proc.), a drugą na podstawie AMT i ostatecznie płacą wyższą kwotę.

Senat, w przeciwieństwie do IR, nieoczekiwanie utrzymał AMT na poziomie 20 proc., czyli tyle ile wynosiłaby stopa CIT po obniżce (Republikanie nieoficjalnie przyznają, że po uzgodnieniach CIT mógłby zostać nieznacznie podniesiony do 22 proc.). W przypadku utrzymania AMT sens straciłyby liczne ulgi podatkowymi, w tym na wydatki kapitałowe, gdyż przedsiębiorstwa płaciłyby wówczas podatek równy AMT.

Na takim rozwiązaniu najwięcej straciłyby firmy technologiczne i użyteczności publicznej, które ponoszą duże wydatki kapitałowe.

Kevin Brady, jeden z twórców reformy w IR, powiedział, że przy ustalaniu końcowej wersji legislacji, usunięcie zapisów o AMT będzie "jednym z priorytetów.

Kongres walczy z czasem, by wydłużyć finansowanie administracji federalnej, które wygasa w piątek. Odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną GOP w Senacie John Cornyn poinformował w poniedziałek, że możliwe byłoby przegłosowanie prowizorium budżetowego, które zapewni fundusze urzędom federalnym do 22 grudnia. Spiker IR Paul Ryan sonduje, czy Republikanie w Senacie zagłosują za prowizorium aż do 30 grudnia, by zyskać na czasie w trakcie przygotowań nad ustawą o dłuższym horyzoncie obowiązywania.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w listopadzie spadł do 57,4 pkt. z 12-letnich szczytów 60,1 pkt. w październiku - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 59,0 pkt.

50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze.

Listopadowe dane pokazują lekkie wyhamowanie aktywności po październikowej zwyżce, wywołanej m.in. odbiciem po wcześniejszym sezonie huraganowym. Spadek zanotowano w sub-komponencie dostaw, zatrudnienia i eksportu. (PAP)

tus/ mj/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki