REKLAMA

Ostrołęka C jednak na gaz?

2020-04-16 09:18
publikacja
2020-04-16 09:18

Skala podwyżki ceny w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu na akcje Energi może być zaskakująca dla rynku - oceniają analitycy. Zdaniem Michała Kozaka z Trigon DM może to oznaczać zgodę Skarbu Państwa na zamianę budowanego bloku energetycznego w Ostrołęce na opalany gazem.

/ Energa

PKN Orlen w środę po sesji podniósł cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Energi do 8,35 zł z 7 zł oferowanych wcześniej.

"W otoczeniu przeceny pozostałych spółek energetycznych i trwającej pandemii, skala podwyżki powinna być zaskoczeniem dla większości rynku, choć zalecaliśmy w ostatnich strategiach miesięcznych przeważenie Energi w portfelu, licząc na pewną podwyżkę" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

Dodał, że wyższa cena oznaczałaby wzrost kosztu zakupu 100 proc. Energi o 560 mln zł, co stanowi 2,1 proc. obecnej kapitalizacji PKN Orlen. Cały wydatek na zakup Energi to ok. 3,46 mld zł, czyli 13 proc. kapitalizacji PKN.

Mnożnik transakcyjny EV/EBITDA na 2020 rok wynosi ok. 4,6-4,8x, przy DN/EBITDA rzędu 3,1-3,3x.

"Podwyżka może wynikać oczywiście z presji Skarbu Państwa, ale z drugiej strony może być efektem „przekonania” Skarbu Państwa przez PKN o braku chęci budowy Ostrołęki C węglowej, czy też np. dokapitalizowania PGG, co istotnie zwiększyłoby wartość Energi" - napisano w raporcie.

Michał Kozak ocenia, że krótkoterminowo rynek może zareagować negatywnie na informację w przypadku notowań Orlenu i oczywiście pozytywnie w przypadku Energi, jednak kierunek reakcji w średnim terminie nie jest już taki jednoznaczny.

"Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie scenariusz lepszego wykorzystania przejętych aktywów Energi przez PKN, inwestycji w źródła gazowe i OZE, co byłoby zbieżne z kierunkiem dywersyfikacji sektora oil&gas w Europie. Ostatnie decyzje dotyczące cięć w PGG i możliwa gruntowna restrukturyzacja sektora górniczego (wygaszenie nierentownych kopalni; czemu sprzyjałoby wcześniejsze przeprowadzenie wyborów w okresie pandemii/izolacji) mogłyby oznaczać w pewnym stopniu uzasadnienie decyzji PKN o takiej podwyżce" - napisał analityk Trigon DM.

"Kluczowe w kolejnych dniach powinny być wypowiedzi PKN o pomyśle na capexy w energetyce (CEO mówił o udziale w transformacji), oraz na inwestycje w Enerdze (zwłaszcza dotyczące wyboru paliwa w Ostrołęce - uważamy, że wybrany będzie wariant gazowy)" - dodał.

Analitycy DM BDM również liczyli na podwyżkę ceny w wezwaniu na akcje Energi.

"Liczyliśmy na podniesienie ceny w wezwaniu. Obecna propozycja (8,35 zł) jest 19,3 proc. wyższa niż cena zaoferowana 5 grudnia i zbliżona do wyceny z naszej ostatniej rekomendacji z 18.03.2019 +redukuj+ 8,4 zł. Zwracamy przy tym uwagę, że od momentu ogłoszenia wezwania kurs Energii ustabilizowany był wokół 7 zł/akcję przy spadkach pozostałych spółek o 45 proc. (PGE) - 33 proc. (Tauron)" - napisano w porannym raporcie DM BDM.

Na początku grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi. Jednym z warunków wezwania jest złożenie zapisów na sprzedaż akcji uprawniających do co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Zapisy rozpoczęły się 31 stycznia i mają potrwać do 22 kwietnia.

31 marca Komisja Europejska wydała bezwarunkową decyzję w przedmiocie zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Energą. W związku z decyzją Komisji Europejskiej spełnił się warunek prawny wezwania. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
godunow1
"Skala podwyżki ceny w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu na akcje Energi może być zaskakująca dla rynku - oceniają analitycy. "

Nie udało się wykupić Energi za 1/3 wartości księgowej. Dlaczego nie jestem zaskoczony?
kuba_rzeszowiak
Normalnie szok. Co to za Bananowy kraj. Większościowy udziałowiec w obu spółkach ten sam i taki przekręt. Kupuje sam od siebie... Takie coś nie przeszło by na zachodnim rynku. Wstyd i chańba. Tylko chodzi o kasę natomiast niszczą spółki i gospodarkę. Rozdielaliśmy je bo to 2 różne branże. Oni są normalnie Normalnie szok. Co to za Bananowy kraj. Większościowy udziałowiec w obu spółkach ten sam i taki przekręt. Kupuje sam od siebie... Takie coś nie przeszło by na zachodnim rynku. Wstyd i chańba. Tylko chodzi o kasę natomiast niszczą spółki i gospodarkę. Rozdielaliśmy je bo to 2 różne branże. Oni są normalnie Komunistami.
_as
ile jeszcze wałków sasin z kumplami zrobią na tym przejęciu żeby okraść Polaków z kasy na Enerdze i Orlenie i samemu zarobić?
samsza
Amerykanie zamknęli wydobycie złota aby chronić pracowników przed wirusem, mogą zamknąć też wydobycie gazu.
jkl777
"Amerykanie zamknęli wydobycie złota aby chronić pracowników przed wirusem, mogą zamknąć też wydobycie gazu."

... i POzdrawiaja z tysiecy mil od nas.

wysyPiSko w mysl starej radzieckiej ekonomii bierze od nas ziemniaki a w zamian my dajemy im wegiel. Ot, polno wolski biznes.
dziki_losos
A tu zrobią nam psikus, i Ostrołęka C będzie solarna :D
jo41
Solarna czyli że na sól? :) Soli Panie mamy w bród :)

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki