REKLAMA

Zmiana w zakazie handlu w niedzielę w dwóch województwach

2022-02-28 13:05
publikacja
2022-02-28 13:05
Zmiana w zakazie handlu w niedzielę w dwóch województwach
Zmiana w zakazie handlu w niedzielę w dwóch województwach
fot. monticello / / Shutterstock

Nadchodzą zmiany w przepisach o zakazie handlu w niedziele. W związku z wojną na Ukrainie i falą napływających uchodźców sklepy na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego w ubiegłą niedzielę (27 lutego) mogły być otwarte na podstawie przepisów klauzuli generalnej. Według słów rzecznika rządu i szefowej resortu rodziny trwają prace nad wprowadzeniem regulacji.

– Na ten moment możliwość działania sklepów w niedziele dotyczy województwa lubelskiego i podkarpackiego. Zmienimy przepisy dotyczące handlu w niedziele w taki sposób, aby niepotrzebne było powołanie się na klauzulę generalną. Jest ogólny przepis, zarówno w Prawie karnym, jak i w Kodeksie wykroczeń, który mówi, że nie popełnia wykroczenia ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia większej wartości niż dobro ratowane – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu w niedzielę (27 lutego) podczas konferencji prasowej.

Dodał również, że dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że otwarcie sklepu w niedzielę, szczególnie przy drogach, na terenie województwa lubelskiego czy podkarpackiego – gdy uchodźcy uciekają przed wojną z Ukrainy – jest ratowaniem  większego dobra. Rzecznik zapowiedział także, "zaraz będą zmieniane przepisy, w taki sposób, aby powołanie się na klauzulę generalną było niepotrzebne".

"Lada moment przepisy będą uregulowane, by nie było żadnych wątpliwości" – podkreślił Müller. Informację odnośnie zmiany zapisów prawnych dotyczących zakazu handlu w niedzielę zapowiedziała także szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg: "Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne".

DF

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
wyglada na to ze można zmienić wszystko.....zależy to chyba od pory roku......niestety nie można zmienić świadomości człowieka.....

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki