W 2020 roku najwyższy od lat skok składek od przedsiębiorców

Od stycznia przyszłego roku 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci miesięcznie nawet 120 zł więcej składek niż obecnie. Przedsiębiorcy proponują zmiany, aby uniknąć takich niespodzianek w przyszłości - pisze w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Jak podaje dziennik, rekordowy wzrost składek na ZUS nastąpi w bardzo niekorzystnym dla przedsiębiorców czasie. Rząd zakłada bowiem, że w przyszłym roku rozpocznie się spowolnienie gospodarcze. Prawie 1,5 mln prowadzących działalność gospodarczą trudniej będzie więc zarobić odpowiednio więcej, aby pokryć rosnące koszty prowadzenia działalności.

"Rz" pisze, że taki wzrost składek wynika z projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Rząd przyjął w nim prognozę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. na 5227 zł. Liczone od tej kwoty składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą 1069,14 zł wobec 974,65 zł obecnie. Eksperci prognozują zaś, że składka zdrowotna wzrośnie z obecnych 342,32 zł do 365,60 zł. Wówczas minimalna składka płacona przez osoby prowadzące działalność gospodarczą wyniosłaby 1434,74 zł miesięcznie. Czyli o 117,77 zł więcej niż teraz.

Wszystko to za sprawą rekordowego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w tym roku. Wymusiło to korektę prognozy tego wskaźnika na przyszły rok.

"W ujęciu procentowym byłby to największy wzrost składek w ujęciu rok do roku od siedmiu lat, kiedy to na wzrost podstawy wymiaru składek nałożył się wzrost składki rentowej. W ujęciu kwotowym byłby to natomiast największy wzrost od 2000 roku, kiedy panująca wówczas w Polsce dwucyfrowa inflacja powodowała bardzo dynamiczne podwyżki" - powiedział "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Aby tego uniknąć, organizacja ta proponuje zmianę zasad liczenia składek z działalności gospodarczej.(PAP)

nmk/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 47 jkendy

Nie rozumim komu jeszcze chce się w tym kraju pracować. Przecież komunistyczny rząd robi wszystko żeby ludzi do pracy zniechęcić.

! Odpowiedz
8 36 marxs

"Państwowy dług publiczny w I kwartale 2019 r. wyniósł 1.005.260,4 mln zł , co oznacza wzrost o 20.940,8 mln zł, czyli 2,1 proc., w porównaniu z końcem 2018 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów"-czyli rósł miliard w środę i miliard w sobotę i prawie ćwierć miliarda na dobę

! Odpowiedz
9 34 marxs

i to jest powód wszelakich PISich "podwyżek" czego się tylko da

! Odpowiedz
5 15 bt5

Do and00 i fakty. Nie był bym taki pewien że można wyciągnąć 4000 zł na czarno, pewnie w bogatych rejonach na własny rachunek to jest wykonalne. Ale robotnik to może zapomnieć, w zamożnej Wielkopolsce tam gdzie Ukraińca wywieziono do lasu to zarabiali 400 zł na czarno i jeszcze na raty. To tyle w temacie mitologi zarabiania na czarno.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 10 fakty

Ja to tez wiem. 2000 tysiące max, np dla robotnika budowlanego, prace dorywcze. I to zazwyczaj pracuje tylko facet. Do tego 5000 zł - 6000 zł. socjalu i balanga. A na wsi dzieci jak umieją chodzić, to wychowują się same, albo z kolegami na polu.

! Odpowiedz
2 7 wektorwg

Poszukuję elektryków do układani tras kablowych płacę 35 zł/h. Praca Poniedziałek Sobota, chętnych brak....

! Odpowiedz
10 57 prezes_jan

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców!

! Odpowiedz
25 9 sztos1

nigdy !!!!!!!!!!

! Odpowiedz
6 56 sztos1

"4 zdania bo pisałem elaboraty i nikt nie czyta . ZUS jest potrzebny . Skoro rolnicy płaca KRUS ca 400 PLN NA KWARTAŁ to każdy samozatr. mający roczny doch mniejszy niż 40000 lub przychody ca <200000 powinien mieć takie samo prawo . Zatem tez chcę płacić te 400 pln na kwartał i mieć takie same prawa jak rolnicy . Oni mogą to dlaczego ja nie ?"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne