Skonsolidowany zysk EBITDA Mercator spadł o 75 proc. i wyniósł 2 mln zł w I kwartale - szacunki

2019-04-12 22:52
publikacja
2019-04-12 22:52
fot. MAREK WISNIEWSKI / PULS BIZNESU / FORUM

Skonsolidowany zysk EBITDA Mercator Medical wyniósł w I kwartale 2019 roku 2 mln zł i był niższy niż rok wcześniej o 75 proc. -- podała spółka we wstępnych wynikach finansowych. Grupa zanotowała 2 mln zł straty netto, wobec 5 mln zł zysku w I kwartale 2018 roku.

Przychody ze sprzedaży grupy wzrosły o ok. 36 proc. i wyniosły w I kwartale 121 mln zł.

"Pogorszenie rentowności działalności w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego dotyczy zarówno segmentu produkcyjnego, jak i segmentu dystrybucyjnego grupy" - poinformowała spółka.

"W przypadku segmentu dystrybucyjnego pogorszenie wyników spowodowane było przede wszystkim koniecznością sprzedaży towarów zakupionych w 2018 r. po relatywnie wysokich cenach, wynikających głównie z wyższych niż obecnie cen lateksu syntetycznego oraz z wyższego niż rok temu kursu USD. Pogorszenie wyników segmentu dystrybucyjnego było już obserwowane w 2018 r., zwłaszcza w ostatnim kwartale. W ocenie zarządu, kumulacja negatywnych zjawisk, które doprowadziły do spadku rentowności działalności dystrybucyjnej, miała miejsce w pierwszym kwartale 2019 r." - napisano w komunikacie. Jednocześnie, w ocenie zarządu spółki, w kwietniu rentowność dystrybucji poprawiła się i wyniki tego segmentu powinny się stopniowo poprawiać od II kwartału 2019 roku.

Spadku rentowności segmentu produkcyjnego spółka upatruje w znaczącym wzroście konkurencji, co doprowadziło do spadku cen i zwiększenia podaży produktów z niższych segmentów na niektórych istotnych dla Mercatora rynkach. Jednocześnie wzrosła cena lateksu naturalnego oraz umocnił się tajski bat w stosunku do dolara amerykańskiego, co również miało negatywny wpływ na osiągane przez spółkę marże.

Firma przesunęła termin publikacji raportu za I kwartał 2019 roku z 15 na 17 maja.

Mercator Medical to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych i rękawic gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny.(PAP Biznes)

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki