Sawicki: 13,5 miliarda euro dla polskich rolników

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku rozpocznie się nabór wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Zapowiedział to w Kielcach Marek Sawicki.

(fot. Łukasz Pyzara / Bankier.tv)

Jak powiedział minister rolnictwa, do dyspozycji polskich rolników jest 13,5 miliarda euro. Sawicki dodał, że ustawa o płatnościach, a także ustawa o rozwoju obszarów wiejskich zostały podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pytany o sytuację producentów mleka po 1 kwietnia, kiedy zniesione zostaną kwoty mleczne, minister stwierdził, że najbliższe pół roku będzie bardzo trudnym okresem, szczególnie dla przetwórców. W opinii Marka Sawickiego - rolnicy i przedsiębiorcy powinni wspólnie budować większe organizacje i handlować artykułami mlecznymi na świecie, nie konkurując ze sobą. Zaproponował na przykład tworzenie wspólnych przedsiębiorstw eksportowych i handlowych. "Chodzi o to, by mieć większą, jednorodną ofertę" - zaznaczył.

Podczas wizyty ministra rolnictwa na targach AGROTECH doszło do incydentu. Marek Sawicki został zaatakowany jajami przez 78-letniego mieszkańca województwa łódzkiego. Ostatecznie, rzucone w kierunku ministra jaja nie trafiły go. Sprawca napaści został zatrzymany przez ochronę i przekazany policji. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/E. Okońska/Radio Kielce/md/buch


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~janek

"Gnida" nie śpij -kasę rozdają!

! Odpowiedz
0 0 ~ololejba

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~skleroza

przed wyborami wam damy
po wyborach zlikwidujemy krus

! Odpowiedz
0 0 ~JA

A Euro będzie po 2 zł.Te dotacje niszą Polską gospodarkę kiedy rolnicy to zrozumieją?

! Odpowiedz
0 2 ~plak

Oj nie tylko rolnicy, większość dotacji i tak idzie na miasto (drogi, szkolenia, budownictwo, naukę...). Fakt niepodważalny, że każda dopłata i dotacja rujnuje finansowo, pogłębia rozwarstwienie społeczne (kulturowe, finansowe, socjalne), niszczy mniejsze przedsięwzięcia (nie tylko firmy), stwarza podstawy do spekulacji i nieuczciwych działań dla tych co mają dojścia, wtyki i sposobności do złożenia z góry zatwierdzonego wniosku, pogłębia biurokracje windując podatki na jej obsługę.
Z drugiej strony, aby wprowadzić w Polsce zakaz dotacji Unijnych trzeba by było renegocjacji traktatu (nie staranie się o fundusze w zamian za działania osłonowe dla polskiej gospodarki - wprowadzenie cła wwozowego na produkty unijne wyprodukowane przy współudziale dopłat; jak polski przedsiębiorca czy rolnik nie korzystając z dopłat ma skutecznie konkurować z niemieckim lub francuskim, który ma je na wyciągnięcie ręki i szeroko z nich korzysta, teraz jest trudno , a po rezygnacji z jakichkolwiek dopłat gospodarka by siadła, przynajmniej przez jakiś tam okres). Jestem jak najbardziej za (zgadzam się pomimo że jestem rolnikiem i miasto myśli, żem złapał okazję i żyję z dotacji, co jest kłamstwem i bzdurą) tym żeby było 0 dopłat i dotacji, ale dla całej gospodarki krajowej. Na pewno po tym upadło by kilka kombinatów-molochów, które nieuczciwie konkurują z małymi i średnimi firmami właśnie za sprawą dopłat. Przy czym wywóz towarów z Polski odpowiednio dofinansować, aby konkurowało z towarami Unijnymi, a wwóz np. płodów rolnych czy obłożyć cłem bo polski przemysł czy rolnictwo by padło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~miro

z tego POłowa pójdzie dla sitwy sawickiego

! Odpowiedz
0 0 ~SZARY

po 10 euro na lep sukces

! Odpowiedz
0 2 ~Komo

ale jajcarz :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-12-11 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil