REKLAMA

Rząd zamierza zamknąć wszystkie restauracje w Polsce. "To, co chcemy zrobić, to prawie lockdown"

2020-10-22 22:20, akt.2020-10-23 11:52
publikacja
2020-10-22 22:20
aktualizacja
2020-10-23 11:52
fot. Syda Productions / Shutterstock

Rząd zamierza zamknąć wszystkie restauracje, bary i puby w Polsce, możliwe będzie jedynie zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do miejsca zamieszkania - wynika z nieoficjalnych informacji Radio Wnet. Nowe obostrzenie wejdzie w życie od soboty lub od poniedziałku.

[Aktualizacja 23 X 11:50 Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że od soboty cała Polska wchodzi do czerwonej strefy. Rząd zdecydował się również na wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Czytaj dalej: "Czerwona strefa w całej Polsce. Rząd wprowadza nowe obostrzenia"]

"Wszystkie restauracje, bary i puby zostaną zamknięte od soboty lub od poniedziałku. W piątek ma zapaść ostateczna decyzja, kiedy wejdzie w życie to nowe obostrzenie" - podało w czwartek wieczorem Radio Wnet.

"Sektor gastronomiczny ulegnie całkowitemu zamknięciu, możliwe będzie jedynie zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do miejsca zamieszkania" - wynika z nieoficjalnych ustaleń.

Z kolei Wirtualna Polska podała, że nowe obostrzenia wejdą w życie od poniedziałku i zostaną ogłoszone na piątkowej konferencji prasowej premiera zapowiedzianej na godzinę 11.00.

Według informacji Wirtualnej Polski rząd zaproponuje działania osłonowe dla branży gastronomicznej.

Zakaz opuszczania domów przez seniorów

Rząd wprowadzi także zakaz opuszczania domów przez seniorów, a dzieci do 16 roku w godz. 9-15 pod opieką dorosłych - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Wirtualna Polska.

WP podała, że seniorzy będą mogli wychodzić tylko na zakupy i do lekarza. W rządzie trwają prace nad powołaniem "korpusu solidarności z seniorami", którego wolontariusze mają zająć się udzielaniem pomocy seniorom, na przykład przy robieniu podstawowych zakupów.

Według planów wprowadzony zostanie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Wszystkie te obostrzenia mają na razie obowiązywać przez 2 tygodnie, ale to będzie zależało od rozwoju epidemii.

Nowe obostrzenie wejdzie w życie od soboty lub od poniedziałku.

"To prawie lockdown"

Na razie to, co chcemy zrobić, to "prawie lockdown" - powiedział w piątek główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban. Zapowiedział, że osoby po 70. r. ż. będą proszone o pozostanie w domach i niewychodzenie, jeśli nie jest to konieczne. Potwierdził, że planowane są dalsze ograniczenia w działaniu branży gastronomicznej.

Prof. Horban w Radiu ZET pytany o najbardziej czarny scenariusz wskazał, że jest nim uruchamianie szpitali tymczasowych. Wyjaśniał, że jeżeli uda się zapewnić chorym wystarczającą liczbę miejsc w szpitalach, "to będziemy jeszcze przed lockdownem". "Na razie to, co chcemy zrobić, to jest - nazwijmy to - prawie lockdown" - powiedział. Przypomniał, że to osoby starsze i z chorobami współistniejącymi są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, który może wymagać hospitalizacji.

"Dzisiaj pan premier ogłosi coś, co będzie przypominało +usadzenie+ ludzi starszych w domu. Jest prośba, żeby ludzie powyżej siedemdziesiątki - jeżeli nie muszą (wychodzić) dla celów zawodowych - grzecznie siedzieli w domach, zorganizowali sobie dostawy żywności. Jeżeli nie, to ośrodki pomocy społecznej pomogą" – powiedział prof. Horban.

Główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 potwierdził, że planowane jest zamrożenie od poniedziałku branży gastronomicznej, tak by dania mogły być wydawane jedynie na wynos.

"Taki jest plan. [...] Jeżeli ktoś był w pubie czy restauracji w sobotni wieczór to dokładnie wie, o co chodzi. Jest to zaproszenie wirusa do bardzo dużej transmisji" – powiedział. (PAP Biznes)

pr/ map/ ozk/ krap/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
elelisa
Wolność ?!!! Tego słowa rządowcy w naszym kraju nie rozumieją !!! Wolność istnieje dla nich, parobkom, czyli ludowi nie przysługuje !!!!! "Zakaz palenia" - każdy z restauratorów powinien mieć prawo do wyboru, czy chce mieć lokal dla palących, czy dla niepalących !!! "Ogródki" restauracyjne powinny Wolność ?!!! Tego słowa rządowcy w naszym kraju nie rozumieją !!! Wolność istnieje dla nich, parobkom, czyli ludowi nie przysługuje !!!!! "Zakaz palenia" - każdy z restauratorów powinien mieć prawo do wyboru, czy chce mieć lokal dla palących, czy dla niepalących !!! "Ogródki" restauracyjne powinny być otwarte cały rok, ale w okresie zimowym nieodpłatne place !!!! Wielu chciałoby usiąść na dworze, a nie w likalu tym bardziej, że w miastach, na starówkach jest brak ławek całorocznych !!!!! Tym bardziej, że klimat zmienił się !!! Rządowcy w kwestiach finansowych chcą upodobnić się do zachodu, ale nie w kwestiach relaksu i upodobań ludzi !!!! Nie liczą się słowa narodu tylko rządowców !!!! Wstyd !!!!!
lorelie
Z przerażeniem obserwuję że moderator zaczyna walczyć z wolnością słowa. Z wolnością słowa należy zrobić tak aby jej w ogóle nie było- tylko aplauz i zaakceptowanie jak to powiedział klasyk :) niektórzy ludzie nie potrafią znieść krytyki nazywając ją hejtem :) w zasadzie wszystko co nam się nie podoba jest Z przerażeniem obserwuję że moderator zaczyna walczyć z wolnością słowa. Z wolnością słowa należy zrobić tak aby jej w ogóle nie było- tylko aplauz i zaakceptowanie jak to powiedział klasyk :) niektórzy ludzie nie potrafią znieść krytyki nazywając ją hejtem :) w zasadzie wszystko co nam się nie podoba jest hejtem.
grab
Bo wolność dla Polaków to znaczy wszystko wolno!
jes
Oczywiście gdyby Towarzysz Ewangelista Mateusz Morawiecki chciał zjeść obiad to przypominam, że wybrańców narodu nie dotyczy ten zakaz.
prs
Demonstracja totalnego braku przywodztwa, liderow, dysproporcji w odpowiedzi na wirusa z kompletna spoleczna utrata zaufania do krajowych specjacjalistow, naukowcow ktorzy nie umieja znalesc proporcjonalnej odpowiedzi.

Pandemia braku kompetencji rzadzacych liderow, braku liderow, wisi mi z jakiej partii, ktora zniszczy nasza
Demonstracja totalnego braku przywodztwa, liderow, dysproporcji w odpowiedzi na wirusa z kompletna spoleczna utrata zaufania do krajowych specjacjalistow, naukowcow ktorzy nie umieja znalesc proporcjonalnej odpowiedzi.

Pandemia braku kompetencji rzadzacych liderow, braku liderow, wisi mi z jakiej partii, ktora zniszczy nasza gospodarke doszczetnie - szpitale, restauracje, turystyke poprzez promowana przez rzad kulture strachu..

Krucjata lockdown-u to bankructwa, problemy ze zdrowiem psychicznym wielu ludzi - pracownikow, pracodawcow - ktorzy w koncu wyjda na ulice protestowac, chronic wlasne prawa..

Pytam gdzie duch tego kraju, walecznosc Narodu, gdzie potezne umysly?..
trollmaster
scenariusz australijski realizuje się na naszych oczach,
więzienie ludzi w mieszaniach, bez żadnej podstawy prawnej,
a tym krytycznym policja będzie wjeżdżać na chatę o 6 rano.
mnm1
Nigdzie niestety nie widziałem patroli policji, ani na ulicach ani w sklepach .... Jak część gastronomii pójdzie z torbami? Przecież oni tego nie wytrzymają.
trollmaster
a kto się tym przejmuje? przecież w tym cyrku nie o to chodzi.
zobacz, nawet na tym szmatławym portaliku tną wypowiedzi jak tylko
ktoś parę słów prawdy napisze.
nostsherlock
Czyli zrobią lockdown ale nie będą tego nazywać lockdown'em. Zupełnie jak z podatkami, nazywają je opłatami i mówią, że to nie podatek. Kogo próbują oszukać?
antek10
Kościołów nie zamkną bo Episkopat nie pozwoli swoim sługom tego zrobić.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki