REKLAMA

Solaris dostarczy do Mediolanu nawet 250 autobusów elektrycznych

2019-07-09 15:19
publikacja
2019-07-09 15:19

Nawet 250 autobusów elektrycznych dostarczy mediolańskiemu przewoźnikowi ATM Milano spółka Solaris Bus & Coach. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć za rok.

/ Solaris

Jak poinformował we wtorek wielkopolski producent autobusów i trolejbusów, umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie.

"Mediolański przewoźnik ma ambicje do końca 2030 roku całkowicie zrezygnować z autobusów z konwencjonalnym napędem, a producent Urbino electric ma odegrać niemałą rolę w tej elektromobilnej rewolucji. Dzięki ogromnej umowie ramowej Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów autobusów elektrycznych" – podała spółka w komunikacie.

Jak zaznaczono, łączna wartość umowy ramowej może wynieść ponad 192 mln euro. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć w czerwcu 2020 roku.

Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to Urbino 12 electric - model, który obecnie jeździ po ulicach kilkudziesięciu miast w 17 państwach Europy.

12-metrowe elektryczne Urbino będzie wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus; ładowanie będzie się też odbywało w zajezdni.

Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

W autobusie pomieszczą się 82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, funkcjonalną zatoczką dla wózków inwalidzkich oraz 14 miejsc o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

W samym Mediolanie autobusy Urbino są znane od 2014 roku. W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto, do tego ostatniego klienta w 2021 roku Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.

Solaris Bus & Coach S.A. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Do tej pory wyprodukował ponad 17 tys. pojazdów.

Pojazdy firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i Europie. Autobus Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year 2017”. We wrześniu 2018 roku Solaris Bus & Coach S.A. dołączył do grupy CAF, która objęła 100 proc. udziałów w spółce. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
misafi
A gdzie ostanio PESA wygrała jakiś zagraniczny przetarg?
jacyna2017
Dla Wawy były za słabe - HGW kupiła Mercedesy - a co! Czego się nie robi aby zaszkodzić PiSowi - im gorzej tym lepiej - strategia totalnej oPOzycji! Bezmózgowie!
heldbaum
Przeciez Solaris wygral przetrag na autobusy eletryczne dla Warszawy! Lzesz niczym Morawiecki!
Inna sprawa, ze ta firma jest hiszpanska a mercedes tez sporo w Polsce produkuje.

Zamiast lzesz jak pies bedzie mowic sie lzesz jak prawak.
karbinadel
Czyli mamy w Polsce firmę na światowym poziomie, nowoczesną i innowacyjną. I wszyscy tu zamawiają autobusy, tylko nie Polska.
heldbaum
Przeciez to nie jest polski producent.
heldbaum
Jeszce przypomne, ze zdaniem prawakow pesa tez miala byc takim brylantem...
A jak sie ma produkcja promow w Szczecinie? Stepka z agnecji reklamowej zardzewiala czy nrury na zlom wyniosly?
karbinadel odpowiada heldbaum
Owszem, od roku firma już nie jest w polskich rękach, ale nie należy zapominać Solaris to autorskie dzieło p. Olszewskiego i jego zespołu.
karbinadel odpowiada heldbaum
Porównania z Pesą są chybione, zapoznaj się z historią firmy Solaris, a dopiero potem zabieraj głos. A że rząd PiS próbował produkować elektryczne autobusy w Autosanie czy Ursusie, podczas gdy od lat działa znakomity producent w postaci Solarisa, to inna sprawa. No, ale Solaris to firma prywatna i niezależna od rządu Porównania z Pesą są chybione, zapoznaj się z historią firmy Solaris, a dopiero potem zabieraj głos. A że rząd PiS próbował produkować elektryczne autobusy w Autosanie czy Ursusie, podczas gdy od lat działa znakomity producent w postaci Solarisa, to inna sprawa. No, ale Solaris to firma prywatna i niezależna od rządu - również przed wykupem przez obcy kapitał
heldbaum odpowiada karbinadel
Niby dlaczego sa chybione? Jescze niedawno slyszalem, ze pesa to Polskie pendolino niby ma robic.

Dlaczego ma sie prmowac hiszpanskiego producenta? Mercedes tez sporo w Polsce produkuje, poodbnie Man?
Neosanacyjni socjalisci...

Przy okazji, jak tam przetarg co to Autosan niby zostal oszukany i CBA i SKW mialy sie
Niby dlaczego sa chybione? Jescze niedawno slyszalem, ze pesa to Polskie pendolino niby ma robic.

Dlaczego ma sie prmowac hiszpanskiego producenta? Mercedes tez sporo w Polsce produkuje, poodbnie Man?
Neosanacyjni socjalisci...

Przy okazji, jak tam przetarg co to Autosan niby zostal oszukany i CBA i SKW mialy sie nim zajac? Tak samo ja elektryki moraiweckiego i promy ze Szczecina?

Klamcy klamcy klamcy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki