Niemiecki przemysł gwałtownie hamuje. Euro słabnie

Wstępne odczyty wskaźników PMI za marzec przyniosły katastrofalny rozjazd z oczekiwaniami ekonomistów. Zamiast oczekiwanej poprawy, PMI dla niemieckiego przemysłu zanurkował do najniższego poziomu od sierpnia 2012 roku.

Wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu zanurkował do 44,7 punktów, co jest najniższym odczytem od 79 miesięcy. To także wynik znacznie słabszy niż 47,6 pkt. odnotowane w lutym. Malejący PMI poniżej 50 punktów sygnalizuje nasilenie tendencji recesyjnych w badanym sektorze.

(Bankier.pl)

Taki rezultat jest bardzo silnym rozczarowaniem. Ekonomiści od kilku tygodni twierdzili, że zeszłoroczna zadyszka niemieckiego przemysłu jest „przejściowa” i że wynika głównie z czynników jednorazowych (np. zaostrzenia norm emisji spalin). Rynkowy konsensus zakładał więc, że w marcu wskaźnik PMI dla niemieckiego sektorze wytwórczego podniesie się do 48 pkt.

Dane z Niemiec wywołały gwałtowną reakcję na ryku walutowym. Kurs EUR/USD po 9:10 runął z poziomu 1,1387 do 1,1294 pół godziny później. Spadki dotknęły też rynki akcji, gdzie DAX zniżkował o ponad 0,6%.

Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB strefy euro (w % kdk, prawa oś).
Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB strefy euro (w % kdk, prawa oś). (IHS Markit)

Nieco słabiej niż miesiąc wcześniej zaprezentował się także analogiczny wskaźnik dla sektora usług, który obniżył się do 54,9 pkt., zgodnie z oczekiwaniami analityków. Mimo to łączony PMI dla Niemiec zaliczył spadek do 51,5 pkt. z 52,8 pkt. w lutym. Marcowy odczyt był najniższy od 69 miesięcy, czyli od połowy 2013 roku.

 - Spadek popytu na niemieckie produkty był napędzany malejącymi zamówienia eksportowymi, które spadły siódmy miesiąc z rzędu, notując najszybsze tempo spadku od sierpnia 2012 roku. Anegdotyczne dowody wskazują na opóźnienia w podejmowaniu decyzji zakupowych przez klientów, co spowodowane jest niepewnością jak również słabszym popytem w sektorze motoryzacyjnym – czytamy w raporcie firmy IHS Markit.

- Spowolnienie w niemieckim sektorze przemysłowym stało się mocniej zakorzenione – marcowe wstępne dane pokazują przyspieszenie spadku spadku produkcji, nowych zamówień oraz eksportu. Niepewność związana z brexitem i amerykańsko-chińskimi relacjami handlowymi, spowolnienie w przemyśle samochodowym i generalnie słabszy popyt światowy nadal mocno ciążą na wynikach sektora przemysłowego, który notuje najsilniejszą recesję od 2012 roku” – skomentował Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Przemysłowa recesja nie dotyczy jedynie Niemiec. PMI dla francuskiego sektora wytwórczego w marcu zaliczył spadek do 48,7 pkt. z 50,2 pkt. w lutym. Rynkowy konsensus zakładał poprawę do 50,7 pkt.

W rezultacie „przemysłowy” PMI dla całej strefy euro spadł mocniej od oczekiwań, obniżając się w marcu do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. w lutym. To najniższy odczyt tego wskaźnika od 71 miesięcy, a więc od czasu ostatniej recesji w eurolandzie. Sytuację ratuje sektor usług, dla którego PMI w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej bariery 50 punktów (52,7 pkt. w marcu i 52,8 pkt. w lutym). Dzięki temu produkt krajowy brutto strefy euro w pierwszym kwartale prawdopodobnie odnotuje niewielki wzrost. Według ekonomistów IHS Markit pierwszokwartalny wzrost PKB strefy euro wyniesie 0,2% kdk.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
46 27 marxs

co wy sie przejmujecie światowym kryzysem wasza mądra i uczciwa partia która wybraliście w wyborach i jej przewodniczący Słońce Tatr i Bałtyku już zawczasu przedsięwzięli nastepujace działania aby przejść przez nadchodzący światowy krach gospodarczy suchą nóżką: 500+,emerytura+,mieszkanie+,300+,mamusia+,dopłaty do prądu(w planach dopłaty do wszystkiego oraz długo wyczekiwany program browar+ dla spragnionych) a więc alleluja i do przodu( w gospodarczo-polityczną przepaść)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 31 and00

Gdyby to zrobiła inna partia, jak np PO w 2009 i dalej, (robiąc deficyt tylko budżetu ponad 8% PKB) to było zielona wyspa, i ogólnie pianie z zachwytu
ps
Jan Antony Vincent-Rostowski, zresztą twierdzi że 500+ to oni wymyślili, czyli pomysł na pewno jest genialny

! Odpowiedz
2 26 bha

Jaka płaca Panuje na rynku dla Ogółu od lat taki i szykuje się rozwój gospodarek czyli minimalny,i coraz bardziej niepewny.Jedno z drugim jest zawsze ściśle związane ....

! Odpowiedz
16 18 samsonn

A BARON MUNCHAUSEN nas w tym czasie zadluza-bedzie niestety katastrofa

! Odpowiedz
3 35 jiira

A to jeszcze wszystko przed Brexitem. Jak za kilka miesiecy dodamy efekt zamieszania brexitowego to mysle, ze moze byc jeszcze gorzej.

! Odpowiedz
42 32 jasiek2017

damy 1000+ i przejdziemy sucha stopa przez rzeke

! Odpowiedz
2 15 open_mind

A tymczasem w Poznaniu tak napędzamy handel: Z cyklu "Kapitalizm w przedostatnim stadium." link https://epoznan.pl/news-news-93498-Agencja_pracy_szuka_chetnych_do_pracy_jako..._sztuczny_tlum_w_galerii_handlowej

! Odpowiedz
46 14 jasiek2017

Zapewne bedzie otwarcie jakiegos sklepu i dziesiatki zachwyconych klientow. Biora przyklad z PiSu jak zwozil autokarami spontanicznych przechodniow

! Odpowiedz
21 26 bt5

Do and00. Trudno mi oczywiście mówić o innych zakładach ale znam ze słyszenia sytuację w dwóch firmach meblarskich w Polsce i jeszcze w lato 2018 magazyny były puste a od ponad kwartału produkcja idzie prawie cała na magazyn. Reklamy w polskich mediach wobec ubogiego polskiego klienta są właściwie bezsensowne. Teraz mała zagadka , jak długo da się zapychać magazyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 22 jasiek2017

Tak dlugo jak da sie budowac nowe magazyny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil