REKLAMA

SNB straszy interwencją. Frank zbliżył się do 4 zł

Michał Żuławiński2015-01-27 10:52analityk Bankier.pl
publikacja
2015-01-27 10:52

Frank szwajcarski osłabił się dziś po tym, jak wiceprezes SNB zapowiedział, że instytucja ta jest gotowa do interweniowania na rynku walutowym. Niska wycena szwajcarskiej waluty nie utrzymała się jednak długo.

SNB straszy interwencją. Frank zbliżył się do 4 zł
SNB straszy interwencją. Frank zbliżył się do 4 zł
fot. Pascal Lauener / / FORUM

Dziś przed południem kursem franka wstrząsnęły wypowiedzi, których udzielił Jean-Pierre Danthine. W wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „DerTages-Anzeiger” wiceprezes SNB stwierdził m.in., że „decyzja o porzuceniu obrony kursu franka była trudna, lecz SNB nie miał wyboru”, ponieważ wobec rynkowej presji na szwajcarską walutę styczniowa skala interwencji mogłaby wynieść nawet 100 mld franków”.

- Jesteśmy przekonani, że rynek się jeszcze nie ustabilizował. Wzajemne kursy euro, franka i dolara jeszcze nie ustaliły się po ostatnich wydarzeniach – stwierdził Danthine, dodając, że SNB jest zawsze w gotowości, aby zainterweniować na rynku walutowym.

Reklama

Do takiego kroku szwajcarski bank centralny mogłoby skłonić przedłużanie się okresu umocnienia franka, który – zdaniem Danthine’a – im dłużej trwa, tym bardziej negatywnie odbija się na realnej gospodarce. Wiceprezes SNB dodaje także, że rynkami walutowymi zachwiała ostatnia decyzja EBC o uruchomieniu programu luzowania ilościowego oraz wynik wyborów parlamentarnych w Grecji.

EUR/CHF (Bankier.pl)W reakcji na słowa wiceprezesa SNB frank szwajcarski wyraźnie osłabił się względem euro. Około 10.00 kurs EUR/CHF wystrzelił do 1,0256 CHF.

CHF/PLN (Bankier.pl)

Spadała także cena franka wyrażona w złotych. Szwajcarska waluta kosztowała dziś 4,06 zł wobec dziennego maksimum na poziomie 4,16 i ponad 4,50 notowanych w dniu zaskakującej decyzji SNB.

W obu przypadkach wyraźna zmiana kursu trwała wyjątkowo krótko, co tylko pokazuje jak dynamiczna jest sytuacja na parach EUR/CHF i CHF/PLN.

Aktualizacja: w ciągu 1,5 godziny przedpołudniowa zmiana kursu franka została "wymazana", co widać na powyższych wykresach.

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~dzień
Dobrze Wam tak cwaniaki nowobagadzcy za pięć groszy....płaćcie raty nawet o 200% większe...ryzyko kursowe zawsze istniało istnieje i istnieć będzie...jak nie macie wiedzy to nie bierzcie kredytów.....ja też straciłem na giełdzie i też chce żeby mi państwo albo dom maklerski pokrył straty...cwaniaki z miodem w uszach i słomą w butach Dobrze Wam tak cwaniaki nowobagadzcy za pięć groszy....płaćcie raty nawet o 200% większe...ryzyko kursowe zawsze istniało istnieje i istnieć będzie...jak nie macie wiedzy to nie bierzcie kredytów.....ja też straciłem na giełdzie i też chce żeby mi państwo albo dom maklerski pokrył straty...cwaniaki z miodem w uszach i słomą w butach płaćcie ile wlezie...pozdrawiam serdecznie
~Edward
Mentalność Polaka: "najlepiej żeby sąsiadowi wszystkie świnie wyzdychały"
~beata
hahahhahahahah bo ty grałeś a ludzie chcieli miec mieszkanie i zostali oszukani przez banki wiele osób było nieswiadomych tego co robią i pamiętaj cwaniaczku z .....miodem w uszach....hahahhahahah ze jak ludzie zbankrutują tobie tez nie bedzie dobrze hahahhahaha pozdrawiam a tak w ogóle zastanów sie nad sobą więśniaku bo franka hahahhahahahah bo ty grałeś a ludzie chcieli miec mieszkanie i zostali oszukani przez banki wiele osób było nieswiadomych tego co robią i pamiętaj cwaniaczku z .....miodem w uszach....hahahhahahah ze jak ludzie zbankrutują tobie tez nie bedzie dobrze hahahhahaha pozdrawiam a tak w ogóle zastanów sie nad sobą więśniaku bo franka i tak dużych pieniedzy na oczy nie widziałes więc nie masz nic do powiedzenia
~kolo
Polak cebulak do n-tej potęgi. Wszystko w temacie.
~Frankowicz
Jestem Frankowiczem. Zapłacę ratę wyższą o 300 złotych. 300 złotych mniej wydam więc na zakupy, usługi, rozrywkę. Nie dam zarobić pani w sklepie, pan taksówkarz, fryzjer, kosmetyczka nie zarobią pieniędzy. Nie pójdę do pizzerii, kawiarni, kina... Zamiast na ryneczku u pani ze straganu kupię taniej w markecie. Jest Nas prawie milion,Jestem Frankowiczem. Zapłacę ratę wyższą o 300 złotych. 300 złotych mniej wydam więc na zakupy, usługi, rozrywkę. Nie dam zarobić pani w sklepie, pan taksówkarz, fryzjer, kosmetyczka nie zarobią pieniędzy. Nie pójdę do pizzerii, kawiarni, kina... Zamiast na ryneczku u pani ze straganu kupię taniej w markecie. Jest Nas prawie milion, nas Frankowiczów. Zamiast pieniądze wkładać w polską gospodarkę, dać je polskim przedsiębiorcom,my przekażemy je bankom. Może warto więc dla wspólnego interesu pomóc Frankowiczom? To co teraz dzieje się z Frankiem Szwajcarskim odbije się na kieszeniach wszystkich Polaków.
~justa
słuszna prawda,ja juz odczułam mniejszy ruch w interesie i zaraz ja bede miała problem ze spłatą kredytu moze nie we frankach ale co to za różnica,wię wszyscy zawistni zacznijcie myślec
~banking
kupuj gdy rozum podpowiada ci sprzedawać i sprzedawaj gdy nie masz co do gara włożyć..
~df
Kto miał zarobić, zarobił. Spoko :-)
~znawca
Goldman Sachs chce napuścić jak najwięcej ludzi, by zakupili akcje. Każdy inwestor zna motto "kupuj, gdy na parkiecie leje się krew, sprzedawaj, gdy zakup doradza Ci przechodzień na ulicy". Na zyski z wzrostu akcji jest już po prostu za późno. http://independenttrader.pl/281,czy_zaczyna_sie_bessa_na_akcjach.html
~erererer
jak rusek mówi że już za późno to znaczy że jeszcze przed nami zyski na poziomie 30% najmniej, właśnie elektroniczny przechodzzień z elektronicznej ulicy odradził mi zakup akcji czyli to znaczy że powinno się kupować?

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki