REKLAMA

Soboń o nagrodach za "Polski ład": ja bym takiej decyzji nie podjął

2022-06-07 10:23
publikacja
2022-06-07 10:23
Soboń o nagrodach za "Polski ład": ja bym takiej decyzji nie podjął
Soboń o nagrodach za "Polski ład": ja bym takiej decyzji nie podjął
fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Błędów w "Polskim ładzie" było zbyt dużo i gdyby to ode mnie zależało, to pewnie tych nagród by nie było, ale mnie w tym czasie w Ministerstwie Finansów nie było - oświadczył we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał jednak, że nie ma "żadnego problemu z tym, aby motywować pracowników także dodatkowymi środkami".

Pod koniec maja "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że 122 pracownikom resortu finansów przyznano średnio po ok. 11,7 tys. zł nagrody za przygotowanie "Polskiego ładu", co złożyło się na łączną kwotę ponad 1,43 mln zł (brutto).

Artur Soboń był pytany w TVN 24, czy rzeczywiście przyznano prawie 1,5 mln zł za nagrody za program, który okazał się "potworkiem" i który sam teraz zmienia ze względu na liczne błędy w przyjętych rozwiązaniach. Wiceszef MF odparł, że z tego, co słyszał, nagrody były przyznane, ale nie zna szczegółów, gdyż takie decyzje podejmuje dyrektor generalny. "Oczywiście można sobie oceny samemu wystawić" - dodał.

Na uwagę, że taką ocenę wystawił programowi także wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński, gdy mówił, iż "Polski ład zawierał poważne błędy i został przygotowany przez ludzi, którzy byli całkowicie niezainteresowani tym, by to przedsięwzięcie się udało", Soboń odparł: "To nie przekreśla tego oczywiście, że ci ludzie pracowali nad tym projektem, i że w dużej mierze, ten projekt - nawet po tych moich korektach - jest, jeśli chodzi o kierunek, utrzymany; bo on oznacza nowe ulgi dla przedsiębiorców, oznacza estoński CIT, czyli zachętę do inwestowania, on oznacza trzydziestotysięczną kwotę wolną, 120 tys. zł próg podatkowy" - dodał.

"Już w tym studio wielokrotnie też i ja o tym mówiłem, że tych błędów było zbyt dużo i gdyby to ode mnie zależało, to pewnie tych nagród by nie było. Mnie w tym czasie w Ministerstwie Finansów nie było" - oświadczył.

Dopytywany, czy "mniej lub bardziej delikatnie odcina się" od decyzji o przyznaniu nagród, Soboń odparł: "Ja tylko mówię, że ja bym takiej (decyzji) nie podjął. Ja za to nie odpowiadam. Przyszedłem do ministerstwa pod koniec stycznia i mogę odpowiadać tylko za to" - oświadczył.

Pytany, czy być "może odpowiada za jakieś nagrody za naprawę Polskiego Ładu", wiceszef MF odparł, że "nie ma czegoś takiego, jak nagrody za naprawę".

"To jest tak, że jeśli pracownicy są dodatkowo obciążeni pracą, to oczywiście mają różnego rodzaju dodatki. Konstrukcja jest taka, że to dyrektorzy generalni decydują o tych kwestiach. Ale - żeby było jasne - nie mam żadnego problemu z tym, aby motywować pracowników także dodatkowymi środkami. (...) To jest naturalna rola zawsze kierownika, czy lidera zespołu" - podkreślił Artur Soboń.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
karbinadel
"nie mam żadnego problemu z tym, aby motywować pracowników także dodatkowymi środkami" - np. rózgą
polityka_to_nie_ekonomia
Nie ma problemu. Sobonia nie było, ale może poszukać kto był i kto wydał taką decyzję by te nagrody wypłacić. Notabene niedawno zarzekali sie żę to nieprawda. Nawet tutaj w komentarzach było, że to GW więc na 100% ściema.
kosimazaki
Tak proszę państwa, bo oni wszyscy to źli pisowcy, a ja jestem z tych dobrych. Ksiundz mnie zrobił.
samsza
Im się te pienionżki po prostu należały.
antek10
Panie Soboń, urzekła mnie twoja historia. Koledzy dostali sowite wynagrodzenia za bubel a ten człowiek ma żal że świat jest taki niesprawiedliwy i nie prawy. Rozpłakałem się.
anty12
Wzruszające Sobon. A teraz oddaj co miesiąc 50% pensji na cele charytatywne.

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki