REKLAMA

Rząd ustanowi pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

2022-10-05 18:30
publikacja
2022-10-05 18:30

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę w wykazie prac legislacyjnych.

Rząd ustanowi pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich
Rząd ustanowi pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Jak podano w informacji o projekcie, powołanie pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich wynika z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Podkreślono, że obecny kryzys energetyczny przejawiający się drastycznym wzrostem cen energii oraz ograniczoną dostępnością paliw (gaz ziemny, węgiel) i energii stanowi zagrożenie dla całej polskiej gospodarki oraz gospodarstw domowych, w tym także dla produkcji rolnej i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Wskazano, że zadania pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich obejmowały będą m.in.: monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich; monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne; opracowywanie planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki.

Dodano, że pełnomocnik rządu ma podejmować działania przyczyniające się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju technologii nisko i zeroemisyjnych w aspekcie emisji gazów cieplarnianych. Weźmie również udział w przygotowaniu rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich. (PAP)

lgs/ mk/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bgiem
Mati to dla Polaków najgorszy możliwy Robin Hood:
Zabiera bogatym, żeby zabrać biednym.
fiat126p
Zamiast rzecznika transformacji na wsi lepiej transformatory na wsiach (gdzie się da) wyregulować lub wymienić żeby za szybko nie odcinało fotowoltaiki w lokalnej sieci w szczycie produkcji.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki