REKLAMA

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2022 r.

2022-01-27 17:17
publikacja
2022-01-27 17:17
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2022 r.
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2022 r.
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Sejm odrzucił w czwartek wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 r., w tym dotyczące m.in. zwiększenia dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenia 10 mld zł na transformację energetyczną, czy dodatkowych 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

Wcześniej, przed głosowaniami, poseł sprawozdawca Andrzej Kosztowniak (PiS) przypomniał, że wszystkie poprawki otrzymały negatywną opinię sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Otrzymały one też negatywną opinię rządu.

Najważniejsze z senackich poprawek zakładały: zwiększenie w budżecie na 2022 r. dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenie 10 mld zł na transformację energetyczną, w tym na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych na niskoemisyjne, a także przeznaczenie 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

Senatorowie poparli także poprawki mające na celu zwiększenie o 690 mln zł środków na wynagrodzenia dla pracowników administracji w sądach, prokuraturach, Straży Granicznej i Policji. Inna senacka poprawka przywracała 39,8 mln zł na nauczanie w Polsce języków dla mniejszości narodowych i etnicznych, o które Sejm pomniejszył subwencję oświatową dla samorządów. Kolejna zwiększała dopłaty dla rolników na zakup nawozów o 140 mln zł oraz przeznaczała dodatkowe 100 mln zł na leczenie psychiatryczne dla dzieci i młodzieży.

Senat opowiedział się także m.in. za wprowadzeniem specjalnej rezerwy na telefon zaufania, za zwiększeniem wydatków na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu, przeznaczeniem dodatkowych 50 mln zł na przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy, w tym przemocy w rodzinie oraz za wykreśleniem przepisów, na mocy których TVP i PR w ramach rekompensaty za zwolnienie z abonamentu mają otrzymać skarbowe papiery wartościowe w kwocie 1,995 mld zł.

Izba wyższa opowiedziała się ponadto za zmianą zapisu dotyczącego przewidywanego wskaźnika inflacji z 3,3 proc. na 7,6 proc., a także średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla rewaloryzacji emerytur i rent z 3,6 na 7,8 proc.

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 r. 17 grudnia ubiegłego roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, przygotowując budżet jesienią ubiegłego roku, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Teraz ustawa budżetowa czeka na podpis prezydenta. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (20)

dodaj komentarz
demeryt_69
Chodzą słuchy, że Ardanowsky też był POdsłuchiwany tym izraelskim wynalazkiem - tak przynajmniej PiSze Jan Strzeżek :)

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28047997,mowil-ze-uczciwi-podsluchow-sie-nie-boja-teraz-jest-rozgoryczony.html

siema123
Senat pokazał prawdziwą twarz...
Senat opowiedział się także m.in.za zwiększeniem wydatków na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu.
demeryt_69
To przeszło jedynie głosami agentów Mossadu :)

tomkooo
a co pisowcow obchodzi sluzba zdrowia, oni maja swoich lekarzy i szpitale msw, na telefon.
oni nie beda zdychac na korytarzach, albo w domach, bo karetek brak
demeryt_69
Tymczasem polskich 'górali' doceniają w Brukseli - Halicki, Lewandowski i Hetman trafili do podkomisyj ... $zalom!

1968ap
Senat powinien byc zlikwidowany,a Grodzki-powinien stanac przed sadem w sprawie kopertowych lapowek gdzie wczesniej-- pracowal w Szpitalu Szczecinskim, bedac-- ordynatorem..
pstrzezek
ojo joj! Misio się oburzył za rzekome koperty Grodzkiego. Zapewne ten sam ferment czuje jak słyszy o Nowaku i mniej już kryształowym Banasiu. A co do PiS? Pomroczność jasna :)
tomkooo
hehe, bo madrzejszych od siebie wypada sluchac... ale pis wie lepiej - nie zatrudniamy ekspertow bo nie realizuja naszego programu ;)
jedyne co im wyszlo to rozdawanie pozyczonej kasy na lewo i prawo, wszystko inne to porazka :)
nie ma darmowych obiadow, nasze dzieci i wnuki te dlugi beda splacac.
1968ap odpowiada pstrzezek
Wiecej optymizmu i uszanowanie dla Rzeczpospolitej--aby slowa;honor,patriotyzm i ojczyzna nie byly dla Ciebie obce,bo dla Twoich zwolennikow)lewica wlacznie z ta zgraja Holowni,,PO i innymi GADAMI) sa obce
tomkooo odpowiada 1968ap
buhahaha, ten honor to podsluchiwanie opozycji w czasie wyborow, czy moze seryjne olewanie senatorow i ich poprawek, moze nowy wal, ktory rozwalil system podatkowy, moze 70mln sasina, ostroleka itp. itd. moze dbalosc o ojczyzne to kolejne kilkadziesiat podatkow ?
moze dbalosc o ojczyzne to rozwalenie naszej armii przez macierewicza,
buhahaha, ten honor to podsluchiwanie opozycji w czasie wyborow, czy moze seryjne olewanie senatorow i ich poprawek, moze nowy wal, ktory rozwalil system podatkowy, moze 70mln sasina, ostroleka itp. itd. moze dbalosc o ojczyzne to kolejne kilkadziesiat podatkow ?
moze dbalosc o ojczyzne to rozwalenie naszej armii przez macierewicza, moze wynegocjowanie drozszego gazu ?
ziobro tez honorowo wysyla na delegacje 500km od domu niepokornych prokuratorow ?
nie mowie, ze opozycja jest super, ale patrzac na pis - to sami partacze, pieniacze i nieuki

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki