Sąd uzasadnia odmowę zakazu pisania o prezesie NBP

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" publikuje uzasadnienie decyzji sądu, oddalającej wnioski NBP o zakazanie publikacji tekstów o prezesie NBP w związku z aferą KNF. Sąd uznał, że taki zakaz uniemożliwiałby wykonywanie powinności dziennikarskich.

(fot. Jaap Arriens / ZUMA Press)

W grudniu NBP złożył do sądu wniosek o zakazanie dziennikarce "GW" Dominice Wielowieyskiej na rok publikowania tekstów o prezesie NBP Adamie Glapińskim, które mogłyby insynuować jego związki z aferą KNF - przypomina "Gazeta Wyborcza". Bank centralny zażądał też przeprosin oraz usunięcia z internetu i wydań papierowych trzech tekstów Wielowieyskiej.

"GW" publikuje pisemne uzasadnienie decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że żaden z trzech kwestionowanych artykułów nie narusza dobrego imienia banku centralnego i nie dotyczy jego działalności, oraz nie dotyczy działalności Adama Glapińskiego jako prezesa NBP. Sąd uznał, że dotyczyły one Glapińskiego "jako działacza politycznego".

Jak pisze "GW", sąd uzasadnił odmowę wydania Wielowieyskiej zakazu publikowania informacji o roli, jaką odegrał Glapiński w aferze KNF tym, że taki zakaz "oznaczałby uniemożliwienie wykonywania jej powinności dziennikarskich wynikających z Prawa prasowego".(PAP)

wkr/ mam/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 carlito1

Tak to jest jak zaczyna się lewitować nad rzeczywistością z pychą i workami pieniędzy.......

! Odpowiedz
31 48 karbinadel

Ciekawe, jak Glapiński wyobraża sobie usuwanie tekstów z wydań papierowych? Będą wysyłać funkcjonariuszy z nożyczkami do domów czytelników?

! Odpowiedz
20 25 rumuns

Skąd w ogóle oni wpadli na pomysł, żeby iść z tym do sądu? Oderwani od rzeczywistości, czy jak?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil