Fed porzuca plany podwyżek stóp procentowych

2019-03-20 19:00, akt.2019-03-20 20:18
publikacja
2019-03-20 19:00
aktualizacja
2019-03-20 20:18
fot. Britt Leckman / ZUMA Wire

Kierownictwo Rezerwy Federalnej zdecydowało się porzucić planowane wcześniej na 2019 rok podwyżki stopy funduszy federalnych. Sama stopa pozostała bez zmian w przedziale 2,25-2,50%.

Z deklaracji członków FOMC (tzw. fedokropek) wynika, że do końca 2019 roku nie planują ani jednej podwyżki stopy funduszy federalnych! Jeszcze w grudniu fedokropki wskazywały na dwie podwyżki, a w październiku na trzy. Co więcej, obecnie jest planowana co najwyżej jedna podwyżka do końca cyklu.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2019 r. / Rezerwa Federalna.

To drastyczne złagodzenie nastawienia w polityce monetarnej Fedu idące nawet dalej od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się pozostawienia w harmonogramie jednej podwyżki do końca roku.

Reakcja rynku walutowego była druzgocąca dla dolara. Do 19:39 kurs EUR/USD zdążył się podnieść do 1,1442 wobec 1,1356 przed publikacją komunikatu FOMC. Spokojniej reagowała Wall Street. Indeks S&P500 odrobił początkowe niewielkie spadki i zwyżkował o 0,3%. Nasdaq notował wzrost o 0,7%. Cena złota wyrażona w amerykańskiej walucie rosłą o 0,76%, osiągając poziom 1 316 USD za uncję.

/ Bankier.pl

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Sama decyzja o utrzymaniu stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie zapadła jednogłośnie i była powszechnie oczekiwana przez rynek po tym, jak w styczniu Fed zakomunikował, że będzie „cierpliwy” w podnoszeniu stóp procentowych. Rynek zinterpretował to wtedy jako zapowiedź dłuższej przerwy lub nawet zakończenia normalizacji polityki monetarnej w USA.

- W świetle rozwoju wydarzeń w światowej gospodarce i finansach oraz stłumionej presji inflacyjnej Komitet będzie cierpliwy w ustalaniu takiej ścieżki dostosowań w przedziale stopy funduszy federalnych, która byłaby odpowiednia – styczniowa deklaracja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostała w mocy.

Także ocena stanu amerykańskiej gospodarki nie była już tak optymistyczna, jak jeszcze kilka miesięcy temu. „Rynek pracy pozostaje silny, ale wzrost aktywności gospodarczej zwolnił w porównaniu z solidnym tempem z czwartego kwartału. W lutym poziom zatrudnienia ledwo się zmienił, ale w ostatnich miesiącach przyrost miejsc pracy był – średnio rzecz biorąc – solidny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Ostatnie dane wskazują na wolniejszy wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji przedsiębiorstw w pierwszym kwartale” – czytamy w marcowym komunikacie FOMC.

W związku ze słabszymi wynikami pierwszego kwartału członkowie FOMC obniżyli swoje prognozy makroekonomiczne. Mediana marcowych projekcji zakłada wzrost PKB w 2019 roku na poziomie 2,1% wobec 2,3% w grudniu, przy czym ścieżka centralna została obniżona z 2,3-2,5% aż do 1,9%-2,2%. Oczekiwana koniec roku stopa bezrobocia została podniesiona z 2,5% do 3,7%. Natomiast prognoza inflacji PCE została obniżona  tylko nieznacznie: z 1,9% do 1,8%.

Obok standardowego komunikatu i cokwartalnych prognoz makroekonomicznych FOMC opublikował zapowiadany od kilku tygodni plan wygaszania normalizacji sumy bilansowej, znanej na rynku jako QT (ang. quantitative easing – ilościowe zacieśnienie polityki monetarnej). Od października 2017 roku Fed redukował swój portfel obligacji, ograniczając rolowanie części zapadających obligacji i reinwestowanie odsetek. Czynił to w tempie 50 mld USD miesięcznie, w rezultacie zmniejszając sumę bilansową z 4,5 bln do niespełna 4 bln dolarów.

Ale od maja tempo redukcji portfela obligacji skarbowych spowolni z 30 mld do 15 mld USD miesięcznie. Natomiast portfel obligacji hipotecznych (MBS) będzie reinwestowany w obligacje skarbowe w skali 20 mld USD miesięcznie. Proces wygaszania QT zostanie zakończony już we wrześniu 2019.

Docelowa wielkość bilansu wyniesie zapewne „nieco powyżej 3,5 biliona dolarów” – powiedział na konferencji prasowej szef Fedu Jerome Powell.

 - Nie widzimy żadnych danych, które skłaniałyby nas do zmiany stóp procentowych w jakimkolwiek kierunku  – dodał Powell.

Następne regularne, dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku odbędzie się 30 kwietnia i 1 maja.

Krzysztof Kolany 

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
superfast_jellyfish
W artykule jest nieścisłość: QT to quantitive tightening, QE to quantitive easing. Obecnie mówimy o wstrzymaniu quantitive tightening.
bha
A dług jak rósł tak Rośnie coraz szybciej do coraz droższej spłaty społecznej....
pis_po_jedno_zlo
FED w zasadzie oficjalnie się przyznał, że oczekuje recesji już w tym roku. Bardzo silna gospodarka, która nie wytrzymuje 2,5% i wstrzymania dodruku na chwilę :D Można spodziewać się jednej obniżki jeszcze w tym roku, zerowej stopy i dodruku na niespotykaną skalę w następnym, a w 2021r. ujemne stopy i helicopter money?FED w zasadzie oficjalnie się przyznał, że oczekuje recesji już w tym roku. Bardzo silna gospodarka, która nie wytrzymuje 2,5% i wstrzymania dodruku na chwilę :D Można spodziewać się jednej obniżki jeszcze w tym roku, zerowej stopy i dodruku na niespotykaną skalę w następnym, a w 2021r. ujemne stopy i helicopter money? Ciekawe co tam wymyślą...
dr_zweig
Obecny stan systemu finansowego na świecie to tragikomedia. Marc Faber powiedział - wiecie dlaczego bogaci ludzie trzymają ujemnie oprocentowane obligacje Szwajcarii? BO WIEDZĄ ILE STRACĄ w najbliższych 10 latach. A pewność ma swoją cenę
ryszard_ochodzki
co wy tak wszyscy z tym złotem? Cena złota się nie zmienia od lat, jedna uncja kosztuje nadal jedną uncję... a te papierki cyferki - kto by się tam połapał o co chodzi i ile to jest warte, ja tam się nie znam
antydonald
masz rację w jednym rysiu ,,uncja kosztuje uncję'' - było nie pic tyle i nie zapisywac się do PO tylko skonczyc przynajmniej podstawówkę to może byś wiedział co to uncja.
ryszard_ochodzki odpowiada antydonald
antydonald, ja już połknąłem właściwą pigułkę w tym matriksie. Podaż pieniądza i złodziejstwo establishmentu to rzeczy powiązane. Czy jest jakaś istotna różnica między czołowymi partiami? Kłócą się jedynie o formę redystrybucji bogactwa które wypracowali ludzie. Pewnego pięknego dnia nie będzie teleranka,antydonald, ja już połknąłem właściwą pigułkę w tym matriksie. Podaż pieniądza i złodziejstwo establishmentu to rzeczy powiązane. Czy jest jakaś istotna różnica między czołowymi partiami? Kłócą się jedynie o formę redystrybucji bogactwa które wypracowali ludzie. Pewnego pięknego dnia nie będzie teleranka, skończy się kran z pustym pieniądzem, zakredytowani wytatuowani nowocześni tęczolubni zrozumieją, że zostali zrobieni bez mydła.
antydonald odpowiada ryszard_ochodzki
,,rysiek'' pls zmniejsz dawdke tych pigułek przynajmniej o połowę... żyjesz telerankiem którego nie ma od 20 lat... wiesz co jest wiosna - idz kop ogródek wyjdzi ci to na zdrowie ... to wszystko za duze jest na twój łeb!
open_mind
„Decyzja Fed wysyła Gold na północ i US Dollar na południe. Chłopaki ! ! Nie poddawajcie się dacie radę, Tak świetnie wam szło a tu nagle zalęgło się zło? Drukujcie ETF,y na złoto zbijajcie ten niemodny metalowy szmelc w spiralę spadkową, drukujcie dolary na potęgę taki ładny zielony papierek taki Hamerykański,„Decyzja Fed wysyła Gold na północ i US Dollar na południe. Chłopaki ! ! Nie poddawajcie się dacie radę, Tak świetnie wam szło a tu nagle zalęgło się zło? Drukujcie ETF,y na złoto zbijajcie ten niemodny metalowy szmelc w spiralę spadkową, drukujcie dolary na potęgę taki ładny zielony papierek taki Hamerykański, świat wierzy w was do roboty pompujcie giełdy, nie zawiedźcie tych co wam zaufali. Prosimy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki