REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą maksymalną cenę węgla

2022-06-23 11:59
publikacja
2022-06-23 11:59
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą maksymalną cenę węgla
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą maksymalną cenę węgla
fot. Evgeniy Isaychev / / Shutterstock

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł.

Za głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Według PiS ustawa ma przeciwdziałać spekulacji. Zdaniem opozycji pozwoli ona dofinansowywać państwowe spółki handlujące węglem.

Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Zgodnie z podanymi w ocenie skutków regulacji projektu szacunkami ministerstwa klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych MKiŚ szacuje na poziomie 7,4 mln ton. Natomiast 8 czerwca 2022 r. liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosiła ok. 4,2 mln, w tym ok. 1,8 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.(PAP)

autorzy: Łukasz Pawłowski, Michał Boroń

pif/ mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (30)

dodaj komentarz
anty12
Polin stonks!!!! Hahhaahah. Nawet Minnie jest szkoda chłopków roztropkow którzy głosowali na PiS.
lxc
"Socjalizm ma się dobrze i będzie rozwijał się"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arzab
Już to kiedyś jako państwo wszystko przerabialiśmy. Były rządy z różnymi oszołomami, galopująca inflacja, drogie waluty i kartki na dobra. Teraz mamy pierwszą jaskółkę : kartkę na węgiel !
bgiem
Partia się nie chwali, ale to jej zasługa.
Od dziś cena niczym w Wenezueli oficjalna i ...rynkowa
endes
To dopiero początek… poza holdingiem spożywczym za chwile ogłaszają holding przemysłowy… potem kolejne… państwo będzie miało monopol na różne sfery życia Polaków… komuna 2+!
midas69
Wielu krzyczało komuno wróć i wróciła XD
wibor3m10procent
Edykt o cenach maksymalnych? A ja bym chciał ustawę o cyckach, niech wszystkie kobiety mają minimum rozmiar C.
kamikaze351
Cycki to mają krowy. Kobiety mają piersi.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki