REKLAMA

Rząd nakazał władzom regionu Madrytu ogłoszenie izolacji w 10 miastach

2020-10-01 12:41
publikacja
2020-10-01 12:41
Rząd nakazał władzom regionu Madrytu ogłoszenie izolacji w 10 miastach
Rząd nakazał władzom regionu Madrytu ogłoszenie izolacji w 10 miastach
fot. Catarina Belova / / Shutterstock

Rząd Hiszpanii wyznaczył rządowi wspólnoty autonomicznej Madrytu 48 godzin na ogłoszenie przymusowej izolacji społecznej z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa. Ma ona obowiązywać w 10 najbardziej doświadczonych Covid-19 gminach miejskich tego regionu.

Zgodnie z opublikowaną przez rząd decyzją izolacja społeczna, przewidująca zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego motywu, np. udania się do szkoły, pracy lub do lekarza, ma wejść w życie w piątek przed godz. 23. Restrykcje mają dotyczyć Madrytu, a także położonych koło stolicy miast: Alcala de Henares, Alcobendas, Alcorcon, Fuenlabrada, Getafe, Leganes, Torrejon de Ardoz, Mostoles i Parla.

Decyzja rządu Pedra Sancheza jest efektem trwających od ponad tygodnia negocjacji, które władze aglomeracji stolicy określały mianem “wywierania presji”.

Rząd wspólnoty Madrytu, którym kieruje Isabel Diaz Ayuso, regularnie odrzucał apele ministra zdrowia Salvadora Illi o wprowadzenie izolacji społecznej na najbardziej dotkniętych epidemią obszarach. Twierdził, że podjął już walkę z epidemią, wprowadzając w drugiej połowie września ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli i korzystaniu z placówek handlu i usług w 45 strefach sanitarnych aglomeracji zamieszkanych przez 1 mln osób.

Opublikowany w czwartek rano w dzienniku ustaw nakaz izolacji społecznej w gminach regionu Madrytu spotkał się ze sprzeciwem gabinetu Ayuso, która nie wyklucza zaskarżenia decyzji rządu Hiszpanii w Sądze Najwyższym.

Władze wspólnoty Madrytu twierdzą, że rząd Hiszpanii nie ma prawa wprowadzać izolacji społecznej w aglomeracji stolicy, gdyż podczas środowego posiedzenia rady 17 wspólnot autonomicznych kraju propozycja ta nie nie została przyjęta jednogłośnie.

Z opublikowanych w środę wieczorem danych hiszpańskich służb sanitarnych wynika, że podczas minionej doby zanotowano w regionie Madrytu 4 tys. zakażeń oraz 52 zgony pacjentów z Covid-19.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Lockdown 2 musi być i koniec!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki