REKLAMA

Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum. Ruszą prace w Komisji Ustawodawczej

2023-08-17 11:25, akt.2023-08-17 12:39
publikacja
2023-08-17 11:25
aktualizacja
2023-08-17 12:39

Sejm przyjął w czwartek wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.

Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum. Ruszą prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum. Ruszą prace w Komisji Ustawodawczej
fot. RUBEN SPRICH / / FORUM

W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.

Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.

Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.

Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.

We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Za wnioskiem rządu o referendum - PiS, Kukiz’15 i Polskie Sprawy; przeciw - KO, Lewica, KP i Polska 2050

. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.

W klubie PiS wniosek poparło 225 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, a dwoje parlamentarzystów – Teresa Glenc i Jacek Żalek – nie zagłosowało.

W klubie Koalicji Obywatelskiej 127 posłów było przeciw, wniosku nikt nie poparł, nikt się nie wstrzymał, nie zagłosował Tomasz Lenz.

W klubie Lewicy nikt nie poparł wniosku, 42 posłów było przeciw, nikt się nie wstrzymał, nie głosowała Beata Maciejewska.

W klubie Koalicja Polska - PSL wszyscy – 27 posłów – byli przeciwko wnioskowi.

W kole Konfederacja nikt nie zagłosował za, Janusz Korwin-Mikke i Dobromir Sośnierz byli przeciw, siedmiu parlamentarzystów się wstrzymało, a dwóch - Stanisław Tyszka i Robert Winnicki nie zagłosowało.

W kole Polska 2050 wszyscy (sześć osób) byli przeciwni wnioskowi. Również troje posłów koła Lewicy Demokratycznej było przeciw.

W kole Kukiz'15 wszyscy trzej posłowie zagłosowali za, podobnie w kole Polskie Sprawy troje posłów było za.

Wśród dziewięciu posłów niezrzeszonych – dwóch (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza) było za, czterech przeciw, Bogusław Sonik się wstrzymał, a Jarosław Gowin i Jakub Kulesza nie zagłosowali.

autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

autorka: Aleksandra Rebelińska, Katarzyna Krzykowska

reb/ ksi/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
luster
Szkoda że nie częściej rządzący pytają ludzi w referendum o jakieś kluczowe sprawy, ale jest jak jest i na pewno wezmę w nim udział
pstrzezek
Każdy językoznawca powie że żadne z tych pytań nie powinno się znaleść nawet w sondzie ulicznej przy metrze Centrum (a co dopiero w ogólnokrajowym referendum) A to dlatego że pytania sugerują odpowiedź. Państwo z tektury
karbinadel
Całe to niby-referendum jest tylko po to, żeby media i opozycja miały się czym zająć, a także żeby zniechęcić ludzi myślących do udziału w wyborach. Pytania są zupełnie bez znaczenia, bo żaden z tych problemów nie jest realny

Powiązane: Referendum 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki