Solaris dostarczy do Mediolanu nawet 250 autobusów elektrycznych

Nawet 250 autobusów elektrycznych dostarczy mediolańskiemu przewoźnikowi ATM Milano spółka Solaris Bus & Coach. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć za rok.

(Solaris)

Jak poinformował we wtorek wielkopolski producent autobusów i trolejbusów, umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie.

"Mediolański przewoźnik ma ambicje do końca 2030 roku całkowicie zrezygnować z autobusów z konwencjonalnym napędem, a producent Urbino electric ma odegrać niemałą rolę w tej elektromobilnej rewolucji. Dzięki ogromnej umowie ramowej Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów autobusów elektrycznych" – podała spółka w komunikacie.

Jak zaznaczono, łączna wartość umowy ramowej może wynieść ponad 192 mln euro. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć w czerwcu 2020 roku.

Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to Urbino 12 electric - model, który obecnie jeździ po ulicach kilkudziesięciu miast w 17 państwach Europy.

12-metrowe elektryczne Urbino będzie wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus; ładowanie będzie się też odbywało w zajezdni.

Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

W autobusie pomieszczą się 82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, funkcjonalną zatoczką dla wózków inwalidzkich oraz 14 miejsc o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

W samym Mediolanie autobusy Urbino są znane od 2014 roku. W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto, do tego ostatniego klienta w 2021 roku Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.

Solaris Bus & Coach S.A. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Do tej pory wyprodukował ponad 17 tys. pojazdów.

Pojazdy firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i Europie. Autobus Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year 2017”. We wrześniu 2018 roku Solaris Bus & Coach S.A. dołączył do grupy CAF, która objęła 100 proc. udziałów w spółce. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 misafi

A gdzie ostanio PESA wygrała jakiś zagraniczny przetarg?

! Odpowiedz
15 16 jacyna2017

Dla Wawy były za słabe - HGW kupiła Mercedesy - a co! Czego się nie robi aby zaszkodzić PiSowi - im gorzej tym lepiej - strategia totalnej oPOzycji! Bezmózgowie!

! Odpowiedz
23 15 heldbaum

Przeciez Solaris wygral przetrag na autobusy eletryczne dla Warszawy! Lzesz niczym Morawiecki!
Inna sprawa, ze ta firma jest hiszpanska a mercedes tez sporo w Polsce produkuje.

Zamiast lzesz jak pies bedzie mowic sie lzesz jak prawak.

! Odpowiedz
8 10 karbinadel

Czyli mamy w Polsce firmę na światowym poziomie, nowoczesną i innowacyjną. I wszyscy tu zamawiają autobusy, tylko nie Polska.

! Odpowiedz
6 8 heldbaum

Przeciez to nie jest polski producent.

! Odpowiedz
11 8 heldbaum

Jeszce przypomne, ze zdaniem prawakow pesa tez miala byc takim brylantem...
A jak sie ma produkcja promow w Szczecinie? Stepka z agnecji reklamowej zardzewiala czy nrury na zlom wyniosly?

! Odpowiedz
3 6 karbinadel odpowiada heldbaum

Owszem, od roku firma już nie jest w polskich rękach, ale nie należy zapominać Solaris to autorskie dzieło p. Olszewskiego i jego zespołu.

! Odpowiedz
2 6 karbinadel odpowiada heldbaum

Porównania z Pesą są chybione, zapoznaj się z historią firmy Solaris, a dopiero potem zabieraj głos. A że rząd PiS próbował produkować elektryczne autobusy w Autosanie czy Ursusie, podczas gdy od lat działa znakomity producent w postaci Solarisa, to inna sprawa. No, ale Solaris to firma prywatna i niezależna od rządu - również przed wykupem przez obcy kapitał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 heldbaum odpowiada karbinadel

Niby dlaczego sa chybione? Jescze niedawno slyszalem, ze pesa to Polskie pendolino niby ma robic.

Dlaczego ma sie prmowac hiszpanskiego producenta? Mercedes tez sporo w Polsce produkuje, poodbnie Man?
Neosanacyjni socjalisci...

Przy okazji, jak tam przetarg co to Autosan niby zostal oszukany i CBA i SKW mialy sie nim zajac? Tak samo ja elektryki moraiweckiego i promy ze Szczecina?

Klamcy klamcy klamcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil