Śląskie: Blisko 1,3 tys. bezrobotnych dostanie po 21 tys. zł na nowe firmy

Po ok. 21 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej dostanie 1277 bezrobotnych osób z woj. śląskiego. Nabór do nowego projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP) pod hasłem Kierunek Przedsiębiorczość ma ruszyć na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka WUP Paulina Cius, prowadzony przy współpracy z 30 urzędami pracy z regionu nowy projekt ma zmierzać do przekazania osobom bezrobotnym dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak rozliczać raty i odsetki kredytu firmowego?»Jak rozliczać raty i odsetki kredytu firmowego?

Bezzwrotne dotacje na otworzenie własnego biznesu należą do najbardziej efektywnych form aktywizacji osób bezrobotnych. Jednocześnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa - wskazała Cius.

Przypomniała, że w ramach dotychczasowych środków unijnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013), dzięki dotacjom z puli na rozwój przedsiębiorczości powstało ponad 1,8 tys. nowych firm. Z kolei z puli na podnoszenie aktywności bezrobotnych dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej dostało ponad 12 tys. osób.

Fundusze z budżetu na lata 2007-2013 powoli się wyczerpują. Statystyki pokazują natomiast, że chętnych do bycia na swoim w naszym regionie jest znacznie więcej, co przewyższa możliwości finansowe urzędów pracy - wskazała Cius.

 Rząd udaje, że walczy z bezrobociem» Rząd udaje, że walczy z bezrobociem

Zapotrzebowanie to, choć w części, ma pokryć projekt Kierunek Przedsiębiorczość. Uczestniczyć w nim ma 1550 bezrobotnych, zarejestrowanych na terenie województwa. Wszyscy będą mogli liczyć na opracowanie Indywidualnego Planu Działania oraz dobranie szkoleń związanych z przygotowaniem do prowadzenia działalności. Ostatnim etapem będzie złożenie biznesplanu, po którego ocenie kwoty ok. 21 tys. zł na rozpoczęcie działalności w wysokości otrzyma 1277 osób.

W projekcie przewidziano udział co najmniej 45 proc. kobiet oraz 20 proc. osób do 30 roku życia. Planowany termin rozpoczęcia naboru chętnych to przełom sierpnia i września. Liderem projektu będzie katowicki WUP. Aby ułatwić chętnym bezpośredni dostęp, proces rekrutacji i naboru dokumentów będzie odbywał się bezpośrednio w powiatowych urzędach pracy.(PAP)

mtb/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~FDAS

i znów, - CHO DONEK POPCHNIEM TEGO GRATA MOŻE POJEDZIE BEZ PALIWA - tylko że on się zaraz zatrzyma.
i znów te LEPSZE FORMY NIEUDACZNIKA ROSTOSIA - okazuja się błędne bo cała filozofia opiera się na popycie i podaży
jeśli będzie popyt to zacznie się handel rodzić i zacznie się robić podaż.
nie ma popytu - nie ma handlu a więc i podaży.
pytanie czemu nie ma popytu? bo 50 % społeczeństwa nie ma pracy - źródła zarobku więc nie ma co wydawać. czy postawienie na siłę sklepiku sprawi ze ci co nie mają pieniędzy nagle ozdrowieją cudownie i zaczną kupować? NIE ONI NADAL NIE BĘDĄ KUPOWAĆ BO NADAL NIE BĘDĄ MIEĆ ZA CO A BIZNES KTÓRY KOSZTOWAŁ PAŃSTWO 22TYŚ PRZEPADNIE Z KRETESEM - wniosek? wywalanie pieniędzy w błoto to domoenta tego rządu.
CO ZROBIĆ BY ZACZĘŁO SIĘ OŻYWIENIE?
DAĆ LUDZIOM PIENIĄDZE BY KUPOWALI.
JAK?
MOŻNA PO PROSTU DAWAĆ WRESZCIE ZASIŁKI
(no ale powiedzą przecież złośliwi przedsiębiorcy - to ja zap...m a oni dostają za darmo?) TAK TY ZAP. BY ONI MIELI ZA CO UTRZYMAĆ TWÓJ BIZNES DZIĘKI KTÓREMU TY FUNKCJONUJESZ I MASZ CO JEŚĆ.
JAK DAĆ PIENIĄDZE? ZASILKI, PRACA SPOŁECZNA - JEST TYLE DO ZROBIENIA OD CZYSTOŚCI NA ULCACH PO STRAŻE PATRLOLE STOWARZYSZENIA TWÓRCZE, KLUBY SPORTOWE. ALE TEGO JEST MAŁO. I NIE MA JAK DOSTAĆ ŚRODKÓW NA TO WIĘC I PRACY NIE MA I NIE MA ZA CO KUPOWAĆ.
MOŻNA TEŻ BUDOWAĆ SOCJALNIE - NIE PRYWATNIE PRZEZ PRZETRARGI . TWORZYĆ SPÓŁDZIELNIE BUDOWLANE I ROBIĆ PO KOSZTACH DOMY BUDOWAĆ DROGI... CHODNIKI ŚCIEŻKI DLA ROWERZYSTÓW I ROLKARZY. ALE PO CO. LEPIEJ NIC NIE ROBIĆ I ZNISZCZYĆ DO RESZTY GOSPODARKĘ. W KOŃCU KOGOŚ TRZEBA BĘDZIE I TAK WYBRAĆ ZA 2 LATA.
A JA WOLĘ KOLEJNY RAZ OGŁOSIĆ BOJKOT WYBORÓW BO PO PROSTU NIE MAM NA KOGO GŁOSOWAĆ. KOLEJNEGO ZŁODZIEJA I LENIA KŁAMCY NIE WYBIORĘ.

I PAMIĘTAJ, ABY SAMOCHÓD MÓGŁ JECHAĆ POTRZEBAUJE PALIWA - I MOŻESZ GO PCHAĆ I 100KM ALE JAK PRZESTANIESZ TO ON I TAK NATYCHMIAST STANIE. A TY SIĘ STYRASZ I PADNIESZ. A WYSTARCZY PO PROSTU WLAC PALIWA. DAĆ LUDZIOM PIENIĄDZE BY KUPOWALI - NATYCHMIAST JAK SIĘ POPYT STWORZY - ZACZNĄ POWSTAWAĆ FIRMY JAK GRZYBY PO DESZCZU - BO LUDZIE PIENIĄDZE MAJĄ NIE TRZEBA IM DAWAĆ JAŁMUŻNY 22TYŚ CO NIE STARCZY NAWET NA REMONT LOKALU. ONI PO PROSTU NIE INWESTUJĄ BO NIE MA SENSU INWESTOWAĆ GDZIEŚ GDZIE NIE MA STACJI Z PALIWEM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gosciu

Lepiej zaoszczedzic na urzednikach rozpatrujacych wnioski i obslugijacych te dotacje. Oszczwdnosc + dotacje przeznaczyc na obnizenie kosztow podatkowych istniejacych przedsiebiorcow, aby mogli zatrudnic wiecej osob. Ba moze nawet im sie zacznie oplacac przeszkolenie kogos jak beda nizsze koszty utrzymania stanowiska pracy.

Czy dawanie kasy komus kto juz udowodnil ze "nie potrafi" nas zbawi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fasd

fantastycznie - bezrobotny z majątkiem - bo kto inny założy firmę :/ nie ma to jak okradać obywateli..
rozdawnictwo nie zna granic. pieniądze daje się tym którzy ich nie mają a potrzebują by przeżyć a ni tym co mają ich pełno i szukaja możliwości wyłudzenia kolejnej. za 21tyś nie założysz firmy bo tyle to nawet remont lokalu nie kosztuje :/ a swoją drogą to by mieć firmę trzeba mieć mnostwo pieniędzy by nająć lokal oplacić paliwo opłacić podatki zusy srusy i inne pierdoły... i prąd. i mieć na towar albo reklamę ... bo bez tego nic nie zrobisz z 60 tyś minimum.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne