Sąd Najwyższy: kasacja ws. drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT oddalona

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. W mocy pozostaje wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary.

Sąd Najwyższy: kasacja ws. drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT oddalona
Sąd Najwyższy: kasacja ws. drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT oddalona (thetaXstock)

Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza i wnosił w niej o uchylenie wyroków zapadłych w sprawie i uniewinnienie mężczyzny.

Sędzia SN Andrzej Ryński, uzasadniając czwartkowe orzeczenie, wskazał, iż sąd II instancji w tej sprawie prawidłowo rozpoznał sprawę. Dodał, że "w realiach tej sprawy", odmawiając świadczenia, nie można było kierować się przesłankami światopoglądowymi.

Łódzki sąd okręgowy wskazał w maju 2017 r., że niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją dokładnie tak samo - w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia.

"Uważam ten wyrok za błędny, naruszający konstytucyjną zasadę wolności sumienia" - oceniał Ziobro, kiedy jesienią zeszłego roku składał kasację. Dodawał, że "nie chodzi tu o żadne uprzedzenia wobec tych czy innych środowisk, tylko o zasady". Wskazywał, że "dziś każdy ma wybór, zwłaszcza w przypadku tak rozpowszechnionych usług, jak drukarskie". "Jeśli spotka się z odmową zlecenia, może iść do konkurencji" - zaznaczał.

Przed tygodniem SN rozpoznał sprawę - wysłuchał stron: przedstawiciela Prokuratury Krajowej, pełnomocnika organizacji, której odmówiono druku plakatów, oraz obwinionego mężczyzny i jego obrońcy. "Sprawa wymaga wieloaspektowego rozważenia i przeglądu orzecznictwa, także sądów międzynarodowych" - powiedział wtedy sędzia Ryński, odraczając wydanie orzeczenia.

autor: Marcin Jabłoński

mja/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 hellboy_666

"Art. 135 Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny."

W normalnym cywilizowanym kraju taki ziobro już sam dawno by się podał do dymisji. Ale w Polsce jak w lesie, nie, w Polsce jak w chlewie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 tantael

Nie mam nic przeciwko zmian om konstytucji, ale nie przez ten rząd który pokazał że nie ma kompetencji nawet w napisaniu swojego imienia na obsranym papierze toaletowym.

! Odpowiedz
2 12 tindala

Dopiero co w USA Sąd Najwyższy orzekł na korzyść cukiernika który odmówił wykonania tortu ślubnego dla pary homoseksualnej. Tymczasem u nas dominuje wykładnia przewagi prawa nad zasadami moralnymi. Kłania się III Rzesza i Stalinowska Rosja.

! Odpowiedz
4 6 luka07

to teraz niech inne drukarnie pozwa te cale lgbt ze to nie ich oferte wybrali. To jest kuriozum. Prowadzisz biznes na wlasny rachunek i ktos ma ci mowic co ty masz robic. A jak do taksowki wsiada w pien pijany typ to tez ma taksowarz obowiazek go zawiezc?

! Odpowiedz
7 33 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 21 and00

To jest wolność poglądów i wyboru wg sędziów.
Brak słów, rozgoni to towarzystwo wzajemnej adoracji

! Odpowiedz
5 46 silvio_gesell

A co za różnica czy LGBT, czy nie? Sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży, tak jak i kupujący odmówić zakupu, bez podania przyczyny. A SN ma być wybrany zgodnie z art 4 konstytucji przez naród, a nie przez sędziów.

! Odpowiedz
14 11 pull_up

Z tym wybieraniem przez naród polemizowałbym. Każdy chce być piękny, młody i bogaty.

! Odpowiedz
12 15 silvio_gesell odpowiada pull_up

Nie ma tu miejsca na polemikę. Będzie miejsce na polemikę gdy będziemy tworzyć nową konstytucję, bo ta jest dziurawa jak ser szwajcarski.

https://logikczytakonstytucjerp.wordpress.com/2016/03/10/skad-sie-w-polsce-biora-sedziowie-2/

! Odpowiedz
20 15 pull_up odpowiada silvio_gesell

Od Konstytucji łapy precz.

! Odpowiedz