Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK

analityk Bankier.pl

[Aktualizacja godz. 18:30] Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto ogłosił upadłość Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej - dowiedziała się redakcja Bankier.pl. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Kasy na początku lutego.

Informację o tym, że poznański sąd 28 lutego ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK nieoficjalnie potwierdziły nam dwa niezależne źródła. W środę już oficjalnie tę informację w rozmowie z Bankier.pl potwierdził również Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu.

- W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością spółdzielczej kasy, tj. faktem, że aktywa Wielkopolskiej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a podejmowane działania restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych efektów. Jednocześnie w ocenie sądu nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości - czytamy w komunikacie KNF.

Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK
Sąd ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"W związku z głęboką niewypłacalnością Wielkopolskiej SKOK ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji - z uwagi na odmowę udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie Wielkopolskiej SKOK - jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności tej kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG" - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

W maju 2016 roku do Wielkopolską SKOK zaczął zarządzać komisarz. Na koniec roku 2016, Wielkopolska SKOK miała ujemne fundusze własne w wysokości 68 mln 584 tys. zł, wykazywała ujemny bieżący wynik finansowy w wysokości 71 mln 43 tys. zł i niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 16 mln 37 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez blisko 90 tys. członków Wielkopolskiej SKOK wynosiły 301 mln 741 tys. zł.

Z dniem 28 lutego 2017 roku Sąd rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu ogłosił upadłość Wielkopolskiej SKOK.

Wypłaty środków gwarantowanych deponentom Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej dokonywane są w placówkach PKO Banku Polskiego wskazanych na stronie internetowej banku, z wyłączeniem agencji. Po pieniądze można się zgłaszać do 14 kwietnia 2017 r. Po tym terminie będzie je można odebrać w siedzibie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Depozyty do kwoty 100 tys. euro na jedną osobę gwarantowane są w całości. Ustawa o BFG wyłącza jednak spod ochrony środki wpłacone tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich do spółdzielni.  Powyżej tej kwoty podlegają już zasadom prawa upadłościowego i naprawczego. 

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 30 ~podatnik

do ~edfew 2017-03-01 14:30
Dziennikarz śledczy( aktualnie portalu tvn24.pl) Robert Zieliński opisywał jak to syn członka Leszka - Leszek Miller junior w okresie prywatyzacji lub po Telekomunikacji Polskiej, otrzymał czek z Bermudów wartości 1 mln(miliona) USD i do dzisiaj nie wyjaśnił ZA CO?

! Odpowiedz
2 11 ~Maj651

SKOK piramida finansowa sejmowa komisja sledcza szybko i kajdany dla PiS

! Odpowiedz
0 10 ~plutarch

Myślicie, że Bierecki schudnie tak jak Pilchta? Dieta cud.
bi.gazeta.pl/im/eb/e2/12/z19802859IH,Wlasciciel-Amber-Gold-Marcin-P--przed-sadem.jpg

! Odpowiedz
0 10 ~ciekawy

Kiedy [wreszcie] komisja śledcza?

! Odpowiedz
0 5 ~pisifan

dopóki pisie przy sejm korysie to takiej komisji nie będzie ale za 2-3 lata ?????? To powinno być głównym hasłem programu każdej antypisiej uczciwej opozycji

! Odpowiedz
0 5 ~a5

Kto winny ?

! Odpowiedz
0 4 ~Wit

Dowiesz się jak za kilka lat sejm już nie pisi ogłosi listę świadków Komisji Śledczej amberskok ( pełną nazwisk senatorów i posłów dobrej zmiany )

! Odpowiedz
0 12 ~ring

Za przekrety wiadomych kolesi znow zaplacimy wszyscy.. Dlaczego komisja jeszcze nie powstala?

! Odpowiedz
1 9 ~grzes

to pisowskie banki - tak beda wygladaly polskie finanse za lat pare wg pisu przepowiedni w ruinie

! Odpowiedz
0 15 ~jerry

Dosyc dziwnie wyglada sytuacja skokow .Przekret na skale kilkukrotnie wieksza niz amber gold a pisowcy robia wszystko zeby sprawe zamiesc pod dywan.Mozna sie domyslac ze pisowcy nie dopuszcza do komisji sledczej bo spoleczenstwo by sie dowiedzialo o roli pisowskich wybrancow ludu w tym zlodziejstwie.A jest o czym rozmawiac , w koncu podla zmiana juz zabezpiecza sie finansowo na przyszlosc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne