Silne spadki na Wall Street. Krzywa znów straszy

Ryzyko odwrócenia krzywej rentowności oraz seria fatalnych odczytów PMI - to główni podejrzani piątkowych spadków na Wall Street. Znamienne, że rynek reaguje tak negatywnie ledwie dwa dni po sromotnej kapitulacji Rezerwy Federalnej.

Wątpię, aby w czwartek wieczorek ktokolwiek oczekiwał takiego zakończenia piątkowej sesji. Przypomnijmy, że czwartek przyniósł przeszło jednoprocentowe zwyżki nowojorskich indeksów, co (przynajmniej w teorii) potwierdzało przełamanie kluczowych oporów i na gruncie analizy technicznej otwierało drogę na zeszłoroczne szczyty wszech czasów.

(Bankier.pl)

Tymczasem piątek przyniósł istną jatkę giełdowych byków. Indeksy w Londynie i Paryżu spadły po przeszło 2%. W Nowym Jorku było podobnie. S&P500 poszedł w dół o 1,90%, kończąc sesję tylko tuż powyżej 2 800 punktów. Dow Jones spadł o 460 punktów, czyli o 1,77%. Nasdaq zniżkował aż o 2,50%, co było najsilniejszym jednodniowym spadkiem od 3 stycznia.

Trudno znaleźć jedną przyczynę tak silnego ruchu w dół. Owszem, rynek było już nieco "wygrzany" po trzech miesiącach forsownego marszu w górę. Owszem, dane makro potężnie rozczarowały - szczególnie słabo zaprezentowały się "przemysłowe" PMI dla Niemiec, ale też Francji i USA

Jednakże w mojej ocenie decydujące znaczenia miało to, co wydarzyło się na rynku długu. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła jak kamień, nurkując aż o 10 pb. i schodząc do najniższego poziomu od ponad roku. To sygnał, że inwestujący w obligacje "nie kupują" bajki o przejściowości obecnego spowolnienia gospodarczego. To także znak, że marcowa kapitulacja Rezerwy Federalnej wcale nie musi oznaczać czegoś pozytywnego dla rynków akcji.

Szybko spadające rentowności na długim krańcu krzywej terminowej sprawiły, że doszło do inwersji samej krzywej. Tj. dochodowość krótkoterminowych (1- i 3-miesięcznych) bonów skarbowych USA po raz pierwszy od 2007 roku (!) przewyższyła rentowność obligacji 10-letnich. Co prawda nie doszło (jeszcze?) klasycznej inwersji krzywej terminowej (postrzeganej jako ujemny spread między obligacjami 10-letnimi a 2-letnimi), ale jest ona już bardzo bliska. Przypomnijmy, że takie odwrócenie krzywej rentowności poprzedzało wszystkie recesje w USA w ciągu ostatnich 60 lat.

Krajobraz po piątkowej sesji wygląda jak najgorszy koszmar giełdowego byka. Fed robi nawet więcej, niż od niego oczekujesz, a rynek i tak mocno spada. Dane z gospodarki wskazują na gwałtowne hamowanie wzrostu, co stawia rejteradę bankierów centralnych w bardziej pesymistycznym świetle. Na dodatek odwraca się krzywa terminowa w USA, co zwykle zwiastuje recesję. I teraz nie wiadomo, czy to tylko realizacja zysków po styczniowo-lutowym rajdzie, czy też cała tegoroczna zwyżka była klasyczną pułapką w rozpoczętej jesienią bessie.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 marianpazdzioch

Czyli w sektorze bankowym brakuje płynności, co zwiastuje kolejny colaps na giełdach i budżetach państw.

! Odpowiedz
0 26 bha

Rosnący coraz szybciej do spłaty już ponad 22 Bilionowy ogólny dług kraju-całego społeczeństwa prędzej czy trochę pózniej musi w końcu dotrzeć do odrealnionej od dawna od otaczającej jej niestety zadłużonej coraz bardziej po uszy rzeczywistości życia społecznego i funkcjonowania całego kraju.

! Odpowiedz
3 20 open_mind

Silne-spadki-na-Wall-Street. Nie rozumiem, przecież wszyscy oszukują i podają nie prawdziwe dane a to dlaczego Boeing nie może?

„Federalni śledczy zastanawiają się, czy Boeing dostarczył amerykańskim organom regulacyjnym ds. Bezpieczeństwa i klientom niekompletne lub wprowadzające w błąd informacje na temat samolotów 737 MAX.”

Co więcej, niezależnie od tego, co się okaże, nie będzie to ograniczone do Boeinga. Jak zauważył jeden z zarządzających funduszami w eseju opublikowanym w tym tygodniu przez Barrona, może to mieć reperkusje dla szerszej autonomicznej branży. Jeśli śledczy obwinią o awarie autonomiczną technologię Boeinga (MCAS), może to mieć szerszy efekt, wpływając na ograniczone zaufanie konsumentów do samochodów bez kierowcy, którzy już zmagają się z nieszczęściami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 30 mooooo

International paper zaczął skupować biały papier a to oznacza dodruk czyli dopomp z 22.140 na jakieś 22.250 i znów będą historyczne szczyty i solidne wzrosty bo gospodarka USA nie może być w zapaści lub stagnacji ? Przemysł zwalnia rynek pracy ma się dobrze w dziedzinach jak obuc klijenta na kasę z karty kredytowej ogólnie jest wesoło idzie wiosna trawka się wkrótce zazieleni i wujek staje jak sosna ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 12 open_mind

Te spadki może dlatego że :Specjalny doradca Robert Mueller zakończył dochodzenie w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku.
Poufny raport Muellera został dostarczony prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi, ogłosił w piątek Departament Sprawiedliwości.

! Odpowiedz
9 38 bha

Game over....

! Odpowiedz
16 14 open_mind

Nastąpił ogromny zwrot w USA Yield Curve gdzie na przykład większe oprocentowanie mają 1 miesięczne depozyty jak dziesięcioletnie. Znaczy to że w przyspieszonym trybie w USA depozyty zejdą na ujemne pozycje.!

! Odpowiedz
12 7 open_mind

Długo oczekiwany raport Roberta Muellera jest kompletny, prawie dwa lata po tym, jak został wyznaczony do nadzorowania dochodzenia w sprawie, możliwej zmowy między kampanią Trumpa a Rosją.

W spokojne piątkowe popołudnie Departament Sprawiedliwości powiadomił kluczowych prawodawców, że prokurator generalny William Barr otrzymał raport.

Barr powiedział przywódcom Kongresu, że „przegląda raport i spodziewa się, że on będzie w stanie dostarczyć im główne wnioski Roberta Muellera , w ten weekend”.

Następnie odbędzie się debata między Barrem, Białym Domem i prawodawcami na temat tego, jaka część raportu zostanie opublikowana.

Warto zauważyć, że Barr powiedział Kongresowi w liście, że Mueller nie przekroczył swojego mandatu podczas śledztwa.

„Robert S. Mueller zakończył dochodzenie w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 r. I sprawy pokrewne. Oprócz tego powiadomienia, specjalne regulacje prawne wymagają ode mnie opisu i wyjaśnienia przypadków”.

Hm zobaczymy albo nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 zygi44

Tak jest! Mamy to! ...tzn. wyczekiwaną korekte i nic więcej. A czego szanowni czytelnicy-inwestorzy się spodziewali po 3-miesiącach wysokich wzrostów? Że to już tak na wieki? Nie. Co do S&P - scenariusze są tylko dwa: albo powolne opadanie na (powiedzmy w okolice) 2700 lub 2650, albo ryk niedźwiedzia podobny do grudnia, ale to trzeba najpierw inwestorów postraszyć, że koniec świata, itp, a w tym przypadku poziomów już nie da się ustalić. Tak czy siak, okazje do zakupów średnioterminowych będą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 45 open_mind

W końcu wszystko się sprowadza do tej wykładni co podaję poniżej. I to jest wyryte w marmurze że:

#1/ Złoto to pieniądze królów.
#2/ Srebro to pieniądze Gentlemana.
#3/ Handel wymienny to pieniądze chłopów.
#4/ Dług to pieniądz niewolników. Tak to większości z nas !
#5/ Fiat money to pieniądz z krainy baśni i fantazji finansowej.

Z której niewolnicy finansowi nie dają a się wybudzić manipulatorom naszej świadomości. Twierdząc coraz głośniej że wszystko wszystkim się należy, i tak powstaje socjaldemokratyczna komuna, zataczająca swoje koło po raz któryś z rzędu po torze rewolucji aby rozpocząć swój nowy bieg od stacji kapitalizm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SP500 -1,06% 3 337,49
2020-02-21 16:50:00
WIG -0,38% 57 471,86
2020-02-21 16:38:00
WIG20 -0,63% 2 086,61
2020-02-21 16:53:45
WIG30 -0,57% 2 412,83
2020-02-21 16:53:00
MWIG40 -0,30% 4 054,48
2020-02-21 16:38:45
DAX -1,04% 13 521,29
2020-02-21 16:50:00
NASDAQ -1,46% 9 608,35
2020-02-21 16:50:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.