REKLAMA

Zakaz handlu a wojna. Rząd zamyka furtkę, którą sam otworzył. I to bez zmiany prawa

Alan Bartman2022-05-04 10:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-05-04 10:45

Sklepy na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu pracowały w niedziele niehandlowe na dane przez minister Marlenę Maląg "słowo". Przedstawicielka rządu zapowiedziała odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie, lecz po dwóch miesiącach nadal nie zostało ono uchwalone. Jednak zakaz do obu województw ma wrócić, a sklepom na nowo mają grozić kary.

Zakaz handlu a wojna. Rząd zamyka furtkę, którą sam otworzył. I to bez zmiany prawa
Zakaz handlu a wojna. Rząd zamyka furtkę, którą sam otworzył. I to bez zmiany prawa
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

W odpowiedzi na napływ obywateli Ukrainy uciekających przed wojną minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała 27 lutego br. specjalne rozporządzenie, które miało umożliwić pracę sklepom w niedziele niehandlowe. Ta decyzja miała ułatwić niesienie pomocy uchodźcom dzięki zwiększeniu dostępności do najpotrzebniejszych produktów. O takim samym kroku poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu, lecz pomimo zapewnień odpowiednich przepisów brak.

Tym samym sklepy w województwach lubelskim i podkarpackim dostały od rządu zielone światło. Jednak po dwóch miesiącach od słów przedstawicieli rządu odpowiednie przepisy nadal nie zostały uchwalone. O braku odpowiednich regulacji w tym kierunki pisaliśmy już miesiąc temu w tym tekście. O problemie poinformował również Związek Zawodowy „Solidarność” w liście do minister Maląg, wskazując problematyczną sytuację pracowników handlu, którzy musieli pracować w niedziele, lecz nie wiedzieli, jak długo to potrwa.

– Cierpliwie czekaliśmy na to, aż Ministerstwo przedstawi obiecane regulacje prawne, choć mieliśmy świadomość, że prawo jest łamane w każdą niedzielę. Liczyliśmy, że pani minister wywiąże się ze złożonej publicznie deklaracji, a przygotowane rozwiązania uwzględnią również interesy pracowników handlu. Niestety nic takiego się nie stało – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Sytuacja ta ma się zmienić. Nie jednak za sprawą wejścia w życie nowego prawa, a po słowach minister Maląg. Zdaniem przewodniczącej resortu sytuacja przy przygranicznych województwach nie jest już „nadzwyczajna”. A to oznacza, że nie ma już konieczności otwierania placówek handlowych w niedziele objęte zakazem.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Teraz, po dwóch miesiącach pracy sklepów na dane im słowo, będą one musiały ograniczyć swoją działalność w ostatni dzień tygodnia. Takie wnioski płyną ze słów przedstawicieli resortu rodziny i polityki społecznej, cytowanych przez portal wiadomoscihandlowe.pl, którzy przypominają, że „przedsiębiorcy prowadzący handel w niedziele i święta, także w województwach podkarpackim i lubelskim, muszą liczyć się z kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy i ewentualnymi karami w przypadku stwierdzenia naruszeń”.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zoomek
Może chociaż jakaś prezentacja w "pałer poincie" jako źródło prawa? To już mają obcykane.
jas2
Kogoś tu na Bankierze bardzo męczy zakaz handlu w niedzielę.

Wolałby zakaz w sobotę.
incitatus
Łamią Konstytucję, więc bez sensu dziwić się łamaniem ustaw
langdon25
To jest właśnie cały PiS :

WSZYSTKO OBIECA - nic nie zrobi

marclim
Jakby mieli trochę oleju w głowie to by znieśli zakaz handlu żeby Ukraińcy znaleźli pracę.
nasch_tschalnik
Otóż to! Zdecydowana większość uchodźców to dzieci, starcy i kobiety. Kobiety mogą pracować nawet przy słabej znajomości polskiego w handlu.
zoomek
Bez przesady. Może wprowadzić nakaz pracy sklepów całodobowo to bedzie więcej pracy?
nasch_tschalnik
Dyktatura zamordystow i ciemniaków, która sama tworzy problemy i potem nie potrafi ich rozwiązać.
kaczyslaw_
Poszli o krok dalej względem covida i prawo ustala się już "na gębę", a nie jak do tej pory tweetami. Za chwile będzie prawo "domyśl się co kaczyński miał na myśli".

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki