REKLAMA

Sekretarz Interpolu: Współczesny świat daje coraz lepsze możliwości przestępcom

2019-05-29 13:13
publikacja
2019-05-29 13:13

Współczesny świat daje nowe możliwości także grupom przestępczym i terrorystom, dlatego tak ważna jest wymiana informacji; dużym wyzwaniem będzie m.in. opuszczanie więzień przez bojowników ISIS – mówił w środę w Katowicach sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.

fot. Leon Tanguy / / MAXPPP

W 47. Europejskiej Regionalnej Konferencji Interpolu bierze udział ponad 170 reprezentantów policji z 55 krajów. Stock ocenił, że katowicka konferencja jest bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu Interpolu, podobne spotkania są organizowane co roku. Dziękował szefom MSWiA oraz polskiej policji za przygotowanie spotkania na Śląsku.

Do piątku uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. o walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i przestępczością zorganizowaną. "Będziemy wspólnie podejmować działania, aby świat był bezpieczniejszym miejscem" - oświadczył Stock.

Jak mówił sekretarz, bazy danych Interpolu są sprawdzane średnio 200 razy na sekundę, blisko połowa sprawdzeń jest realizowana w Europie; Polska należy do najaktywniejszych krajów zrzeszonych w tej organizacji. "Polska policja jest modelową policją i wzorem dla innych policji na świecie" - ocenił Stock.

Szef Interpolu Kim Dzong Jang mówił podczas inauguracji konferencji, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych zdarzeń w poszczególnych organizacjach krajowych wzrosła o 60 proc. Pytany o to na konferencji Stock zaznaczył, że to są dane globalne i dodał, że są też pozytywne trendy. W niektórych sferach widać zmniejszenie lokalnej przestępczości kryminalnej, zwłaszcza w Europie.

"Natomiast jeśli chodzi o terroryzm międzynarodowy czy przestępczość zorganizowaną i oczywiście cybernetyczną, która jest międzynarodowa z natury, to tutaj oczywiście dostrzegamy wzrost" - powiedział Stock. Ocenił, że terroryzm staje się coraz bardziej międzynarodowy i skomplikowany.

"Np. po rozbiciu terytorialnym ISIS widzimy, że złożoność tego problemu rośnie (…) Widzimy strefy konfliktów, przechodzące do innych obszarów, np. z Iraku do Afryki. Mamy też zjawisko polegające na tym, że bardzo wielu terrorystów, którzy w tej chwili przebywają w więzieniach, także w Europie, będzie w najbliższych latach zwolniona. To jest kwestia +ISIS 2.0+, nowa komplikacja" - podkreślił Stock.

Tam, gdzie działają grupy terrorystyczne, mając nieraz powiązanie międzynarodowe, Interpol stara się wspierać lokalne władze. "Nie jest tajemnicą, że współczesny świat, daje nowe możliwości przestępcom – mogą atakować nasze komputery, naszą infrastrukturę, nasze kraje; mogą prowadzić działania z dowolnego miejsca, dlatego tak ważna jest międzynarodowa współpraca policji" - zaznaczył.

Jak dodał, nie można zapomnieć o klasycznych międzynarodowych grupach przestępczych. "To są w tej chwili globalne przedsiębiorstwa kryminalne. Ich roczne obroty szacujemy na jakieś 300 mld dolarów. To są wielkie aktywa i musimy poradzić sobie poradzić z nielegalnym przepływem środków finansowych" - mówił.

Komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk podkreślił, że polska policja jest w ścisłej światowej czołówce pod względem korzystania z baz danych Interpolu – pod względem częstotliwości korzystania z nich zajmuje trzecie miejsce na świecie. Dzięki temu funkcjonariusze mogą wyłapywać osoby poszukiwane czy zaginione.

"Pracujemy bardzo intensywnie nad implementacją dotyczącą tzw. niebieskiej noty, a więc osób, które są podejrzane o wspieranie terroryzmu" - wskazał komendant. Bieżąca wymiana informacji odbywa się także za pośrednictwem Centrum Operacyjnego Interpolu. Tak było np. w ubiegłym roku w przypadku uprowadzenia Polki w RPA; dzięki współpracy z lokalną policją kobietę udało się uwolnić. Intensywna współpraca w ramach Interpolu dotyczy także m.in. zwalczania pedofilii czy cyberprzestępczości. "Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu polskich oficerów pracuje w centrali Interpolu" - powiedział Szymczyk.

Katowicka konferencja potrwa trzy dni, ale tylko jej otwarcie, późniejsza konferencja prasowa i piątkowe zamknięcie są otwarte dla dziennikarzy.

Interpol - międzynarodowa organizacja policji - ma dziś filie w ponad 190 krajach świata. Jego sekretariat generalny pracuje 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu zapewniając wszechstronną wymianę informacji na temat prowadzonych dochodzeń.

Organizacja rozpoczęła działalność w 1923 roku, kiedy to - podczas kongresu Policji Kryminalnych w Wiedniu - powołano Międzynarodową Komisję Policji Kryminalnych. 23 lata później w Brukseli reaktywowano ją, a siedzibę centrali komisji przeniesiono do Paryża. W 1956 roku przyjęto nazwę Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych - Interpol. Kolejnym krokiem było przeniesienie siedziby Sekretariatu Generalnego do Saint-Cloud, a potem do Lyonu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki