REKLAMA
Tour de spółki

Serinus liczy na udany rok. Chce poprawić wyniki

2020-02-26 10:00
publikacja
2020-02-26 10:00

Serinus Energy liczy, że 2020 rok będzie co najmniej równie udany jak rok ubiegły. Spółka chce poprawić EBITDA i cash flow, zmniejszyć zadłużenie - poinformował PAP Biznes prezes Jeffrey Auld.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Ubiegły rok był bardzo dobry. Po pierwsze, uruchomiliśmy zakład przetwarzania gazu w Rumunii. Ta inwestycja ma wysoką stopę zwrotu i generuje dużo gotówki. Po drugie, w sierpniu wznowiliśmy wydobycie w Tunezji. Jednocześnie udało nam się znacznie zredukować koszty produkcji. Spłaciliśmy też część długu. Mam nadzieję, że ten rok będzie co najmniej równie dobry"- powiedział PAP Biznes prezes Auld.

"Wyeliminowaliśmy wiele problemów, ryzyk. Zaczynamy teraz od niższej bazy, ale jesteśmy silniejsi. Zarówno Rumunia, jak i Tunezja generują cash flow. Mamy solidne podstawy, by rosnąć" - dodał prezes.

Poinformował, że celem jest poprawa wyniku EBITDA i przepływów gotówkowych.

"Chcemy poprawić w tym roku EBITDA i cash flow. Skupiamy się na EBITDA i cash flow, a nie na zysku. Zyski są niestabilne w rozwijającej się firmie z powodu niegotówkowych zapisów księgowych. Jesteśmy również skupieni na operacyjnych przepływach gotówki, bowiem to one właśnie pozwalają nam na inwestowanie tak, by zwiększać wartość spółki dla akcjonariuszy" - powiedział Auld.

Dodał, że celem jest też dalsze zmniejszenie zadłużenia. W czerwcu spółka planuje spłacić ok. 8,5 mln dolarów długu.

Spółka osiągnęła w ciągu 9 miesięcy 2019 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 15,5 mln USD brutto, tj. przed odliczeniem opłat koncesyjnych (14,3 mln USD netto), w tym 5,7 mln USD w Tunezji i 9,8 mln USD w Rumunii. W analogicznym okresie rok wcześniej przychody wynosiły 6,9 mln USD.

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej wyniosły 5,6 mln USD. Rok wcześniej saldo przepływów operacyjnych było ujemne, na poziomie 3,2 mln USD.

W okresie dziewięciu miesięcy 2019 r. dzienny poziom wydobycia zwiększył się o 811 boe/d (227 proc.) do 1168 boe/d.

Rumunia

Spółka wybudowała i uruchomiła w 2019 roku w Rumunii zakład przetwórstwa gazu, podłączony do krajowego systemu rurociągów przesyłowych.

Na początku 2020 roku wykonano odwiert rozpoznawczy Moftinu-1004.

"Wykonaliśmy w tym roku odwiert Moftinu-1004. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, wyniki są dużo powyżej naszych oczekiwań. Wydaliśmy na ten cel nieco ponad 2 mln dolarów. Odwiert może produkować 6 mln stóp sześciennych gazu dziennie, co jest równe ok. 1 tys. baryłek dziennie. Sprzedajemy gaz za ok. 7 USD za tysiąc stóp sześciennych (42 USD za baryłkę), po odliczeniu podatku i kosztów wydobycia otrzymujemy ok. 3,41 USD za tysiąc stóp sześciennych lub 20,46 USD za baryłkę. To oznacza, że przy pełnej możliwej produkcji z tego odwiertu, możemy uzyskać ok. 20 tys. USD dziennie. Wygeneruje on w tym roku ok. 7,5 mln dolarów przepływów gotówkowych po opodatkowaniu" - powiedział prezes Serinusa.

Dodał, że celem na ten rok są dalsze inwestycje, które pozwolą znaleźć pole wydobywcze podobne do Moftinu.

"Pracujemy nad badaniami sejsmicznymi, które potrwają przez wiosnę. Mam nadzieję, że do końca lata będziemy wiedzieć, gdzie są najlepsze pola. Uważamy, że na naszym obszarze jest 28 innych pól podobnych do Moftinu" - powiedział Auld.

Serinus planuje też w Rumunii wiercenie kolejnego odwiertu, prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Tunezja

Latem 2019 roku Serinus Energy wznowił produkcję w Tunezji, na polu Chouech Es Saida. Wydobycie było tam wstrzymane od lutego 2017 roku.

Eksploatacja innego złoża - Sabria odbywa się przy minimalnym poziomie nakładów inwestycyjnych, jest prowadzona na zasadzie samoczynnego wydobycia z wykorzystaniem energii złożowej. Spółka planuje zastosowanie metod mechanicznej eksploatacji złoża.

"Sytuacja w Tunezji się uspokoiła, nie ma strajków. W tym roku będziemy pracować nad wykorzystaniem pomp na polu Sabria. Zakładamy, że to znacznie poprawi wydobycie. Ciężko jednak powiedzieć na tym etapie, jakie będą efekty" - powiedział prezes Jeffrey Auld.

Serinus Energy zajmuje się poszukiwaniami i produkcja? ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
polonez_as-dur
Niestety wyniki finansowe za I półrocze 2020 rzeczom temu, co prezes powiedział.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki