REKLAMA

Sąd oddalił powództwo grupy kredytobiorców frankowych przeciwko Bankowi Millennium

2022-05-25 14:16
publikacja
2022-05-25 14:16
Sąd oddalił powództwo grupy kredytobiorców frankowych przeciwko Bankowi Millennium
Sąd oddalił powództwo grupy kredytobiorców frankowych przeciwko Bankowi Millennium
/ Bank Millennium

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo grupy kredytobiorców przeciwko Bankowi Millennium o ustalenie odpowiedzialności banku z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia w związku z umowami o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego - poinformował w środę bank.

Wyrok nie jest prawomocny i strony mogą wnieść od niego apelację.

Liczba umów kredytowych objęta tym postępowaniem wynosi ponad 3,2 tys., a w pozwie członkowie grupy nie dochodzili zapłaty konkretnych kwot.

"Wczorajsze rozstrzygnięcie jest zgodne ze stanowiskiem banku, który od początku procesu wskazywał na niezasadność roszczeń tej grupy frankowiczów" - napisał bank w komunikacie.

"Niezależnie od tego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom frankowiczów, Bank oferował i w dalszym ciągu oferuje kredytobiorcom frankowym, w tym pozostającym w sporach sądowych z Bankiem (indywidualnych i grupowych), możliwość zawarcia porozumienia o wcześniejszej spłacie lub przewalutowaniu kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego na negocjowanych warunkach" - dodał.

Bank podał, że liczba zawartych porozumień z kredytobiorcami objętymi pozwem grupowym wynosi 293, co stanowi 9 proc. łącznej liczby umów o kredyt hipoteczny objętych pozwem.

Powództwo zostało wytoczone w 2014 roku przez grupę kredytobiorców reprezentowaną przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Olsztynie. Zdaniem członków grupy, umowy o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego zawierały tzw. klauzule abuzywne.

Członkowie grupy domagali się w związku z tym uznania, że zawarte przez nich umowy należy traktować tak, jak gdyby kredyt był udzielony w złotych, bez indeksacji do franka szwajcarskiego, ale jednoczenie był oprocentowany według stopy procentowej LIBOR, jak dla kredytów indeksowanych. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (40)

dodaj komentarz
ehud
GUS szacuje, że pustostany w Polsce to aż 11% wszystkich mieszkań na rynku!
prawdziwynierobot odpowiada prawda_
opodatkować!
search
Frankowcy glupa Pala i tyle. Nie wiedzieli ze waluty maja kurs zmienny. Zabawili sie na Foreksie tylko kasa pozyczona w banku a teraz wciskaja kit ze nie wiedzieli.
Matrwi mnie jeszcze jedna rzecz, zaraz odezwie sie grupa kredyciazy ery Glapinskiego ze chca zamrozonych stop procentowych.
jaszczura
ehud, ile komentarzy natłukłeś od rana?
interstellar
Pozew złożony przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Olsztynie...
Więcej pozwów od takich ekspertów, pewnie sam jest frankowiczem ;)
ehud
Podobno on ma kredyt w jenach :)
ehud
KNF wielokrotnie ostrzegała kredyciarzy gdy banki wprowadziły te twory z kategorii tzw. futures, w których wykorzystywano kurs na parze CHF/PLN, ale leszcze wiedzieli swoje

Czy nikogo nie zastanowiło dlaczego wysokość kredytu jak i jego spłaty były określone w złotych, a nie we frankach?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki