REKLAMA

Zapadł wyrok ws. skoku stulecia

2021-06-24 13:16
publikacja
2021-06-24 13:16
Zapadł wyrok ws. skoku stulecia
Zapadł wyrok ws. skoku stulecia
fot. Zolnierek / / Shutterstock

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał na 8 lat więzienia wiceprezesa firmy ochroniarskiej Grzegorza Ł., którego uznano za pomysłodawcę tzw. skoku stulecia. Skradziono blisko 8 mln złotych. Zatrudniony w firmie ochroniarskiej pod fałszywym nazwiskiem konwojent ukradł auto z gotówką.

Do kradzieży nazywanej też napadem stulecia doszło w lipcu 2015 r. w Swarzędzu. Zatrudniony w firmie ochroniarskiej pod fałszywym nazwiskiem i zmienionym wyglądem Krzysztof W., który był w konwoju z pieniędzmi, odjechał autem z gotówką. Konwojent zniknął wraz z prawie 8 mln zł.

Grzegorz Ł. był wiceprezesem firmy ochroniarskiej, w której pracował fałszywy konwojent. Potem Ł uciekł. Był poszukiwany listem gończym. Zatrzymano go w listopadzie 2017 r. na Ukrainie, a prawie rok później został przekazany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Poznańska prokuratura okręgowa oskarżyła Grzegorza Ł. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu przywłaszczenie pieniędzy oraz o przywłaszczenie 10 lipca 2015 r. w Swarzędzu, wspólnie i w porozumieniu z czterema innymi osobami, pieniędzy w kwocie 7 mln 700 tys. zł, stanowiących mienie znacznej wartości, oraz innego mienia na szkodę banku PKO BP.

Grzegorz Ł. został skazany przez łódzki sąd na karę łączną 8 lat więzienia m.in. za zorganizowanie grupy przestępczej i przywłaszczenie znacznej kwoty pieniędzy. Ł. ma naprawić szkodę na kwotę 2,8 mln zł na rzecz banku i 9 tys. zł na rzecz firmy ochroniarskiej, a także zapłacić 20 tys. zł grzywny. Publikacja wyroku odbyła się w czwartek bez oskarżonego.

Sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Jarosław Leszczyński, który orzekał w tej sprawie powiedział, uzasadniając wyrok, że 8 lat to surowa kara za tego typu przestępstwo. Dowodząc, że to Grzegorz Ł. zainicjował kradzież, sędzia opowiedział, jak wiceprezes firmy ochroniarskiej doprowadził do przyjęcia do pracy konwojenta z fałszywą tożsamością. Takie działanie Ł. - w opinii sądu - umożliwiło oszustowi ze sfabrykowaną tożsamością kradzież furgonetki z prawie 8 mln złotych.

"Trzeba mieć na uwadze, że przestępstwo to było nietuzinkowe" - wskazał Leszczyński. "Został opracowany wręcz finezyjny plan kradzieży tego bankowozu. Ł. brał w tym udział" - zaznaczył. "Zainicjował to, był pomysłodawcą" - tłumaczył sędzia.

"Ł. był wiceprezesem spółki, która konwojowała te pieniądze" - przypomniał. "Spółki, która przed napadem zatrudniała 1,6 tys. osób i miała oddziały w 19 miastach" - mówił sędzia Leszczyński.

Jarosław Kur prezes spółki ochroniarskiej, w której przed kradzieżą wiceszefem był Ł. powiedział po publikacji wyroku, że jest on taki, jakiego oczekiwał. "Przynajmniej nie jest za niski" - ocenił. Mówiąc o stratach finansowych i prestiżowych firmy, do których przyczynił się tzw. skok stulecia podkreślił, że będzie starał się odzyskać pieniądze na drodze cywilnej. "Walczymy, nie jest łatwo, ale walczymy. Ja już to robię wobec wszystkich sprawców" - wyjaśnił

Na razie - jak przekazał Kur - od osadzonego w więzieniu fałszywego konwojenta, który ukradł furgonetkę z pieniędzmi, prezes firmy ochroniarskiej dostał dwa przelewy. Po 10 złotych każdy. "Ale pieniądze z napadu powoli wypływają. Tak naprawdę, odnalazło się dopiero 250 tys. złotych" - zwrócił uwagę Jarosław Kur.

Będący na sali podczas publikacji wyroku prokurator Tomasz Makowski nie chciał zabierać głosu w sprawie Ł. Poprosił dziennikarzy, aby poczekali na stanowisko prokuratury w Poznaniu, która zajmowała się napadem.

Wyrok 8 lat pozbawienia wolności dla Grzegorza Ł. nie jest prawomocny. Obrońca skazanego zapowiedział apelację.

"Pan Grzegorz Ł. od początku utrzymuje, że jest niewinny. Dopiero analiza uzasadnienia pozwoli na ocenę całości procesu. To na pewno pozwoli na wniesienie apelacji" - powiedział obrońca Ł. mecenas Jakub Jędras.

W lipcu 2017 r. łódzki sąd uznał za winnych przywłaszczenia ponad 7,7 mln zł czterech oskarżonych. Skazał Krzysztofa W. na 8 lat i 2 miesiące więzienia, Marka K. na 7 lat, Adama K. na 6 lat i 2 miesiące, a Dariusza D. na 6 lat więzienia. Oskarżeni zostali również ukarani m.in. grzywnami w wysokości od 5 do 15 tys. zł. Mieli także solidarnie naprawić szkodę.(PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
szczecinianin
Mam trochę wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i jeśli myślicie Panowie,że powiedzmy to się opłaciło bo 3tys za dzień w więzieniu ktoś z was policzył .
No i niby ma rację,ale tylko teoretycznie ponieważ taki Delikwent jest objęty monitoringiem 24/h .
Jeśli wyjmie gotówkę z norki i coś sobie kupi ,od razu
Mam trochę wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i jeśli myślicie Panowie,że powiedzmy to się opłaciło bo 3tys za dzień w więzieniu ktoś z was policzył .
No i niby ma rację,ale tylko teoretycznie ponieważ taki Delikwent jest objęty monitoringiem 24/h .
Jeśli wyjmie gotówkę z norki i coś sobie kupi ,od razu zostanie to zabezpieczone.
Więc to raczej wygląda tak ,że możecie biednie żyć z świadomością że jesteście bogaci.
Tylko nie liczni mają przygotowany plan i rodzinę,która wypierze te pieniądze.
Jeśli wziął pod uwagę ,że go złapiemy to może ma taki plan.
luxferre
Gdybym miał 8 lmn , które nie zrobiłem na biznesie tylko "spadły mi z nieba", to już następnego dnia siedziałbym w Indiach albo innym orientalnym kraju... bez monitoringu ;) .
grzegorzkubik
Tu w naszym kraju mamy miliardy ukradzione. Długa lista polityków czeka. Tu powinny trwać grube sprawy sądowe zakończone skazaniem. Najpierw jednak trzeba zreformować sądownictwo.
jaho31
śmieszny wyrok, ten sędzia to kpi sobie z uczciwych ludzi
pewnie ze stowarzyszenia justitia tej od obrony konstytucji

goście skradli 8mln z czego 250tys odzyskano a reszta czeka na wyjście z pierdla po 3 latach

to jest obraz tej parszywej kasty
and00
"...skok stulecia. Skradziono blisko 8 mln złotych"
Lewandowski to chyba dostał kolki ze śmiechu jeżeli to przeczytał
rafafik
a mógł zostać uczciwym politykiem
3456
to są grosze do tego jakie przewałki są robione legalnie i żadnych rozpraw nie ma co to jest 8 mln
luxferre
8lm PLN, za 8 lat.
1mln na rok, tj niecałe 3000PLN netto za dzień siedzenia w więzieniu.

Ja bym brał taką ofertę.
hozexxx
Biorąc pod uwagę że warunkowe zwolnienie po połowie kary i że 3 lata będzie miał zaliczone....Interes stulecia.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki