REKLAMA

Projekt nowelizacji Prawa celnego. Cudzoziemcy będą mogli uzyskać PESEL

2020-12-01 16:18
publikacja
2020-12-01 16:18

Ujednolicenie i usprawnienie wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów, zakłada projekt nowelizacji Prawa celnego, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Projekt nowelizacji Prawa celnego. Cudzoziemcy będą mogli uzyskać PESEL
Projekt nowelizacji Prawa celnego. Cudzoziemcy będą mogli uzyskać PESEL
fot. Michal Kosc / / FORUM

W projekcie noweli wprowadzono także rozwiązanie dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Będą oni mogli uzyskać numer PESEL.

"Przygotowaliśmy projekt rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przywozem towarów. Wychodzimy naprzeciw postulatom środowisk gospodarczych zaangażowanych w obrót towarowy z zagranicą jak również sygnałom płynącym od pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Założeniem jest usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności celnych, podatkowych i opłat związanych z importem towarów. Naszym celem jest również odformalizowanie procedur w sprawach celnych" – wyjaśnia cytowana w komunikacie resortu finansów szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, obecnie w przypadku importu towarów jest prowadzone postępowanie celne i podatkowe. W wyniku tych postępowań - w zależności od rodzaju towaru - jest wydawanych nawet kilka decyzji. Dotyczą one należności celnych i podatkowych oraz opłat: emisyjnej - płaconej przez firmy, które wprowadzają na polski rynek paliwa silnikowe oraz paliwowej - płaconej m.in. przez producentów paliw silnikowych.

Po zmianach, będzie prowadzone tylko jedno postępowanie dla wszystkich należności i opłat oraz zostanie wydana tylko jedna decyzja obejmująca cło, podatki i opłaty. Rozwiązanie to ma ograniczyć koszty po stronie przedsiębiorcy i urzędu celno-skarbowego oraz ułatwi i usprawni działalność importową.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, dzięki zmianom importerzy będą mogli sprawnie załatwiać sprawy związane z należnościami celnymi i podatkowymi. Zmniejszą się także koszty prowadzonego postępowania przez ograniczenie nadmiernej wysyłki korespondencji, a sam proces wymiaru należności stanie się prostszy.

Podkreślono, że rozwiązanie to było postulowane przez podmioty zaangażowane w obrót towarowy z zagranicą oraz Krajową Administrację Skarbową.

W komunikacie podano, że dzięki wprowadzeniu rozwiązań dotyczących identyfikacji podatników cudzoziemcy zatrudniani w naszym kraju będą mogli uzyskać numer PESEL. “Ułatwi to ich identyfikację do celów podatkowych, co będzie korzystne nie tylko dla nich samych, ale i dla płatników ich zatrudniających oraz organów podatkowych (przyczyni się to do prawidłowego rozliczenia podatków)” - dodano.

Nowe rozwiązania przewidują ponadto zwrot opłaty paliwowej. Będzie ona zwracana w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu. Opłata paliwowa będzie zwracana ze środków wcześniej wpłaconych do funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (od 2022 r.).

Jak czytamy w komunikacie, informacje o opłacie emisyjnej (w przypadku importu paliw silnikowych) będzie przyjmował naczelnik urzędu celno-skarbowego (dotychczas było to zadanie naczelnika urzędu skarbowego).

Z kolei w rozwiązaniach dotyczących gier hazardowych założono, że podmioty organizujące gry hazardowe będą przekazywać wymagane prawem informacje (zgłoszenia) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co ma uprościć i przyspieszyć prowadzenia spraw dotyczących gier hazardowych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
blablak
To przestepcy dostali rozszerzona pule na branie g...no pozyczek na ukradzione tozsamosci
pkc
minister bez PESELu bedzie mógł sobie wyrobić
specjalnie_zarejestrowany2
Ależ mogą już dostawać od dłuższego czasu
samsza
Z niecierpliwością czekam na info kiedy i kto dostanie mój PESEL...
zenonn
"w wyniku błędów urzędników w 2012 roku ten sam numer nadano różnym osobom w 2 tys. przypadków"
https://pl.wikipedia.org/wiki/PESELOd 2018 cudzoziemcy mają nadawany PESEL
anty12
Szytki juz rozdaja PESEL, no ciekawie sie robi. Czycby pod przyszle wybory, bo chyba nie o podatki tak na prawde chodzi.
zenonn
PESEL2 wdrożony? Dalej lody kręcą?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki